Çavuşoğlu Rusya’da Suriye Toplantısına Katılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya-Suriye-İran dörtlü toplantısı için Moskova'ya gidiyor. Toplantıda, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda görüşmelere devam edilecek

Çavuşoğlu Rusya’da Suriye Toplantısına Katılacak

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavuşoğlu’nun Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanlarının katılımıyla, 10 Mayıs’ta Moskova’da düzenlenecek dörtlü toplantıya katılmak üzere 9-10 Mayıs’ta Rusya’yı ziyaret edeceği kaydedildi.

‘’Sözkonusu toplantıda, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi hakkında görüş alışverişinde bulunulması, terörle mücadele, siyasi süreç, sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşleri de dahil olmak üzere insani konuların ele alınması planlanmaktadır’’ denilen açıklamada, Bakan Çavuşoğlu’nun toplantı kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirmesinin de öngörüldüğü bildirildi.

Antalya’nın Korkuteli ilçesini bugün ziyaret eden Mevlüt Çavuşoğlu da görüşmelerle ilgili, "Amacımız Suriye'de kalıcı bir istikrar ve barış, Suriye'yi bölmek isteyen, oradan da bize tehdit oluşturan YPG/PKK terör örgütleriyle mücadele, mücadelede işbirliği ve Türkiye'deki Suriyeliler’in Suriye'ye, geldikleri yerlere, evlerine gönüllü ve güvenli bir şekilde dönmesinin sağlanması. İnşallah yarınki toplantımız hayırlara vesile olur" dedi.

Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda Rusya arabuluculuğunda gerçekleştirilen toplantıların sonuncusu 25 Nisan’da yapılmış, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Moskova’da Rusya, Suriye, İran savunma bakanları ve istihbarat başkanları ile biraraya gelmişti.

Türkiye, 12 yıldır süren iç savaşta Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat'a karşı siyasi ve silahlı muhalefeti desteklemiş ve ülkenin kuzeyine asker göndermişti. Esat yönetimi, ilişkilerin düzelmesi için Türk askerlerinin tamamen geri çekilmesini talep ediyor.