Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tesla’nın sahibi Elon Musk’a yeni fabrikanın Türkiye’de kurulması çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile görüştü. Erdoğan Musk’tan Türkiye’de fabrika açmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tesla’nın sahibi Elon Musk’a yeni fabrikanın Türkiye’de kurulması çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’ta Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan Musk’tan Türkiye’de fabrika açmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında temaslarda bulunmak için gittiği New York’taki Türk Evi’nde elektrikli araba şirketi Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile biraraya geldi.

Tesla’nın yanı sıra roket ve uzay şirketi Space X’in kurucusu olan Elon Musk görüşmeye oğluyla birlikte geldi.

Cumhurbaşkanlğı İletişim Başkanlığı, basına kapalı yapılan kabulde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un da hazır bulunduğunu kaydetti.

Açıklamaya göre, Erdoğan Musk’tan Türkiye’de Tesla fabrikası açmasını istedi.

Elon Musk da çok sayıda Türk tedarikçinin Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki fabrika için en önemli aday ülkeler arasında olduğunu söyledi.

Tesla’dan konuya ilişkin bir açıklamaysa henüz gelmedi.

Yapay zeka ve Starlink de görüşüldü

Erdoğan görüşmede Türkiye’nin yapay zekanın yanı sıra Elon Musk’ın kurucusu olduğu Space X şirketinin internet uydusu şirketi Starlink konusunda işbirliğine açık olduğunu söyledi.

Açıklamaya göre Elon Musk da, Starlink hizmetlerini Türkiye’de sağlaybilmek üzere gereken izinleri almak amacıyla Space X’in Türk yetkililerle çalışmayı istediğini belirtti.

Teknofest’e davet

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Elon Musk’ı İzmir’de bu ay sonunda yapılacak olan Teknofest’e davet ettiği de kaydedildi.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan Musk’a kendi yazdığı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabının İngilizce versiyonunu, Musk'ın çocuğuna da futbol topu hediye etti.

Yeni fabrikanın yeri bu ay sonunda belli olacak

Tesla Ağustos ayında düşük maliyetli elektrikli araç üretmek amacıyla Hindistan’da fabrika açma niyetini ifade etmişti.

Tesla’nın şu anda otomasyon ve diğer tesislerin yanı sıra beş büyük fabrikası bulunuyor ve bir fabrika da Meksika’da açılıyor.

Elon Musk muhtemelen bu yıl sonuna kadar yeni fabrika için bir yer seçeceklerini söyledi.

Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın hisseleri bu yıl % 123 yükseldi. Şirket Cumartesi günü de 5 milyonuncu aracı ürettiğini açıkladı.

Elon Musk bir süre önce sosyal medya şirketi Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı. Şirket adını X olarak değiştirmişti.

Kendisini ifade özgürlüğü destekçisi olarak tanımlayan Musk Türk hükümetinin bazı içeriklerin sansürlenmesi taleplerini kabul etmiş, bazı durumlardaysa Türk mahkemelerin emirlerin itiraz etmişti.

Elon Musk Netanyahu ile de görüşecek

Tesla ve Space X’in kurucusu Musk’ın ABD’nin California eyaletinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşmesi bekleniyor.

Elon Musk bir süre önce satın aldığı eski adıyla Twitter yeni adıyla X adlı sosyal medya platformunda görüşmede yapay zeka teknolojilerine odaklanacaklarını yazdı.

Reuters'ın haberinin bir bölümünden yararlanılmıştır