YSK: “Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Dört Aday Var”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, alfabetik sırayla Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi için geçici adaylar olarak tespit edildiğini açıkladı

YSK: “Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Dört Aday Var”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, alfabetik sırayla Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi için geçici adaylar olarak tespit edildiğini açıkladı.

Yener, bugün saat 20.00 itibariyle adaylık için başvuranlara seçmenlerden 100 bin imza toplamaları için tanınan sürenin dolmasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Yener düzenlediği basın toplantısında, 22 Mart’ta başlayan imza sürecini sonlandırdıklarını belirterek, “Kurulumuz yapmış olduğu toplantılar sonucunda 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde cumhurbaşkanı adaylarının alfabetik sırayla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan olduğunun tespitine karar vermiş olup, karar Resmi Gazete’de ilan edilmek üzere gönderilmiştir” dedi.

Seçmenlerce aday gösterilmek üzere yürütülen imza toplanması sürecinde Muharrem İnce için 114 bin 661, Sinan Oğan için 111 bin 508, Muhammed Ali Fatih Erbakan için 69 bin 255, Doğu Perinçek için 27 bin 61, Yakup Türkal için 3 bin 137, Erkan Trükten için 2 bin 589, Tevfik Ahmet Özal için 1544, İrfan Uzun için 1263, Halil Murat Ünver için 538, Hilmi Özden için 478 ve Davut Turan için 122 imza verildi. Yener, böylece toplam 332 bin 156 seçmen tarafından ilçe seçim kurullarında aday gösterme sürecine katılım gösterildiğini söyledi.

Yener, 14 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanı seçiminde Cumhur İttifakı’nın adayı AKP Lideri Erdoğan, Millet İttifakı’nın adayı CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın geçici aday olarak tespit edildiğini açıkladı.

YSK’nın seçim takvimi uyarınca Cumhurbaşkanı geçici aday listesi yarın Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra adaylara ilişkin itiraz süreci başlayacak.

İtirazlar YSK tarafından karar alınarak sonuçlandırıldıktan sonra 31 Mart’ta cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Kılıçdaroğlu’nun seçim sloganı: Sana söz!

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabında seçim kampanyasını başlattı. İlk videosunda Kılıçdaroğlu, “Sana söz... Birbirini incitmeyen, farklı olanı olduğu gibi seven, sayan; uzaklaşan değil, kucaklaşan bir Türkiye. Karnı tok, gönlü bol; yaşamayı seven bir Türkiye. Bilime, sanata, geleceğe inanan; ayakları yere sağlam basan, uzmanlığa saygı duyan bir Türkiye. Seyirci kalmayan, korkusundan susmayan, sözü dinlenen, kıymeti bilinen, en güzel şarkılarını bağıra çağıra söyleyebilen, neşesi çocuklarının gözünden okunan bir Türkiye için geliyoruz. Sana söz yine baharlar gelecek. Bay Kemal sözünden dönmeyecek” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, videosunu “Yıkıldın, usandın, bunaldın. Her defasında bu son olsun istiyorsun. Al benden de o kadar. O zaman sana şunu söyleyebilirim. Sana söz! Bu güzel ülkenin insanları hayal kurabilsin diye geliyoruz. Sadece bu boş çantayı doldurmak için değil, evladının gözlerine bakabilmen için geliyoruz. Dünyanın bir ucundan ‘Anne ben dönmem diye evlat’ sana söz içinde öyle bir umutla döneceksin ki, geliyoruz. Ben Kemal sana söz veriyorum. Kaybettiğin her yıl, her an, her kuruş her gülüş sana fazlasıyla dönsün istiyoruz. Sana söz yine baharlar gelecek. Bay Kemal sözünden dönmeyecek" sözleriyle paylaştı.

Erdoğan’ın adaylığına İYİ Parti’den itiraz

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin itiraz dilekçesini İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’e teslim etti.

“Mevcut Anayasa'nın ve ilgili mevzuatların gereği olarak bu başvuruyu yapıyoruz” diyen Poyraz, Cumhurbaşkanı'nın en fazla 2 defa seçilebileceğinin 2007 yılındaki Anayasa’da yer aldığına, 2017’de ise bu konuda bir değişiklik yapılmadığına işaret etti. Poyraz, “Hepimiz biliyoruz ki; Sayın Erdoğan ilk 2014 yılında, ikinci kez de 2018 yılında cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığı makamı sabit olduğuna göre, hala Cumhurbaşkanı sıfatını taşıdığına göre, bundan sonra yapılacak seçimde de 3. kez adaylığı sözkonusu olacaktır. Bu siyasi bir tavır değildir, bu hukuki bir tavırdır” vurgusu yapan Poyraz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yurttaşı olarak hepimizin tabi olduğu Anayasa'ya olan saygımızla alakalıdır. Sayın Genel Başkanımız da siyasette bu çizgiyi hepimize şiar edindirmiştir. O yüzden bu başvurumuzu YSK’ya sunuyoruz. YSK’nın da Anayasa’ya ve kanunlara bağlı ve dikkatli bir şekilde karar vereceğinden şüphe etmiyorum” diye konuştu.

Zorlu: “Hedefimiz Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapmak”

Bu arada İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, 24 Mart’ta sonlandırdıkları milletvekili adaylığı başvurularıyla ilgili “3 bin 379 aday adaylığı başvurusu partimizce kabul edilmiştir. Başvuruların yüzde 32’si kadın yurttaşlarımızdan, yüzde 21’de 30 yaş altı yurttaşlarımızdan oluşmaktadır” bilgisini verdi. Zorlu, parti programında da yer aldığı üzere İstanbul, Ankara, İzmir gibi 15 ilde üye tabanlı aday belirleme sürecinin başladığını belirterek, “Bu kapsamda 1-2 Nisan tarihlerinde üyelerimiz sandık başına gidecek ve milletvekili adaylarını kendileri belirleyecek” dedi.

Zorlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun Kılıçdaroğlu’nu hedef alan açıklamalarıyla ilgili ise “Sayın Genel Başkanımızın bilgisi dahilinde olmadı. Biz hedeflerinde şeffaf bir partiyiz. Altına imza attığımız metinlerin sonuna kadar arkasındayız. Bunun ilişkili olarak 13. Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Biz İYİ Parti olarak bu seçimleri hep birlikte, Millet İttifakı olarak kazanmak ve Sayın Kılıçdaroğlu’nu da Cumhurbaşkanı yapmak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefimizi yerine getirmek için de milletimizden özellikle parlamentoda bizi birinci parti yapmalarını arzu ediyoruz” diye konuştu.