“Erdoğan Netanyahu’nun ziyaretinin ardından İsrail’e gidecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinden bir gün sonra ABD’deki Yahudi cemaatinin önde gelen isimleriyle biraraya geldi. Erdoğan’la toplantıya katılan American Friends of Lubavitch adlı Yahudi grubunun başkan yardımcısı Rabbi Levi Shemtov, görüşmeyi VOA Türkçe’ye değerlendirdi

“Erdoğan Netanyahu’nun ziyaretinin ardından İsrail’e gidecek”
American Friends of Lubavitch Yahudi grubu Başkan Yardımcısı Rabbi Levi Shemtov

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’taki BM 78. Genel Kurulu kapsamında çok sayıda temasta bulundu. Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla olanıydı. Erdoğan Netanyahu’yla görüşmesinden bir gün sonra da ABD’deki Yahudi cemaatinin önde gelen isimleriyle görüştü.

Erdoğan’la yapılan görüşmeye katılan American Friends of Lubavitch Yahudi grubu Başkan Yardımcısı Rabbi Levi Shemtov, görüşmeyi VOA Türkçe’ye değerlendirdi.


Shemtov, “Açıkçası Türkiye-İsrail ilişkilerinin dün Başbakan’ın (Netanyahu) burayı ziyaretiyle daha da ilerlediği görülüyor. Bu noktaya gelmek zaman aldı ama şükürler olsun ki ilişkiler gelişti. Bu noktada Erdoğan da güçlü açıklamalarda bulundu. Türkiye'deki Yahudiler’in yaşamları hakkında, Türkiye'deki Yahudiler’e verdiği destek hakkında olumlu ifadeler kullandı. Ortadoğu bölgesinde Yahudiler ve Müslümanlar arasında daha iyi ilişkiler kurulması için rol oynamaya devam etme isteği hakkında pozitif değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, dünyada pek çok sorunun yaşandığı bir dönemde, önemli bir rol üstleniyor. Tarafların anlaşmazlıklar yaşadığı dönemde Erdoğan son derece önemli bağlantılara sahip. Dolayısıyla arabuluculuk yapabiliyor ve iyi gelişmelerin yaşanmasını sağlayabiliyor. Ancak daha fazla ilerleme için birkaç yıla daha ihtiyacı olacak. Büyük resimde işler biraz daha karmaşık duruyor çünkü. Erdoğan, İsrail’i ziyaret edeceğini söyledi. Netanyahu’nun Türkiye ziyaretinin ardından Erdoğan da İsrail’e gidecek”

Shemtov karşılıklı ziyaretlerin ilişkileri daha da geliştireceği kanısında olduğunu ifade ederken zamanlamadan çok ilişkilerin yönünün daha önemli olduğunu söyledi.

Shemtov: “Başbakan’ın (Netanyahu) Türkiye’yi ziyaret etmesi için bir davet var ama bu ziyaret bildiğim kadarıyla Türkiye-İsrail ilişkileri nedeniyle değil başka sebeplerden dolayı şu ana kadar gerçekleşmedi. Ama gerçekleşecek. O ziyaretin ardından da Erdoğan İsrail’i ziyaret edecek. Erdoğan, geçen yıl da İsrail’i ziyaret edeceğini söylemişti. ‘Seçimlerin ardından gideceğim’ demişti. Belki de İsrail’deki seçimleri kastetmiştir bilemiyorum. Ama şimdi yaptığı açıklamada Netanyahu’nun ziyaretinin ardından İsrail’e gideceğini söyledi. Bu noktada zamanlamadan çok gidişata önem vermeliyiz ve ilişkilerin yolunda gittiğini söyleyebilirim”Erdoğan ve Netanyahu önceki gün BM genel merkezinin hemen karşısındaki Türkevi binasında biraraya gelmişti. İki lider de görüşmenin ardından yayınladıkları açıklamalarda ilişkiler konusunda olumlu ifadeler kullanmıştı.

Mehmet Sümer