Erdoğan’dan Bahçeli görüşmesi öncesi mesaj: “MHP ile omuz omuza yürüyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugünkü görüşmesi “Cumhur İttifakı’nda bir kriz mi var” sorusunu gündeme getirmişti. Erdoğan, görüşme öncesinde TBMM grubunda yaptığı konuşmada ittifak ortağına sahip çıktı ve "MHP ile omuz omuza yürüyoruz" dedi

Erdoğan’dan Bahçeli görüşmesi öncesi mesaj: “MHP ile omuz omuza yürüyoruz”
Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında, ittifak ortağı MHP'ye sahip çıkarak, "MHP ile omuz omuza yürüyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde biraraya geliyor.

İki liderin ani ve sürpriz bir şekilde görüşme kararı alması, “Cumhur İttifakı’nda bir kriz mi var” sorusunu gündeme getirdi.

Zira eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in cinayetiyle Ülkü Ocakları ve MHP’nin ilişkilendirilmesi Bahçeli ve partisini rahatsız ediyordu. Bu cinayet davası 1 Temmuz’da görülmeye başlanacak.

Dün partisinin TBMM’deki grup toplantısında her zamankinin aksine oturarak konuşma yapan MHP lideri Bahçeli, “Milliyetçi Hareket Partisi şayet iftirayla temellenmiş ağır sabotaj ve suçlamalarla zaafa uğrayıp içine kapanırsa, hatta siyaset dışı arayışlara saparsa, Cumhur İttifakı duvara toslayıp dağılırsa, emperyalizmin tetikçileri, dışarıdan güdümlü işbirlikçiler biliniz ki bayram edeceklerdir” sözleriyle bu rahatsızlığı bir kez daha gözler önüne serdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sinan Ateş cinayeti davasının ilk duruşması öncesi partisinin TBMM Grup Toplantısı’na katıldı.
İLGİLİ HABERLER

Bahçeli, Sinan Ateş cinayeti davasını MHP ve Ülkü Ocakları’ndan uzak tutmaya çalışıyor: “Alçakların en alçağı kampanya”

Erdoğan ve Bahçeli’den “Cumhur İttifakı Türkiye adına tek yürek” mesajı

Cinayetle, partisi ve Ülkü Ocakları arasında bağ kuranların asıl hedefinin Cumhur İttifakı olduğu mesajını veren Bahçeli, “Tekraren ve inançla söylüyorum, Cumhur İttifakı Türk milletinin ruh köküdür ve kararlılıkla yoluna devam edecektir” cümlesiyle de ittifaka olan bağlılığını ortaya koydu.

Bahçeli’nin bu sözleri sonrası gözlerin üzerine çevrildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün AK Parti TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada Bahçeli gibi Cumhur İttifakı’na sadakatini teyit etti.

Cumhurbaşkanı, “Cumhur İttifakı Türkiye bekasının teminatı olmuştur. Ülkemiz ve milletimiz adına aynı duyguları paylaştığımız MHP ile omuz omuza yürüyoruz. Cumhur İttifakı farklı siyasi partilerden teşekkül etse de Türkiye adına birdir, tek yürektir, tek ruh ve tek vücuttur. Cumhur İttifakı'nın herhangi bir üyesine yapılan saldırı doğrudan Cumhur İttifakı’nın insicamına yapılmıştır. Bu saldırılara müsamaha göstermeyiz. Oynanan oyunların farkındayız. Bitleri kanlanan FETÖ'nün tetikçi kalemleri ile nereye varılmak istendiğini çok iyi biliyoruz. Gerek sayın Bahçeli gerekse şahsım saldırıları, saldırıların arkasındaki aklı gayet net görüyoruz. Bunların derdi Cumhur İttifakı'dır. Bu tuzağa düşmeyeceğiz” diye konuştu.

Erdoğan, CHP’nin tutumundan rahatsız: “Yumuşak başlıyız ama uysal koyun da değiliz”

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler sonrası CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile iki kez bir araya gelen ve “siyasette normalleşme” arayışlarına hız kazandıran Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın bugün yaptığı konuşma, süreçten memnuniyet duymadığını ortaya koydu.

AK Parti’nin, kurulduğu günden bu yana kamplaşmanın tarafı olmadığını ve gerilim siyaseti gütmediğini savunan Erdoğan, “Yapıcı davranmaya çalışırken CHP Genel Başkanı’nın siyaseti nasıl gerilime sürüklemeye çalıştığını milletimiz izliyor. İade-i ziyaret sonrası dozu artırılan çiğlikleri milletimiz görüyor. 22 yıldır, kimi zaman yalnız kimi zaman da samimi dostlarımızla bu yolu yürüyoruz. CHP'den nezaket görmedik. Hiçbir şey de kaybetmedik. Bugün de siyasi bir kazanç peşinde değiliz. ‘CHP gerilim siyasetini bıraksın’ istiyoruz. Bundan da demokrasimiz kazançlı çıksın. Cumhur İttifakı’na yönelik hadsizlikleri kabulleneceğiz manasına gelmez. Edepli olmamız, edepsizliklere göz yumacağımız anlamına asla gelmez. Yumuşak başlıyız ama kimse unutmasın, boynu çekilecek uysal koyun da değiliz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Özgür Özel’e “suç ortağı” tepkisi: “Cevabımızı misliyle vereceğiz”

11 Haziran’da gerçekleşen Erdoğan-Özel buluşması sonrası bu görüşme trafiğinden rahatsızlığını gizlemeyen MHP lideri Bahçeli’nin “AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği, Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir” demesi ana muhalefet partisinde tepkilere neden olmuştu.

CHP lideri bu tepkiler üzerine, “Bize kimse ittifak falan önermesin. Çünkü bugünün sorumluları, bu sorumluluğu taşıyacak. Sayın Bahçeli şöyle bir kolaycılık yapmasın; memleketi bu hale getirip suç ortağını bize doğru itmesin. Bu sorunları ya çözsünler ya da bıraksınlar biz çözeriz” şeklindeki sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya seyahatinden dönüşünde, “Bizim iade-i ziyaretimizi hazmedemediler” demekle yetinmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ise bu konuda biraz daha sertleşerek, “Suç ortağı arayanlar kendilerini fazla yormasın. Nereden geldiği, nereye gittiğini açıklayamadıkları ‘para kulelerine’ baksınlar. Suç ortağı arayanlar bize çamur atmadan önce kent uzlaşısında kimlerle yol yürüdüklerini sorgulasınlar. Muhalefetten de normalleşmelerini bekliyoruz. Muhalefetten gelecek eleştirilere açığız ama yakışıksız ifadeleri de sineye çekmeyiz. Cevabımızı misliyle vereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, ‘kent uzlaşısı’ ile CHP’nin DEM Parti ile büyük kentlerde yaptığı işbirliğini eleştirirken, ‘para kuleleri’ ile CHP İstanbul İl Merkezi’nin alış sürecinde banka dışı yollarla ödenen meblağa atıfta bulundu.

Özel: “Sayın Erdoğan’ı anlıyorum; ittifak ortağının gönlünü yapmaya yönelik bir cümle”

CHP Genel Merkezi’nde gazetecilerin Erdoğan’ın değerlendirmeleri hakkındaki sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, mücadeleye de müzakereye devam mesajı vererek, normalleşme sürecini bozma niyeti olmadığını ortaya koydu.

“El sıkışmak için tek değil, iki el gerekir diyen CHP lideri, şöyle devam etti:

“Muhalefeti belli bir şekle sokmak için ‘normalleşme’ tanımı yapmak olsa olsa ittifak ortağının gönlünü yapmaya yönelik kurulmuş bir cümledir. Bu konuda da Sayın Erdoğan'ı anlıyorum. Bizim üslubumuzda kavga, hakaret, iftira yok ama bizim siyasetimiz en dirençli ve en etkili siyasettir. Bunu görmeye devam edecekler. ‘Normalleşelim, muhalefet etmeyin’ diyorlarsa biz orada yokuz. ‘Yumruğunuzu yeniden sıkacak mısınız’ diyorlarsa biz orada da yokuz. El sıkışmaya, selamlaşmaya, müzakereye de devam, mücadeleye de devam."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özel görüşmesi- 11 Haziran 2024.
İLGİLİ HABERLER

Ankara’da halk “normalleşme” sürecine ilişkin ne düşünüyor?

Hilmi Hacaloğlu