Biden: “Hastaneler korunmalı”

Başkan Joe Biden Gazze’deki hastanelerin korunması gerektiğini söyledi. İsrail tanklarının bölgenin en büyük hastanesinin kapılarına yaklaştığı bir sırada Biden, İsrail’in ‘daha az müdahaleci’ olmasını umduğunu kaydetti

Biden: “Hastaneler korunmalı”
Biden Gazze'de hastanelerin korunması gerektiğine vurgu yaptı

Başkan Joe Biden Gazze’deki hastanelerin korunması gerektiğini söyledi. İsrail tanklarının bölgenin en büyük hastanesinin kapılarına yaklaştığı bir sırada Biden, İsrail’in ‘daha az müdahaleci’ olmasını umduğunu kaydetti.

İsrail tankları Şifa Hastanesi dışında pozisyon almış durumda.

İsrail hastane altındaki tünellerde Hamas militanları olduğunu ve örgütün hastaları kalkan gibi kullandığını iddia ediyor.

Hamas ise bu iddiayı reddediyor.

Hafta sonu yaşanan gelişmelerin ardından ilk defa konuşan Başkan Biden, hastaneler korunmalı dedi.

“Beklentim ve umudum hastanelerle bağlantılı olarak daha az müdahaleci hareketin olması” diyen Biden İsrail’le temas halinde olduklarını da kaydetti.

ABD Başkanı, çatışmaların duraklamasıyla rehinelerin serbest bırakılması konusunda çaba yürütüldüğünü ve Katar’ın dahil olduğu müzakereler yapılmakta olduğunu da belirtti.

Biden, “Umutluyum ama hastaneler korunmalı” vurgusu yaptı.

Hamas’ın 7 Ekim'de 1200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği İsrail saldırısının ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanında 11 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Yaşamını yitirenlerin yüzde 40’ı çocuk.

Gazze’nin en büyük hastanesi Şifa’da son üç günde aralarında üç bebeğin de bulunduğu 32 kişinin yakıt olmadığı için yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Şifa Hastanesi'nin yakıt noksanlığı nedeniyle artık hastane gibi faaliyet yürütemediği belirtiliyor.

Sadece Şifa değil, Gazze'deki hastanelerin önemli bir bölümü yetersizlikler nedeniyle ya çalışamıyor ya da kapasitesinin çok altında faaliyet gösteriyor.