Halk TV hakkında soruşturma başlatılan Ayşenur Arslan’ın programına son verdi: "Savcılık çağırır ifademizi veririz"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Ayşenur Arslan’ın Halk TV’de yayınlanan programındaki sözleri hakkında soruşturma başlattı. VOA Türkçe'ye konuşan Arslan, Terörün tamamen karşısındaydım. Savcılık soruşturma başlatmış, çağırırlar ifademizi veririz" dedi

Halk TV hakkında soruşturma başlatılan Ayşenur Arslan’ın programına son verdi: "Savcılık çağırır ifademizi veririz"
Halk TV kanalının logosu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Ayşenur Arslan’ın dün Halk TV’de yayınlanan “Medya Mahallesi” programındaki sözleri hakkında “terör örgütü propagandası yapma” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlarından soruşturma başlattı.

Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ayşenur Arslan’ın programına son verildiğini duyurdu.

Ayşenur Arslan: “Savcılık soruşturma başlatmış, çağırırlar ifademizi veririz”

Yaşanan gelişmeleri evinden takip ettiğini söyleyen gazeteci ve televizyon programcısı Ayşenur Arslan, programda terör örgütü propagandası yapma kastı olmadığını söyledi.

VOA Türkçe’nin ulaştığı Ayşenur Arslan, “Benim söylediklerim ortada. Benim niyetim yaşananların arkasındaki fotoğrafı sorgulamaktı. Ama program sırasında ‘Birileri şimdi terör propagandası’ diyecek diye söyledim. Terörün tamamen karşısındaydım. Zaten programın devamında terörü lanetledim, saldırıyı kınadım. Programın sonlandırıldığı bana da söylendi. Ben bitiririm programımı, otururum köşemde. Savcılık soruşturma başlatmış, çağırırlar ifademizi veririz” diye konuştu.

Ayşenur Arslan programda terör saldırısını kınamış olsa da, Arslan'ın programdaki “Hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız aykırı. Durup dururken kendini patlatmış. Ama bir arabanın şoförü öldürülerek, neden Ankara’da bir araba o kadar kolaydır ki: düz kontak çalıştıracaksınız, bombayı şey yapıp gideceksiniz. Ankara’da bunu yapmak varken, gecenin bir vakti diyelim ki neden Kayseri’de birini öldürerek ‘Ben geliyorum hey, bak ben yola çıktım bombalarımla. Bombalar sırtımızda, tabanca belimizde’ değil mi?” şeklindeki yorumu sosyal medyada tepkiye neden oldu.

Merdan Yanardağ’ın yargılandığı davanın ilk duruşması 4 Ekim’de İstanbul Adalet Sarayı’nda görülecek.  
İLGİLİ HABERLER

Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ’ın ilk duruşması 4 Ekim’de

RTÜK Başkanı’ndan “ahlaksız terör sevici” suçlaması

Tepkiler sonrası Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hem Ayşenur Arslan’a ağır sözlere tepki gösterdi hem de Halk TV hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

RTÜK Başkanı, “Bu ahlaksız terör sevici zihniyete ve ekranlardaki bu ucube yorumlara tahammül etmemiz mümkün değildir. Kahraman polisimizin refleksleri ve erken müdahalesi ile olası bir katliamın engellenmesine adeta üzülen bu sapkın zihniyete tüm milletimiz gibi biz de karşıyız. Bu hastalıklı sözlerin yayınlandığı Halk TV ve ilgili kişi hakkında gerekli inceleme derhal başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Mahiroğlu’ndan Ayşenur Arslan yorumu: “Talihsiz sözler Halk TV’nin duruş ve bakışının sınırlarını aşmaktadır”

Yaşananlar sonrası Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ayşenur Arslan’ın yorumlarının “Halk TV’nin bakış ve duruşunun sınırlarını” aştığını söyleyerek, programa son verdiklerini açıkladı.

Mahiroğlu, “Bugüne kadar birçok bedel ödeyerek, her türlü ceza ve baskıya rağmen farklı sesleri ve muhalif duruşları ekranımızda yansıtmaktan geri adım atmadık, atmayacağız da. Halk TV ülkemizde demokrasinin gelişmesi için vazgeçilmez bir nefes borusudur. Bu konuda tek kırmızı çizgimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölünmez bütünlüğüdür. Halk TV, güvenlik güçlerimizin bu kapsamda yürüttüğü terörle mücadelenin kayıtsız şartsız yanındadır. Dün yayınlanan Medya Mahallesi programında canlı yayında edilen talihsiz sözler, aynı programda terör lanetlenmiş olsa da Halk TV’nin en başta bahsettiğimiz duruş ve bakışının sınırlarını aşmaktadır. Bu sebeple programın sonlandırılması kararını aldığımızı, kamuoyuna üzüntülerimizle duyururuz” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya platformu X'de #AyşenurArslanYalnızDeğildir etiketi en çok paylaşılan etiketlerden biri olurken, birçok Halk TV çalışanı sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda Ayşenur Arslan ile dayanışma gösterdi.

Hilmi Hacaloğlu