Fenerbahçe’de tarihi barış: Seçimi Ali Koç taraftarın gönlünü Aziz Yıldırım kazandı

Türkiye’nin üç büyük spor kulübünden biri olarak kabul edilen Fenerbahçe’de başkanlığa mevcut başkan Ali Koç seçildi. Oyların 16 bin 464’ünü alan Koç, üçüncü kez sarı lacivertli kulübün başkanlığına getirilmiş oldu

Fenerbahçe’de tarihi barış: Seçimi Ali Koç taraftarın gönlünü Aziz Yıldırım kazandı
Seçim sonrası Ali Koç’un daveti üzerine sahneye çıkan Aziz Yıldırım, selefi ile birlikte taraftarı selamladı

Türkiye’nin üç büyük spor kulübünden biri olarak kabul edilen Fenerbahçe’de başkanlığa mevcut başkan Ali Koç seçildi.

Pazar günü yapılan seçimlerde geçerli oyların 16 bin 464’ünü alan Koç, üçüncü kez sarı lacivertli kulübün başkanlığına getirilmiş oldu. Aziz Yıldırım ise 10 bin 483 oyda kaldı.

Seçim sonrası Ali Koç’un daveti üzerine sahneye çıkan Aziz Yıldırım, selefi ile birlikte taraftarı selamladı.

Fenerbahçe’nin şampiyonluk hasreti 10 yıla ulaştı: Dördü Aziz Yıldırım, altısı Ali Koç dönemine ait

1998-2018 yılları arasında Fenerbahçe kulübünü yöneten ve bu süreçte altı şampiyonluk kupası kaldıran Aziz Yıldırım, altı yıl önce yapılan seçimlerde daha önce başkan yardımcısı olan ve aynı zamanda Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili de olan Ali Koç’a kaybetti.

2014-2018 arasında Süper Lig Kupası’nı müzesine götüremeyen Fenerbahçe, Ali Koç’un altı yıllık başkanlığı döneminde de futbolda şampiyonluk kazanamadı.

Böylelikle Kadıköy’ün sarı lacivertli kulübüne gönül veren taraftarların şampiyonluk özlemi 10 yıla çıktı.

Seçim yarışında hangi faktörler etkili oldu?

Süper Lig’in 2023-2024 sezonunda 102 puan alan Galatasaray’ın 99 puan ile gerisinde ikinci olan Fenerbahçe’de tribünler “Ali Koç istifa” tezahüratlarıyla kulüp başkanını istifaya davet ederken ligin bitimine iki hafta kala ezeli rakibi Galatasaray’ın evinde 10 kişiyle kazanılan 1-0’lık galibiyet tepki rüzgarını kesti.

Her ne kadar adını kamuoyuna ilk açıklayan isim Aziz Yıldırım olsa da Ali Koç’un dünyaca ünlü ve dört Şampiyonlar Ligi kupası kaldırmış Portekizli teknik direktör Jose Mourinho’yu Türkiye’ye getirerek yaklaşık 30 bin taraftarın önünde sözleşme imzalaması seçim rüzgarını lehine döndürdü.

Buna ek olarak yönetim kurulu listelerinde de Ali Koç’un tercihlerinin öne çıktığı görülüyordu.

Koç ve Yıldırım’ın listesinde kimler vardı?

Daha önceki iki seçimin aksine bu kez güçlü bir listeyle seçimlere katılan Koç’un yönetim kuruluna aldığı isimler arasında ünlü televizyoncu TV 8 kanalı ile İngiltere Premiership ligi takımlarından Hull City’nin sahibi Acun Ilıcalı, Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım’ın ilk dönemlerinde Fenerbahçe As Başkanı Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Garanti Bankası eski genel müdürü ve Beymen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Özen ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürünün oğlu Ahmet Ketenci ve TÜSİAD eski başkanlarından Erol Bilecik de vardı.

Aziz Yıldırım ise daha önceki yıllarda beraber görev yaptığı A Takımı’na birkaç küçük ilave yaparak seçim yarışına katıldı. Yıldırım, yönetim kurulu listesinde Türkiye Müteahhitler Birliği eski başkanı Mithat Yenigün, Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan, Bosphorus Palace otelinin sahibi Mahmut Uslu, Mön İnşaat’ın ortağı Nihat Özbağı gibi isimlere yer verdi.

Bugüne kadar Fenerbahçe’ye 500 milyon dolar verdiğini söyleyen Murat Ülker kimi destekledi?

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker’in bu seçimde adaylardan kimi desteklediği de Fenerbahçe siyasetinin en çok tartıştığı konulardan biri oldu.

2015 yılında 10 yıllığına 90 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atarak Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nu Fenerbahçe Ülker Stadyumu Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi’ne dönüştüren Ülker, sarı lacivertlilerin basketbol takımı için de Ataşehir’de Ülker Arena adındaki salonu inşa etmişti.

Portekizli teknik direktör Jose Mourinho Fenerbahçe teknik direktörü oldu
İLGİLİ HABERLER

Mourinho’dan Fenerbahçe taraftarına ilk mesaj: “Sizin hayalleriniz benim hayallerim”

Geçen yıl Fenerbahçe için toplamda 500 milyon dolar harcadığını açıklayan Murat Ülker’e seçimden önce Acun Ilıcalı, yeni teknik direktör Jose Mourinho’nun imzaladığı formayı götürse de yeğeni Ahmet Özokur ve yeğeni Mehmet İnam’ın Aziz Yıldırım’ın listesinde olması Fenerbahçeli iş insanının iki tarafa da destek vermesi olarak yorumlandı.

Fethi Pekin’in divan oylaması tepki çekti, önce sahneye yürüyen Aziz Yıldırım sonra stadyumu terk etti

Kampanya dönemindeki gerginlik seçimin ilk günü de devam etti.

Ali Koç’un ekibi, genel kurulu yönetmesi için eski Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’ü önerirken Aziz Yıldırım grubunun adayı ise birkaç ay önce Uğur Dündar’ın yerine Divan Kurulu Başkanı seçilen ve 3 Temmuz sürecinde başka Fenerbahçeli yöneticilerle birlikte hapis yatan Şekip Mosturoğlu’ydu.

Oylamayı yönetim kurulunda hukuk işlerinden sorumlu olan Avukat Fethi Pekin yaptı.

Önce Küçük’ü oylatan Pekin, daha sonra “gerek yok ama” diyerek Mosturoğlu için de oylama yapan Pekin, oybirliğiyle Vefa Küçük’ü genel kurul divan başkanı olarak açıklayınca kızılca kıyamet koptu.

Aziz Yıldırım’a yakın kongre üyeleri ıslıklama ve yuhalamalarla durumu protesto etse de Pekin kararından geri dönmedi. Vefa Küçük ve heyeti divanı oluşturdu.

Tepkiler devam ederken Aziz Yıldırım ve bir grup yönetim kurulu üyesi tribünlerden inerek kürsüye yürüdü. Yıldırım duruma itiraz etti ancak kararın değişmemesi üzerine mikronu alarak konuşmak istedi.

Sesinin titrediği duyulan Aziz Yıldırım’ın mikrofonu kapatılınca başkan adayı “yapılan oylama gayri demokratik, yarın oy atmaya geleceğim” diyerek beraberindekilerle birlikte genel kurulun yapıldığı Fenerbahçe Ülker Stadyumu’nu terk etti.

Ani gidiş sonrası kulislerde Aziz Yıldırım’ın kongrenin iptal edilmesi için başvuruda bulunacağı konuşuluyordu. Fakat birkaç saat sonra Üsküdar Bağlarbaşı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan başkan adayı bu iddiayı reddetti ve “Kavga çıkmasını engellemek için” stadyumdan ayrıldığını belirtti.

Koç-Yıldırım düellosu milyonları ekran başına kilitledi

İki tarafa yakın hesaplar X üzerinden kavga ederken akşam saatlerinde Yıldırım’ın kampanya ekibi, uzun zamandır Aziz Yıldırım’ı ekrana davet eden Ali Koç’un isteğinin kabul edildiğini bildiren mesajı gazetecilere gönderdiler.

Tarafların önce Now TV’de Doğan Şentürk’ün moderatörlüğünde anlaştığı söylense de saat 11’de iki başkan adayı Habertürk televizyonunda gazeteci Ahmet Selim Kul’un moderasyonunda ekrana çıktı.

Kanal YouTube üzerinden anlık 290 bin izlenmeye, televizyonda ise 32 share’e ulaşarak son yılların en yüksek ratingini yakaladı.

Program içinde yer yer tansiyon artsa da iki başkan adayı programın başında ve sonunda el sıkışarak taraftarlarına barış mesajı verdi.

Kongrenin ikinci günü saat 10’da kapıların ve sandıkların açılmasıyla başladı. Her iki başkan adayı da erken saatlerde stada geldi ve kongre üyeleriyle selamlaştı.

Ali Koç ve Aziz Yıldırım birlikte sahneye çıktı: “Koç ve arkadaşları Fenerbahçe’yi şampiyon yapar biz de destek veririz”

Oy verme işlemlerinin bitmesi sonrasında yapılan sayımda Ali Koç’un kazandığı anlaşılınca mevcut başkan ekibiyle sahaya indi ve kongre üyelerine el sallayarak teşekkür etti.

Rakip yönetim kurulu listesinde yer alan Savaş Adalet’le sahne önünde kısa bir görüşme yapan Koç, daha sonra Aziz Yıldırım’ın bulunduğu locaya gitti ve önce rakibini, ardından yönetim kurulu üyelerini tebrik etti. Fenerbahçe’nin son 26 yılında başkanlık koltuğunda oturan iki isim daha sonra yan yana yeniden yeşil sahaya döndüler; sahnede el sıkışan halef-selef birlikte kongre üyelerini selamladılar.

Kongre üyelerine kısa bir hitapta bulunan Yıldırım, “Sevgili Fenerbahçeliler, bugün Fenerbahçe'ye yakışan bir kongre yaptık. Ben ve arkadaşlarım görevimizi yaptık. Yol haritasını çizdik. İnşallah Sayın Ali Koç ve yanındaki arkadaşları, bu harita doğrultusunda bu sene Fenerbahçe'yi şampiyon yaparlar. Biz de elimizden gelen desteği veririz. İyi ki varsınız, iyi ki Fenerbahçeliyiz” dedi.

Ardından Yıldırım, kongre üyelerinin tezahüratları arasında stadyumdan ayrıldı.

Ali Koç: “Geçmişi kapatalım geleceğe yepyeni sayfa açalım”

Yıldırım’ın ayrılması sonrası zafer konuşmasını yapan Ali Koç şampiyon olacak takımı kurma vaadinde bulundu.

Fenerbahçe Başkanı, “Bugün yaklaşık 28 bin kongre üyesi oy kullandılar. Bu Fenerbahçe demokrasisi adına mutluluk ve yeni bir rekordur. Fenerbahçe’nin kongrede de büyüklüğünü gösterdik. Kongrede yarıştığım Aziz Yıldırım ve ekibine, bunu demokrasi şölenine çeviren sizlere şahsım ve yönetim kurulu adına teşekkür ediyoruz. Artık Fenerbahçe çağı bugünden itibaren başlıyor. Şampiyonluk yolunda kuracağımız takım yolunda belli taahhütler verdik. İnşallah kalıcı şekilde gerçekleştireceğimiz kırgınlıklar bitsin, geçmişi kapatalım geleceğe yepyeni sayfa açalım. Bu yolda samimi bir şekilde hiç düşünmeden hesap kitap yapmadan bir adım atan herkese, 10 adım atacağımızdan zerre şüpheniz olmasın” dedi.


Hilmi Hacaloğlu