Fas 7,2 büyüklüğünde depremle sarsıldı: Ölü ve yaralılar var

Fas 7,2 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. İlk belirlemelere göre depremde 800’den fazla kişi hayatını kaybetti. Yetkililer henüz ulaşılamayan alanlar olduğunu, dolayısıyla ölü sayısının artabileceğini belirtiyor

Fas 7,2 büyüklüğünde depremle sarsıldı: Ölü ve yaralılar var
Fas'ta yaşanan depremde ilk belirlemelere göre 800'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Fas 7,2 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. İlk belirlemelere göre depremde 800’den fazla kişi hayatını kaybetti. Yetkililer henüz ulaşılamayan alanlar olduğunu, dolayısıyla ölü sayısının artabileceğini belirtiyor.

Deprem, ülkenin Yüksek Atlas Dağları bölgesinde meydana geldi. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, şu ana kadar 820 can kaybı tespit edildi.

Deprem nedeniyle en az 620 kişi de yaralandı. Can kayıplarının özellikle depremin merkez üssü olan dağlık bölgeye yakın alanlarda olduğu ifade ediliyor.

Depremin etkilediği alanlarda arama kurtarma çalışmaları da başladı.

Depremin güçlü şekilde hissedildiği Marakeş ve Kazablanka gibi çok sayıda kentte halk, geceyi sokaklarda geçirdi.

Marakeş’te de ilk belirlemelere göre 13 kişi hayatını kaybetti. Çevre il ve kasabalardan çok sayıda yaralı da tedavi için Marakeş’e getiriliyor.

Fas'ta yaşanan depremin ardından arama kurtarma çalışmaları başladı.
Fas'ta yaşanan depremin ardından arama kurtarma çalışmaları başladı.

UNESCO Miras Listesi’nde yer alan eski şehir alanında da hasarlar meydana geldiği ifade ediliyor.

Devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde Marakeş’in güneyindeki Moulay İbrahim bölgesinde çok sayıda evin yıkıldığı görülüyor. Halk enkaz altındakilere ulaşmaya çalışıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada depremden özelllikle Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua’nın etkilendiği belirtildi.

Gece saat 11’de meydana gelen depremin merkezüssü Yüksek Atlas Dağları’ndaki Ighil bölgesi olarak açıklandı. Ighil bölgesi Marakeş’in 70 km güneybatısında yer alıyor.

Fas'ta depremin ardından birçok şehirde halk geceyi sokaklarda geçirdi.
Fas'ta depremin ardından birçok şehirde halk geceyi sokaklarda geçirdi.

Söz konusu deprem 1960 yılından bu yana ülkede görülen en çok can kaybının yaşandığı deprem olarak kayda geçti. Ülkede 1960 yılında yaşanan depremde en az 12 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Depremin İspanya’nın bazı kesimlerinde de hissedildiği belirtildi. İspanyol RTVE kanalı Huelva, Jaen ve Endülüs’te de depremin hissedildiğini haber verdi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke Fas’a yardım göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

Depremden etkilenen Marakeş, Ekim ayının başında IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.