Almanya'da Ulaşımı Etkileyecek Grev Hazırlığı

Almanya'da gelecek hafta Pazartesi günü ulaşım sektöründeki yüzbinlerce kişinin de aralarında bulunduğu kamu çalışanları iş bırakacak. 2 buçuk milyon kişinin iş bırakmasının beklendiği grev nedeniyle, Almanya'dan Türkiye'ye ve birçok ülkeye yapılan uçak seferleri olumsuz etkilenecek

Almanya'da Ulaşımı Etkileyecek Grev Hazırlığı

BERLİN - Fransa ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinde grev dalgası büyüyerek devam ediyor. Almanya’da da son haftalarda başlayan grev dalgası önümüzdeki hafta Pazartesi günü yeni bir doruğa ulaşacak.

Sendikaların, ulaşım sektöründeki yüzbinlerce kamu çalışanını iş bırakmaya çağırması sonrasında, ülke genelinde ulaşımın felç olması bekleniyor.

Grev kapsamında, şehir içi ve şehirler arası tren, otobüs ve metro bağlantıları ile hava trafiğinin yanı sıra otobanların, tünellerin trafiğe kapatılması, ayrıca kanallardan geçişlerin de durma noktasına gelmesi öngörülüyor. Avrupa'nın en yoğun ikinci ticari limanı Hamburg Limanı’nında gemilerin giriş çıkışının durdurulması da planlanıyor.

Aynı zamanda hastanelerde, kreşlerde, okullarda, posta idarelerinde ve kentlerin temizliğinden sorumlu kuruluşlarda çalışanların da iş bırakması sonrasında toplamda 2 buçuk milyon kişinin katılımıyla Almanya’nın son yılların en büyük grevine sahne olması bekleniyor.

Grevlere Birleşik Hizmetler Sendikası (ver.di), Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (EVG) ve Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) destek veriyor.

Çalışanlardan maaş artışı talebi

Almanya’da "genel grev" tanımlaması kullanılmasa da, pazartesi günü beklenen iş bırakma eylemlerinin benzer bir boyutta olacağından yola çıkılıyor. Ülke çapındaki grevler, pazar gecesi saat 24.00’da başlayacak, pazartesi gecesi 24.00’da sona erecek.

Pandemi sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle rekor kıran enflasyonu ve artan enerji fiyatlarını neden gösteren sendikalar, kamuda çalışanlar için maaşlarına yüzde 10,5 veya en az 500 Euro ücret artışı istiyor.

İşveren tarafı ücretlere iki aşamada yüzde 5 oranında zam teklif etmiş, bir defaya mahsus 2 bin 500 Euro’luk bir ödeme önermişti. Demiryolu çalışanların ücretlerine ise yüzde 12 zam veya ayda en az 650 Euro daha fazla talep ediliyor.

Öğretmenler ve GEW sendikası ise, maaşlara zammın yanı sıra sınıfların küçültülmesini, daha çok öğretmenin istihdam edilmesini ve öğretmenlerin çalışma şartlarının iyileştirmesini istiyor.

Türkiye uçuşları iptal

Daha önce havalimanlarında çalışan güvenlik ve yer hizmetleri personelinin başlattığı grev dalgası, hava ulaşımında büyük aksaklıklara yol açtı. Binlerce uçuş iptal edilirken, yüzbinlerce yolcu planladıkları seyahatlerden oldu. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus şirketleri de Türkiye-Almanya arasındaki uçuşlarını gerçekleştiremedi.

Önümüzdeki Pazartesi de, Frankfurt ve Münih başta olmak üzere Türkiye uçuşlarının büyük bölümünün iptal edileceği açıklandı. Yetkililer, alınan biletlerin ivedilikle değiştirilmesini ya da iptal edilmesini öneriyor.

Bu arada, Berlin Havalimanı BER çalışanlarının toplu sözleşmelerini daha önce imzaladıkları için greve katılmayacağı ve Berlin’le Türkiye arasındaki uçuşların planlandığı gibi gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

Cem Dalaman