Putin: “Küresel bir çatışma mı isteniyor?”

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Batı’nın Ukrayna’ya silah sağlayarak ateşle oynadığını ve bunun küresel bir çatışmayı tetikleyebileceğini söyledi. Putin, “Sürekli tırmanan gerginlik ciddi sonuçlara yol açabilir. Küresel bir çatışma mı isteniyor?" dedi

Putin: “Küresel bir çatışma mı isteniyor?”
Rusya Cumburbaşkanı Putin, Taşkent'te Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Batı’nın Ukrayna’ya silah sağlayarak ateşle oynadığını ve bunun küresel bir çatışmayı tetikleyebileceğini söyledi.

Putin dün iki yılı aşkın süredir devam eden Ukrayna savaşıyla ilgili Taşkent’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sürekli tırmanan gerginlik ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu ciddi sonuçlar Avrupa'da ortaya çıkarsa, stratejik silahlar alanındaki eşitliğimiz göz önünde bulundurulduğunda, ABD nasıl davranacak? Küresel bir çatışma mı isteniyor?" dedi.

Vladimir Putin, Ukrayna'nın Rusya'ya uzun menzilli silahlarla saldırması halinde Batı'nın uydu, istihbarat ve askeri yardımına ihtiyaç duyacağını, dolayısıyla Batı'nın doğrudan müdahil olacağını söyledi. Rus lider ayrıca, Fransız birliklerinin Ukrayna'ya gönderilmesinin küresel çatışmaya doğru atılmış bir adım olacağını kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 24 Mayıs’ta İngiliz Economist dergisine verdiği demeçte, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya sağladıkları silahlarla Rusya’daki askeri hedefleri vurmalarına izin vermeleri gerektiğini söylemiş, silah kısıtlamalarının gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirmişti. Bu görüş bazı NATO üyeleri tarafından desteklenirken, ABD tarafından desteklenmiyor.

Ukrayna savaşı, on binlerce Ukraynalı sivilin ölümüne, milyonlarcasının yurt dışına kaçmasına, mahallelerin ve şehirlerin harabeye dönmesine neden oldu.

Ukrayna'nın şu anda yüzde 18'ini kontrol eden Rusya'nın ilerleyişi ve Harkov bölgesinde yeni bir cephe açması, Batı'da Kiev'e yüz milyarlarca dolar yardım, silah ve istihbarat verdikten sonra başka neler yapabileceği konusunda bir tartışmayı tetikledi.

Ukrayna, savaşta başarı elde etmek için Rus hatlarının gerisini vurabilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak Rus yetkililer, Ukrayna'nın Rus şehirlerine, petrol rafinerilerine ve hatta son günlerde nükleer erken uyarı sisteminin unsurlarına yönelik tekrarlanan saldırılarının ardından Moskova'nın sabrının tükenmekte olduğunu dile getiriyor.

Rus devlet televizyonu tarafından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin meşruiyetinin sorulması üzerine Putin, Ukrayna'da şu anda tek meşru otoritenin parlamento olduğunu ve parlamento başkanına yetki verilmesi gerektiğini söylemişti.

Zelenski’nin görev süresi dolmasına rağmen ülkede devam eden savaşın ardından ilan edilen ve halen uygulanan sıkıyönetim nedeniyle seçime gidilmedi.