Hizbullah İsrail'e yeni silahlarla saldırdığını açıkladı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail’e karşı kendilerinin açtığı cephenin aktif kalacağını ve yeni silahlarlar İsrail’e ait hedefleri vurmaya devam edeceklerini söyledi

Hizbullah İsrail'e yeni silahlarla saldırdığını açıkladı
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail’e karşı kendilerinin açtığı cephenin aktif kalacağını ve yeni silahlarlar İsrail’e ait hedefleri vurmaya devam edeceklerini söyledi.

Nasrallah, İsrail ve Hamas arasında çatışmaların başlamasından buy ana ikinci kez konuştu. Hizbullah lideri bu konuşmasında, İsrail’e karşı kendilerinin yaptıkları saldırıların yanısıra kullandıkları silahlar ve teçhizatta da artış olduğunu ifade etti.

Nasrallah, İsrail’e karşı 300 ila 500 kilogram patlayıcı taşıyan Burkan füzelerinin yanısıra artık silahlı insansız hava araçlarını da ilk kez kullanmaya başladıklarını söyledi.

Hizbullah lideri ayrıca, İsrail’in öldürdüğü bir büyükanne ve üç torununa karşı kendilerinin de Kiryat kasabasına saldırı düzenlediklerini ve bu cephenin de açık kalacağını iddia etti.

İsrail ordusu Lübnan tarafından gelen saldırılara topçu atışlarıyla karşılık veriyor.
İsrail ordusu Lübnan tarafından gelen saldırılara topçu atışlarıyla karşılık veriyor.

Lübnan Hizbullah’ı 8 Ekim tarihinden bu yana sınır bölgesinde İsrail güçleriyle çatışıyor. O tarihten buy ana en az 70 Hizbullah üyesinin hayatını kaybettiği çatışmalarda sivil halktan da can kayıpları olduğu biliniyor.

Hizbullah genelde İsrail’deki yerleşim yerleri ve kasabalardan ziyade ordusuna ait noktaları hedef alıyor ve saldırılar düzenliyor.

İsrail'den Hizbullah'a uyarı

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant Cumartesi günü Lübnanlı Şii grup Hizbullah'ı sınır boyunca çatışmaları tırmandırmaması konusunda uyardı.

Gallant, İsrail televizyon kanallarında yayınlanan açıklamasında "Hizbullah Lübnan'ı bir savaşa sürüklüyor. Hatalar yapıyor ve bunun bedelini ödeyecek olanlar her şeyden önce Lübnan vatandaşlarıdır. Gazze'de yaptığımızı Beyrut'ta da yapabiliriz" dedi.

Macron Gazze'de ateşkes çağrısı yaptı
İLGİLİ HABERLER

İsrail’e baskı artıyor