Berlin Belediye Başkanı, İklim Aktivislerini Uyardı

Berlin’de yarı maraton koşusu gerçekleştirilirken, pazar günü yapılacak büyük maraton iklim aktivistlerinin eylem gölgesi altında koşulacak

Berlin Belediye Başkanı, İklim Aktivislerini Uyardı
Berlin Yarı Maratonu 2023
Berlin Belediye Başkanı, İklim Aktivislerini Uyardı

Berlin’de yarı maraton koşusu gerçekleştirilirken pazar günü yapılacak büyük maraton iklim aktivistlerinin  eylem gölgesi altında koşulacak

Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner, iklim koruma grubu Son Generation'a Pazar günü yapılacak maratonda protesto eylemlerinden kaçınmaları çağrısında bulundu. Wegner Deutsche Presse-Agentur'a verdiği demeçte, "Eğer sözde iklim aktivistleri maratonu aksatmak isterlerse, bu birçok Berlinliyi çok kızdıracaktır" dedi. "Bunu hayal etmek bile istemiyorum: Yıkıcı bir eylem bir maraton dünya rekorunu bile engelleyebilir. Tekrar açıkça söylüyorum: iklimin korunması için mücadele etmek isteyen herkes bu provokatif ve aynı zamanda cezalandırılabilir eylemlerden kaçınmalıdır."

Wegner: Anayasal devlet harekete geçecektir

Wegner sözlerini şöyle sürdürdü: "Her bozguncu, polisin ve hukuk devletinin net bir şekilde harekete geçeceğini bilmelidir. Bu nedenle sözde "son kuşağın" maratonu bozma niyetlerini açıklamaktan kaçınacaklarını umuyorum" dedi. CDU'lu politikacı ayrıca "Son Nesil olarak adlandırılanlar sokakları kapatmaya ya da Brandenburg Kapısı gibi tarihi binalara zarar vermeye son vermezlerse" iklimin korunmasına yönelik kabulün azalacağından korkuyor. Daha fazla iklim koruma önleminin kabul görmesi halinde iklim hedeflerine ulaşılamayacağını söyledi. Wegner, "Ama ben Berlin'de, Almanya'da ve tüm dünyada iklim koruma hedeflerine ulaşmak istiyorum" dedi.

Berlin Yarı Maratonu Gerçekleşti

Berlin Yarı Maratonu bugün gerçekleştirildi. Berlin koşu etkinliklerinin sabit repertuarının bir parçası olan yarı ve büyük Berlin maratonu ,uluslararası koşucuların ilgisini de çekmektedir.

Yarı maratonun ve Eylül ayındaki büyük Berlin Maratonu'nun özelliği, profesyonel atletlerin amatör atletlerle birlikte koşması ve coşkulu seyircilerin eğlence programlarıyla koşu yarışmalarını bir spor festivaline dönüştürmesidir.

Berlin Yarı Maratonu nedeniyle Berlin şehir merkezinde kapsamlı trafik kısıtlamaları olacaktır.