Avrupa'da Seçime Rekor Katılım

Yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma işlemi altıncı gününü tamamladı. İlk 5 gün rakamları ise, seçmenin sandığa yoğun ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. VOA Türkçe'ye rakamları değerlendiren temsilciler, "Bu seçimlerde seçmenin sandığa ilgisi çok büyük" değerlendirmesini yaptı

Avrupa'da Seçime Rekor Katılım
Paris Başkonsolosluğu

PARİS - Yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma işlemi altıncı gününü tamamladı. İlk 5 gün rakamları ise, seçmenin sandığa yoğun ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Avrupa'daki seçim bürolarında seçimlere katılım oranlarında gözle görülür bir artış tespit edildi.

Seçimlerin beşinci gününde, 52 bin 900'ü gümrük kapılarında olmak üzere toplam 713 bin 600 seçmen oy kullandı. İlk beş günde katılım rakamları 2018 seçimlerine göre, Avusturya'da yüzde 71, Fransa'da yüzde 59, Almanya'da ise yüzde 37 arttı.

Siyasi partilerin yurt dışı seçim merkezlerinden edinilen ve resmi olmayan ilk rakamlara göre, seçimlerin beşinci gününde 1 Mayıs'ta, yurt dışı temsilciliklerinde (gümrükler hariç) toplam 192 bin 745 Türk seçmeni oyunu verdi. Bu rakamlar 2018'deki son seçimlerle karşılaştırıldığında, sandığa ilginin yoğun şekilde arttığı ortaya koyuyor.

Tüm Avrupa'da artış

Almanya'da 2018 seçimlerinin ilk beş gününün sonunda toplam 212 bin 121 kişi sandığa giderken, mevcut seçimlerin ilk 5 gününde 290 bin 430 kişi oy kullandı. Buna göre, bir önceki seçimle kıyaslandığında, Almanya'da bu seçimlerde oy kullanma oranı yüzde 37 artış gösterdi.

Aynı şekilde Avusturya'da ilk beş günde, 2018 yılında 16 bin 906, 2023 seçimlerinde ise 28 bin 963 kişi sandığa giderek oy kullandı. Avusturya'da yüzde 71 oranında artış kaydedildi.

Yaklaşık 400 bin seçmenin sandığa davet edildiği Fransa'da ise, 2018 yılında ilk beş günde yaklaşık 54 bin seçmen sandığa giderken, bu seçimlerde bu rakam 86 bine yükseldi. Bu da yüzde 59 oranında bir artış anlamına geliyor.

Avrupa'daki diğer sandıklara gelince resmi olmayan ilk tespitlere göre, ilk beş günde, Danimarka'da 2018 yılına oranla yüzde 25, Finlandiya'da yüzde 33, Lüksemburg'da ise yüzde 116 oranında artış tespit edildi.

Avrupa'nın yanı sıra, ABD ve Avustralya sandıklarında da yüzde 100'e varan katılım artışları yaşandı.

Yüzde 70 katılım oranı beklentisi

Siyasi partilerin yurt dışı temsilcileri de bu artışın çok net bir şekilde hissedildiğini dile getiriyor.

VOA Türkçe'ye rakamları değerlendiren temsilciler, "Bugüne kadar 6 seçim geçirdik ancak bu seçimlerde seçmenin sandığa ilgisi çok büyük" değerlendirmesini yaptı.

Partililer, katılım yüksekliğinin gözle görülür bir şekilde hissedildiğini, böyle devam ederse 13 günlük oy kullanma işlemi sonunda katılım oranının yüzde 70'lere ulaşmasını öngördüklerini belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

Erdoğan Afişleri Alman Medyasında

Arzu Çakır