Dışişleri Bakanı Fidan BRICS toplantısında

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya’da temaslarda bulunuyor. Dün Moskova'da görüşmeler yapan Fidan bugün ise, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamındaki BRICS+ oturumuna katılıyor ve ikili temaslarda bulunuyor. Fidan'ın bu akşam Putin'le görüşmesi bekleniyor

Dışişleri Bakanı Fidan BRICS toplantısında
Dışişleri Bakanı Fidan bugün Rusya'nın Volga Nehri kıyısındaki Nizhny Novgorod kentinde gerçekleştirilen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüştü- 11 Haziran 2024.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya’da temaslarda bulunuyor. Fidan dün Moskova'da Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu ile biraraya geldi.

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ile de Moskova'da görüşen Fidan ayrıca, Rus-Türk İş İnsanları Birliği'nin (RTİB) düzenlediği etkinliğe katıldı.

Dışişleri Bakanı bugün ise Rusya'nın Volga Nehri kıyısındaki Nizhny Novgorod kentinde gerçekleştirilen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamındaki BRICS+ oturumuna katılacak.

Reuters haber ajansı Fidan'ın bu akşam Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le görüşeceğini bildirdi.

Oturumdan önce Fidan bugün toplantıya katılan çeşitli ülkelerin dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler de yapıyor. Bu çerçevede Bakan Fidan bugün, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla ile biraraya geldi.

Türkiye BRICS’e katılacak mı?

Fidan geçen haftaki Çin temaslarında yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin BRICS'e katılmak isteyip istemeyeceği sorusuna “Elbette isteriz, neden istemeyelim?” demiş ancak daha fazla ayrıntı vermemişti.

Hakan Fidan, AB ile Gümrük Birliği'ne sahip Türkiye'nin BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni işbirliği fırsatlarını aramaya devam ettiğini de dile getirmişti.

Dışişleri Bakanı’nın sözlerinin ardından Kremlin’den bir açıklama gelmişti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov geçen hafta Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türkiye'nin BRICS grubunun bir parçası olma isteğini memnuniyetle karşıladığını ve konunun örgütün bir sonraki zirvesinin gündeminde olacağını söylemişti.

Peskov, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Etiyopya, İran, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan BRICS'e çeşitli devletler tarafından artan bir ilgi olduğunu, ancak grubun, tüm ülkelerin ilgisine karşılık vermesinin mümkün olmadığını da kaydetmişti.

NATO üyesi Türkiye, son yıllarda Rusya ile olan ilişkileri nedeniyle Batılı müttefiklerinin eleştirilerine maruz kalmış ve bazı müttefikler, Türkiye'nin “ekseninin” Batı askeri ittifakından uzaklaştığını belirtmişti.

Ankara bunu reddederek ittifakın sadık bir üyesi olmaya devam ettiğini ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefini sürdürdüğünü kaydetti.

BRICS nedir?

Gelişmekte olan ülkelerin uluslararası konularda daha çok söz sahibi olmasını isteyen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin 2006'da, bu ülkelerin İngilizce adlarının baş harflerinin oluşturduğu "BRIC" grubunu kurdu. 2011'de Güney Afrika'nın da katılmasıyla grubun adı "BRICS" oldu.

Mısır, Etiyopya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri ise 1 Ocak 2024’te BRICS'e katıldı ve böylece grubun üye sayısı dokuza yükseldi. Grubun genişletilmiş hali için herhangi bir isim açıklanmadı ama grubun adının "BRICS+" olacağı düşünülüyor.

BRICS ülkeleri yıllık zirve toplantılarında kararlar alıyor. Grup üyesi ülkeler sırayla, bir yıllığına grubun dönem başkanlığını üstleniyor.