CHP Berlin; Tüzük Değişilkiği İptal Kararı

CHP Berlin: Mahkeme sonucu Sonrası ve Birleşme Çağrısı

CHP Berlin; Tüzük Değişilkiği İptal Kararı
ErdalTopbaş(CHP Berlin Başkan Yrdm),İmam Kaloğlu(CHP Berlin Başkan), Av.İbrahim Emre
CHP Berlin; Tüzük Değişilkiği İptal Kararı
CHP Berlin; Tüzük Değişilkiği İptal Kararı
CHP Berlin; Tüzük Değişilkiği İptal Kararı
CHP Berlin; Tüzük Değişilkiği İptal Kararı

Berlin-

CHP Berlin-Almanya Sosyal Demokratlar Birliği Yönetim Kurulu, Avukat İbrahim Emre'nin katılımıyla 19.04.2024, saat 17:00'de bir basın toplantısı düzenledi. Başkan İmam Kaloğlu, toplantıda kazanılan mahkeme kararını duyurdu.

Kurumsal bağları kesilmesine rağmen 'CHP Berlin Birliği' ismini hukuka aykırı şekilde kullanmaya  devam eden dernek, son genel kurulda yapılan tüzük değişikliğinin iptali için açılan davada mahkeme kararı davacı İmam Kaloğlu ve Erdal Topbaş lehine sonuçlandığını duyuruldu.

2 senelik mahkeme sonucu, Berlin Mitte Yerel Mahkemesi'nin gerekçeli kararıyla ilgili ayrıntılı bilgiler basın toplantısında paylaşıldı.


Avukat İbrahim Emre  konuşmalarında  genel anlamda '' Birinci konu tüzük değişikliğin geçersiz olmasının tespitiydi. O tespit davasıydı. İkincisi de üyelerin kimi bu davayı açmadan önce bu üye liste dediğimiz, yani seçim kayıt listesinin seçim günde genel kuruldaki listeleri tespit etmek istenmes idi. O hakkı kullanmak istenildi. Ve yönetim onlara zamanında müsaade vermediği için onu da davanın bir parçasını yaptık. Çünkü listeleri görmek de önemliydi. Bizim davamız şu an tek buydu. Ondan başka bir dava açılmadı.  Açmadık.''

CHP Berlin- Başkanı İmam Kaloğlu sorduğumuz soru üzerine ''Altını çizerek belirtiyorum: Berlin'de CHP'nin resmi kurumu biziz. Bu gerçek, genel merkezin resmi yazısıyla ve herkese gönderdiği yazıyla da biliniyor. Kurumsal bağımızın ve görevlendirilmiş olduğumuz yerin belli olduğu açık. Dolayısıyla, burada sadece bir tane CHP var ve o da Berlin'deki resmi kurumuzdur. Başka bir CHP'nin varlığı söz konusu değildir. Dolayısıyla, diğerleri ne derse desin, bizim için önemli olan tek resmi kurumun CHP Berlin olduğudur."

toplantıda konuşmalardan ortaya çıkan ise ; Parti yetkilileri, bu davayı kişisel olmaktan ziyade eski yönetimin hatalarına karşı bir mücadele olarak değerlendirmekte. Davanın sonucu, CHP Berlin'in doğruluğunu ve haklılığını ortaya koyduğu düşünülmekte. 

CHP Berlin, şeffaf bir ortamda herkesin aday olabileceği bir yapılanmaya doğru ilerlemeyi hedeflendiği dile getirilirken. Yerel seçimlerin ardından yaşanan bazı ayrılıklara rağmen, parti birleşmeyi ve genel merkezin tanıdığı bir kurum olarak varlığını sürdürmeyi tercih etmekte.

Parti yetkilileri, CHP Berlin'in resmi bir kurum olduğunu ve genel merkez tarafından görevlendirildiğini sıklıkla  vurgulanıyor.. Dolayısıyla, Berlin'de tek resmi CHP kurumu olarak, diğerlerinin varlığı söz konusu olamayacağı. Bu doğruluk, genel merkezin resmi yazısıyla ve kamuoyuna yapılan açıklamalarla da teyit edildiği söyleniyor..

Ayrıca,CHP Berlin, birleşme ve ortaklık çağrısı yaparak partinin sağlıklı bir şekilde örgütlenmesi ve çalışmalarının devam etmesi için tüm üyeleri desteklemeye davet ediliyor..

Kenan Kolat Başkanlığındaki CHP Berlin Birliğine konuyla alakalı görüşünü sorduk;

''Derneğimiz son gelişmeleri hakkında bilgilendirme yapma gereği duyduk. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, tüzük değişikliğine ilişkin kararın hukuki süreçte değerlendirildiği ve itiraz sürecinin devam ettiği belirtildi.''  açıklamasını yapan Kenan Kolat daha sonraki süreçleri gelişmelere göre basına açıklayacağını söyledi.

İlgili Haber
CHP Berlin'de Yeniden Yapılanma


 

Files