Dışişleri Bakanı Fidan'dan Rusya’ya ziyaret: Türkiye BRICS üyesi olacak mı?

Dışişleri Bakanı Fidan, bugün ve yarın Rusya’da temaslarda bulunuyor. Temasları çerçevesinde BRICS toplantısına da katılacak Fidan, Türkiye'nin dokuz ülkenin bulunduğu bu gruba üye olmak isteyebileceğini söylemişti

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Rusya’ya ziyaret: Türkiye BRICS üyesi olacak mı?
Dışişleri Bakanı Fidan, "Başta Amerika olmak üzere, Batılı ülkelerin kayıtsız şartsız İsrail'e olan bu desteği olmasa İsrail'in bölgede yaptığı soykırımın ne başlaması ne devam etmesi mümkün değildi" dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün ve yarın Rusya’da temaslarda bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımız Moskova’da ikili temaslarda bulunacak; ayrıca Nizhny Novgorod’da gerçekleştirilecek BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında 11 Haziran günü yapılacak olan BRICS+ oturumuna katılacaktır” denildi.

Türkiye BRICS’e katılacak mı?

Fidan geçen haftaki Çin temaslarında yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin BRICS'e katılmak isteyip istemeyeceği sorusuna “Elbette isteriz, neden istemeyelim?” demiş ancak daha fazla ayrıntı vermemişti.

Hakan Fidan, AB ile Gümrük Birliği'ne sahip Türkiye'nin BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni işbirliği fırsatlarını aramaya devam ettiğini de dile getirmişti.

Dışişleri Bakanı’nın sözlerinin ardından Kremlin’den bir açıklama gelmişti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov geçen hafta Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türkiye'nin BRICS grubunun bir parçası olma isteğini memnuniyetle karşıladığını ve konunun örgütün bir sonraki zirvesinin gündeminde olacağını söylemişti.

Peskov, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Etiyopya, İran, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan BRICS'e çeşitli devletler tarafından artan bir ilgi olduğunu, ancak grubun, tüm ülkelerin ilgisine karşılık vermesinin mümkün olmadığını da kaydetmişti.

NATO üyesi Türkiye, son yıllarda Rusya ile olan ilişkileri nedeniyle Batılı müttefiklerinin eleştirilerine maruz kalmış ve bazı müttefikler, Türkiye'nin “ekseninin” Batı askeri ittifakından uzaklaştığını belirtmişti.

Ankara bunu reddederek ittifakın sadık bir üyesi olmaya devam ettiğini ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefini sürdürdüğünü kaydetti.

BRICS nedir?

Gelişmekte olan ülkelerin uluslararası konularda daha çok söz sahibi olmasını isteyen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin 2006'da, bu ülkelerin İngilizce adlarının baş harflerinin oluşturduğu "BRIC" grubunu kurdu. 2011'de Güney Afrika'nın da katılmasıyla grubun adı "BRICS" oldu.

Mısır, Etiyopya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri ise 1 Ocak 2024’te BRICS'e katıldı ve böylece grubun üye sayısı dokuza yükseldi. Grubun genişletilmiş hali için herhangi bir isim açıklanmadı ama grubun adının "BRICS+" olacağı düşünülüyor.

BRICS ülkeleri yıllık zirve toplantılarında kararlar alıyor. Grup üyesi ülkeler sırayla, bir yıllığına grubun dönem başkanlığını üstleniyor.