Berlin'de Müslümanlar İçin Mezar Yeri Sıkıntısı Protesto Edildi

Berlin'de Müslümanlar İçin Mezar Yeri Sıkıntısı Protesto Edildi
Berlin'de Müslümanlar İçin Mezar Yeri Sıkıntısı Protesto Edildi
Berlin'de Müslümanlar İçin Mezar Yeri Sıkıntısı Protesto Edildi

Berlin'de Müslümanlara ait mezarlık alanları giderek azalıyor. Cuma günü Senato durumu düzeltme sözü verdi, ancak bir vatandaş girişimi uzun vadeli çözümler talep ediyor. Son zamanlarda Müslüman mezarları sadece Spandau'da talep edilebiliyordu.

Berlin'de Müslümanlar için mezar yeri sıkıntısı çekilmektedir.
Bürgerplattformen düzenlediği protesto da, tüm ilçelerde mezarlıkların yeniden düzenlenmesi veya genişletilmesi gibi uzun vadeli çözümler talep edildi.


Senato Mart ayından itibaren 2.000 yeni mezar sözü verdi

Berlin Senatosu Müslüman definleri için daha fazla mezarlık alanı açmak istiyor. Senato'nun çevre idaresinden bir sözcü Cuma günü Berlin'de yaptığı açıklamada, mevcut planlara göre bu yıl özel mezarlık alanlarında yaklaşık 2.000 yeni Müslüman mezarlığı inşa edileceğini söyledi. Bu durumun, yaklaşmakta olan akut kıtlığı şimdilik önleyebileceği belirtildi. Cuma günü Berlin-Neukölln'deki Columbiadamm'da bulunan Şehitlik Camii önünde düzenlenen mitingde soruna uzun vadeli çözümler bulunması çağrısında bulunuldu.

Mart ayından itibaren ilk yeni defin alanları

Somut olarak, Gatow'daki peyzaj mezarlığında yakında Müslüman definleri için yeni mezar yerleri temin edileceği ve mezarlık Spandau ilçesi tarafından düzenleneceği bildirildi. Gatow'daki genişlemenin Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor.

Mart ayında Neukölln bölgesindeki bir Protestan mezarlığında da yeni alanlar açılacağı ve Pankow bölgesinde de Mart ayından itibaren daha küçük bir defin alanı mevcut olacak. Mitte, Steglitz-Zehlendorf ve Tempelhof-Schöneberg'deki devlete ait mezarlıkların yanı sıra Mitte'deki bir kilise mezarlığında da genişleme alanları planlanıyor.

Gatow Mezarlığında Kertenkele meselesi
Bölge meclis üyesi, Senato'nun planları açıklanmadan önce Senato'nun hem bölgeyi desteklemesini hem de uzun vadeli bir çözüm bulmasını talep etti. Schatz, "Genişleme için ihtiyacımız olan toplam altı milyon avronun biraz altında bir meblağdan bahsediyoruz," dedi. "Ancak her şeyden önce ihtiyacımız olan şey, Berlin eyaletinin nihayet diğer ilçelerde de Müslümanlar için kapasite yaratılacağına dair bir işaret vermesidir. Çünkü Spandau bölgesi öngörülebilir gelecekte ana yükü omuzlayamayacak."
Schatz, Gatow'da mezarlıktaki bazı alanların 2000'li yılların başında yeniden adanması nedeniyle sorunun had safhaya ulaştığını belirtiyor. Sahanın bir kısmı inşaat projeleri için telafi alanı olarak kullanılmış ve nadir kertenkele türü buraya yerleşmiştir. Bu alanların mezarlığa yeniden adanabilmesi için şimdi yeniden yerlerinin değiştirilmesi gerekiyor.

Bölge meclis üyesi Senato'dan destek talep etti


2021 Aralık  ayında "Medya Berlin'de " haber portalında  yer alan bir haber, Berlin'de Müslümanların defnedilebildiği son mezarlığın da artık yer sağlayamadığını ortaya koymuştu. 2022 7 Nisan'dan sonra Spandau bölgesindeki Gatow Peyzaj Mezarlığı artık defin kabul edemeyecek. Bunun ancak 24 Mart'a kadar talep edilebileceği belirtildi.

Sorumlu Belediye Meclis Üyesi Thorsten Schatz (CDU) basına yaptığı açıklamada, "Mezarlığı genişletmek ve defin işlemlerine devam etmek istiyoruz" dedi ve ekledi: "Eğer yapabilirsek. Eğer Berlin Senatosu tarafından yasal ve mali olarak da buna izin verilirse."

Schatz, Alman basınına  yaptığı açıklamada, Gatow'da 1988'den beri Müslüman definlerinin yapıldığını ve şu anda 9.000 Müslüman mezarı bulunduğunu söyledi. O zamandan beri mezarlığın sekiz kez genişletilmesi gerekmiştir. Her seferinde Senato'dan destek istediler. Üstelik bu, yalnızca Spandau tarafından çözülemeyecek, kent çapında bir sorundur. Schatz, şu anda Gatow'da gömülü Müslümanların yüzde onundan daha azının Spandau'dan geldiğini söyledi.

İlgili Haber 


Berlin Gatow Müslüman Mezarlığına Defin İzni Verilmemesinin Sebebi Nedir ?