Dünya Türk İşadamları DTİK 10. Kurultayı'nda Buluştu

1985'den günümüze kurucu kuruluşları, üyeler ve iş konseyleriyle, faaliyetler Türkiye ekonomisinin dinamiklerini güçlendirmek ve Türkiye’nin gücünü dünyaya taşımak için kurulan Deik ,Türk özel sektörünü bütün renkleriyle buluşturan büyük bir platform

Dünya Türk İşadamları  DTİK 10. Kurultayı'nda Buluştu
EUBA Berlin -İstanbul
Dünya Türk İşadamları  DTİK 10. Kurultayı'nda Buluştu
Dünya Türk İşadamları  DTİK 10. Kurultayı'nda Buluştu
Dünya Türk İşadamları  DTİK 10. Kurultayı'nda Buluştu
Dünya Türk İşadamları  DTİK 10. Kurultayı'nda Buluştu

Türkiye ekonomisinin dinamiklerini güçlendirmek ve Türkiye’nin gücünü dünyaya taşımak için kurulan DEIK, 1985'ten günümüze kurucu kuruluşları,üyeler ve iş konseyleriyle faaliyetler yapan, Türk özel sektörünü bütün renkleriyle buluşturan büyük bir platform.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türk diasporasının zirvesindeki isimleri DTİK 10. Kurultayı'nda buluşturdu. Dünyanın dört bir yanındaki üst düzey şirket yöneticileri, siyasetçiler, bürokratlar, akademisyenler, ekonomistler ve bilim insanlarını bir araya getiren DTİK 10. Kurultayı, 131 ülkeden 4 bini aşkın Türk Dünyası temsilcisini İstanbul'da ağırladı.
T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK'in ev sahipliğinde düzenlenen DTİK Kurultayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve DEİK-DTİK Başkanı Nail
Olpak'ın katılımlarıyla gerçekleşti.


Kurultayda DTIK ile Türk Devletleri Teşkilatı arasında bir protokol imzalanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ‚‘‘DTİK, Türk Devletleri Teşkilatı'nın adeta bir parçası olacak‘‘ dedi.DEIK ve DTIK Başkanı Nail Olpak, DTİK olarak mottomuz Diaspora Diplomasisi diyerek, yurt dışında yaşayan Türk toplumunun; ekonomik, siyasi ve sosyal gücünü artırarak ana vatana da katkıda bulunmalarına destek olmayı hedeflediklerini ve diaspora temsilcilerinin katkısıyla, Türkiye'nin tanıtımına ve stratejik iletişim faaliyetlerine destek olmayı amaçladıklarını belirtti.

Türk diasporasının EN'leri ödüllerildi

DTİK Kurultayı kapsamında düzenlenen Diaspora Ödül Töreni'nde, 9 farklı alanda ödüle layık görülen diaspora temsilcilerine ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve DEİKDTIK Başkanı Nail Olpak tarafından verildi.
İş Dünyası Ödülü Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi ve Avrupa CEO'su Serpil Timuray'a, Girişimci Ödülü Crytek Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Avni Yerli'ye , Gönül Bağı Ödülü Aliya İzetbegoviç Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Sabina İzzetbegoviç Berberoviç'e, Diaspora Tarihi Ödülü Akademisyen Işıl
Acehan' verildi.
Akademi Ödülü ise Cakarta Büyükelçisi Prof.Dr.Talip Küçükcan'a takdim edilirken, Gastronomi Ödülü Somer Sivrioğlu'na Sanat Ödülü İsmail Acar'a,DTİK Özel Ödülü ise DTİK Eski Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na verildi.DTİK Özel Ödülü'nün sahibi Hisarcıklıoğlu'nun ödülü TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz'a takdim edildi.

Avrupalı İş Admaları Birliği EUBA (European Business Association)

Almanya ve Avrupa’dan DTİK Kurultayına katılan Avrupalı İş Adamları Birliği EUBA heyetinin başkanlığını yapan EUBA Doğu Almanya Başkanı Halil Kaya, iş adamları olarak diaspora diplomasisine katkı sunduklarını, bu katkının artarak devam edeceğini vurguladı.

Ayrıca diaspora Türklerinin DTİK gibi kurumlar aracılığı ile birbirleri arasındaki iletişimi artırdıklarını, dolayısı ile ticaretlerini çeşitlendirdiklerini vurgularken, kongre kapsamında organize edilen ikili iş görüşmelerinin çok verimli geçtiğini çeşitli ülkelerdeki iş adamları ile bu vesile ile görüşen EUBA üyesi iş adamlarının bir çok iş ortaklıkları yaptıklarını söyledi.Halil Kaya, Türk iş adamlarının çok yönlü ve cesaretli olduklarını kendilerine bu gibi fırsat sunulduğu takdirde çok daha başarılı olacaklarını belirtti

Kemal Şahin oyların çoğunu aldı.

Yapılan Kurultay ile DTİK in yeni Yönetim Kurulu da oluşturulurken her ülkeden Yönetim Kuruluna bir temsilci seçildi.Almanya temsilciliği için Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ile iş çevreleri tarafından kendisine pek şans tanınmayan Zekeriya Bayrak yarışırken, beklendiği gibi oyların büyük çoğunluğunu alan Kemal Şahin Almanya temsilcisi olarak DTIK Yönetim Kuruluna seçildi, DTİK Avrupa Yönetim Kuruluna seçilen ülke temsilcileri DTİK  Avrupa Başkanlığına EDELSTAAL Group International'ın Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları’nı seçti. 

 

Haber Metinin  bilgileri  ve Fotoğraflar için  EUBA genel Sekreteri Muzaffer Türk'ten yararlanılmıştır.

İlgili Haber
Almanya'da Pandemi Türk Esnafını Nasıl Etkiledi?
Neler Yapıldı?