Filenin Sultanları’nın yeni hedefi olimpiyat şampiyonluğu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün akşam oynanan final maçında Sırbistan’ı 3-2 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, yalnız Avrupa Voleybol Şampiyonu olmadı, aynı zamanda takımlar düzeyinde Türkiye’ye ilk Avrupa şampiyonluğunu da kazandırmış oldu

Filenin Sultanları’nın yeni hedefi olimpiyat şampiyonluğu
Belçika’nın başkenti Brüksel’de oynanan final maçında Sırbistan’ı 3-2 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün akşam oynanan final maçında Sırbistan’ı 3-2 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, yalnız Avrupa Voleybol Şampiyonu olmadı, aynı zamanda takımlar düzeyinde Türkiye’ye ilk Avrupa şampiyonluğunu da kazandırmış oldu.

Türkiye’yi sevince boğan zaferin ardından “Filenin Sultanları” bugün öğle saatlerinde tarifeli bir uçakla İstanbul Havalimanı’na geldi.

Şampiyon voleybolcuları binlerce kişi Türk bayrakları ve çiçeklerle karşıladı.

“Milletler Ligi'nde ve EuroVolley'de şampiyon olduk, sırada Olimpiyatlar var”

Milli voleybolcularla birlikte kameraların karşısına geçen kafile başkanı ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, kadın milli takımının yeni hedefinin 2024 yılında Paris’te yapılacak Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya almak olduğunu söyledi.

Üstündağ, “Bu yıl hem Milletler Ligi'nde hem de EuroVolley'de şampiyon olduk. Takım sporlarında bir ilki yaşadık. Voleybol, bu ülkeye tarihinde ilkleri yaşatıyor. Kazanmadığımız sadece Olimpiyatlar kaldı. Sırada Olimpiyatlar var. Kulüplerimizin, antrenörlerimizin, bütün paydaşların bu başarıda büyük katkısı var. Emek veren, bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah, bu mutluluğun devamı gelecek” dedi.

Türkiye’ye Avrupa düzeyinde ilk altın madalyayı kazandıran milli sporcular ise hem mutlu hem de yorgundular.

Zaferin gizli kahramanı libero Gizem Örge

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın eski baş antrenörü Giovanni Guidetti’nin son döneminde milli takımda yer bulamayan Fenerbahçe’nin milli liberosu Gizem Örge, İtalyan çalıştırıcının Sırbistan’a gitmesi ve onun yerine gelen Daniele Santarelli’nin yeniden kadroya alması sonrası şampiyonlukta en önemli rolü üstlenen isimlerden biri oldu.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Örge, “Bu tarihi başarının parçası olduğum için çok mutluyum. Bu kadroda olduğum için gurur duyuyorum herkesle. Gerçekten şu anın keyfini çıkartıyoruz” dedi.

Gizem Örge, maç sonu yaptığı açıklamada en zor zamanlarda yanında olan babasına şampiyonluğu ithaf etmişti.

Vargas: “Türk halkına bizimle oldukları için çok teşekkür ederim”

Şampiyonanın MVP’si olan Melissa Vargas, 2021 yılında Türk pasaportunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı. Yıldız pasör çaprazı 18 yaşına kadar Küba milli takımının sporcusuydu. Ancak o yıl yaşadığı sakatlık sonrası kendisine istediği tedavinin uygulanmaması üzerine bir daha milli takım forması giymedi.

Son beş yıldır Fenerbahçe’nin sporcusu olan Vargas, iki yıl bekleme sonrası Türk milli takım formasını ilk kez Milletler Ligi’nde giydi. O turnuvada Filenin Sultanları’nın şampiyon olmasında ne kadar büyük rol oynadığını, aldığı MVP ödülüyle ispatlanan Vargas, final maçına da 41 sayıyla damgasını vurdu.

Havalimanında VOA Türkçe'ye kısa bir açıklamada bulunan Melissa Vargas, şampiyona boyunca hem salonlarda hem de sosyal medyada kendilerine büyük destek verdiğini söylediği Türk halkına teşekkür etti.

Milli takımın polemikleriyle meşhur yıldızı Ebrar Karakurt bu kez sessizdi

Turnuva boyunca medyanın ve sosyal medyanın en çok ilgisini çeken isim Ebrar Karakurt’tu. Türk pasaportu alan Kübalı pasör çaprazının takıma katılmasından sonra ana rolünün dışına çıkan Karakurt’in saha içindeki yeni pozisyonuna uyum sağlaması, takımın başarıya ulaşmasındaki kilit faktörlerden biri oldu.

Cinsel yönelimi nedeniyle özellikle bazı muhafazakar sosyal medya hesaplarının tepkisini çeken Karakurt, en son “Müslüman Türk milleti olarak sana tahammül ediyoruz” diyen bir Twitter kullanıcısına ismiyle hitap ederek “Boş yapma Abdülhamid” demesi üzerine yeni bir sosyal medya linçine uğramış ama geri adım atmamıştı.

Şampiyonluk sonrası Melissa Vargas ile oynadığı “Erik Dalı” çok konuşulan Karakurt, madalya töreni sırasında İstiklal Marşı okunurken ağlamasıyla dikkat çekti.