Hamdi Ulukaya ABD-Türkiye İş Konseyi Başkanı oldu

ABD Ticaret Odası, Chobani CEO'su Hamdi Ulukaya'nın, ABD-Türkiye İş Konseyi'nin yeni başkanı olarak görev yapacağını açıkladı. Ulukaya, iş konseyinin iki ülke açısından müreffeh bir ilişki geliştirmek için güçlü ve etkili bir yol olduğunu söyledi

Hamdi Ulukaya ABD-Türkiye İş Konseyi Başkanı oldu
Hamdi Ulukaya

ABD-Türkiye İş Konseyi, Chobani'nin Kurucusu ve CEO'su ve Mülteciler için Çadır Ortaklığı'nın Kurucusu Hamdi Ulukaya'nın, konseyin yeni başkanı olarak görev yapacağını açıkladı.

ABD Ticaret Odası Başkanı ve CEO'su Suzanne P. Clark, Hamdi Ulukaya’nın Amerikan ve Türk iş dünyalarının ortak girişimci ruhunu temsil ettiğini söyledi.

Ulukaya’nın dinamik liderliğini ve yenilikçiliğe bağlılığını ikili ilişkilere taşıyacağını kaydeden Clark,"ABD-Türkiye ticaretini ve yatırımlarını geliştirmeye devam ederken ve Şubat ayında yaşanan yıkıcı depremlerin ardından toparlanma çabalarını hızlandırırken, ABD Ticaret Odası olarak Ulukaya ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Chobani CEO'su Hamdi Ulukaya da, iş dünyasının liderleri olarak, sektörlerin ve toplumların geleceğini şekillendirme gücüne ve sorumluluğuna sahip olduklarını söyledi.

Ulukaya, "Olumlu değişimi teşvik etmek ve herkes için daha adil ve sürdürülebilir bir dünya yaratmak amacıyla işbirliği yapmak ve ortak bilgi ve kaynaklarımızdan yararlanmak üzere ABD-Türkiye İş Konseyi'ne katılmaktan onur duyuyorum" dedi.

Ulukaya, iş konseyinin Türkiye ve ABD halklarını biraraya getirmek, bağlantılar kurmak ve bu iki ülke açısından müreffeh bir ilişki geliştirmek için güçlü ve etkili bir yol olarak hizmet ettiğini belirtti.

ABD Ticaret Odası, ABD-Türkiye İş Konseyi'ni 16 Mayıs 2013 tarihinde dönemin Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent ile birlikte hayata geçirmişti. Konsey, ikili ticari ilişkileri genişletmek ve ABD ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı arttırmak amacıyla kuruldu.

Ticaret odasının internet sitesine göre Kent'in liderliğindeki konsey, özellikle tarım, savunma, dijital ekonomi, enerji, sağlık, seyahat ve kadınların güçlendirilmesi gibi stratejik alanlarda iki ülkenin ekonomilerini ve tedarik zincirlerini birbirine daha iyi bağlamak için hem hükümetler hem de iş çevreleriyle birlikte çalıştı.

2018 yılında Cargill Corporation Yönetim Kurulu Başkanı David MacLennan, liderlik görevini Kent'ten devraldı ve ABD-Türkiye İş Konseyi'nin ikinci başkanı oldu.

Her iki ülkede ticaret ve yatırım yapan 100'den fazla ABD ve Türk şirketini temsil eden konseyin verilerine göre, iki ülke arasındaki ticaret akışı, 10 yılda iki kattan fazla artarak yaklaşık 35 milyar dolara ulaştı.