İsrail tankları Şifa Hastanesi önünde bekliyor, doktorlar “Ölüm çemberinin içindeyiz” diyor

İsrail tankları, Gazze Şeridi'ndeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi önünde mevzilenirken, hastanede görev yapan sağlık çalışanlarıysa yeni doğan bebekler dahil hastaların yakıt sıkıntısı nedeniyle hayatlarını kaybettiğini söylüyor

İsrail tankları Şifa Hastanesi önünde bekliyor, doktorlar “Ölüm çemberinin içindeyiz” diyor
İsrail, Şifa Hastanesi'nin, Hamas militanlarının karargahının bulunduğu tünellerin üzerinde olduğunu, Hamas'ın hastaları canlı kalkan olarak kullandığını söylüyor; ancak Hamas bunu reddediyor.

İsrail tankları, Gazze Şeridi'ndeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi önünde mevzilendi. Hastane, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzey bölümünün kontrolünü ele geçirme mücadelesinin ana hedefi haline geldi. Hastanede görev yapan sağlık çalışanlarıysa yeni doğan bebekler dahil hastaların yakıt sıkıntısı nedeniyle hayatlarını kaybettiğini söylüyor.

Şifa Hastanesi'nde bulunan Gazze'nin sağlık bakanlığı sözcüsü Eşref El Kidra, son üç günde hastanede 32 hastanın hayatını kaybettiğini, bunlar arasında üç yeni doğmuş bebeğin de olduğunu söyledi.

Hastanede bulunan en az 650 hasta ise Kızılhaç ve da başka bir tarafsız kurum tarafından başka sağlık kuruluşlarına tahliye edilmeyi bekliyor.

İsrail, Şifa Hastanesi'nin, Hamas militanlarının karargahının bulunduğu tünellerin üzerinde olduğunu, Hamas'ın hastaları canlı kalkan olarak kullandığını söylüyor; ancak Hamas bunu reddediyor.

Şifa Hastanesi doktoru: “Birileri bu duruma artık dur demeli”

Şifa Hastanesi'nde görev yapan cerrah Dr. Ahmed El Mukallalati, “Tanklar hastanenin önünde. Tam bir abluka altındayız. Burası tamamen sivillerden oluşan bir gölde. Hastanede sadece hastalar, doktorlar ve diğer siviller bulunuyor. Birilerinin bu duruma dur demesi lazım” dedi.

Ahmed El Mukallalati, “Su depolarını, su kuyularını, oksijen pompalama sistemini bombaladılar. Hastanede her şeyi bombaladılar. Zar zor hayatta kalmayı başardık. Herkese hastanenin artık hastaları tedavi edeceğimiz güvenli bir yer olmadığını söylüyoruz. Hastaları burada tutarak onlara zarar veriyoruz” dedi.

Gazze'deki sağlık yetkililerine göre 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden Filistinli sivil sayısı 11 bin 240'a yükseldi. Bunların 4 bin 630'unun çocuk olduğu bildiriliyor.

7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'in güneyine düzenlediği baskından sonra Ekim sonunda Gazze'ye giren İsrail kara kuvvetleri, Gazze'deki en büyük hastane olan Şifa'nın etrafındaki çemberi daralttı.

“Ölüm çemberinin içindeyiz”

Gazzeli sözcü El Kidra, bir İsrail tankının hastanenin önünde konuşlandırıldığını, İsrailli keskin nişancıların ve insansız hava araçlarının hastaneye ateş ettiğini, sağlık çalışanları ve hastaların hastane içinde hareket etmesinin imkansız hale geldiğini söyledi.

El Kidra, “Kuşatıldık, ölüm çemberinin içindeyiz” dedi.

Sivillere hastaneyi terk etmeleri, doktorlara da hastaları başka yerlere götürmeleri çağrısı yapan İsrail, yenidoğan ünitesindeki bebekleri tahliye etme girişiminde bulunduğunu, jeneratörler için de hastane girişinde 300 litre yakıt bıraktığını, ancak bu girişimlerin Hamas tarafından engellendiğini bildirdi.

El Kidra, 300 litre yakıtın hastaneye sadece yarım saatlik enerji sağlayabileceğini, Şifa Hastanesi'nin günde 8 bin ile 10 bin litre yakıta ihtiyacı olduğunu söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili, 300 litre yakıtın hastaneye birkaç saatliğine yetebileceğini çünkü sadece acil servisin işlediğini bildirdi.

Cerrah El Mukallalati, prematüre bebeklerin her birinin normalde kuvözlere konduğunu ancak sekiz bebeği bir yatağa yatırdıklarını ve kalan enerji kaynağıyla bebekleri ısıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Üç bebeğin hayatını kaybetmesinden sonra geride 36 bebeğin kaldığını belirten El Mokhallalati, “Gün geçtikçe kaybedeceğimiz bebek sayısının artmasını bekliyoruz” dedi.

Kudüs Hastanesi de çatışmalara sahne oluyor

Gazze'nin kuzeyindeki Kudüs Hastanesi'nde de çatışmalar oldu. Filistin Kızılay örgütü, hastanenin ağır ateş hattıyla çevrelendiğini, hastaları ve hastane çalışanlarını tahliye etmek için gönderilen konvoyun hastaneye ulaşamadığını bildirdi.

İsrail, Hamas militanlarının hastane girişinden ateş açmaları üzerine ”yaklaşık 21 teröristin” vurularak öldürüldüğünü açıkladı. İsrail'in yayınladığı görüntülerde hastanenin giriş kapısında bir kişinin roket güdümlü el bombası fırlatıcısıyla görüntülendiği kaydedildi.

Çatışmaların Gazze ötesine sıçrayabileceği kaygıları artıyor

Çatışmaların Gazze'nin dışına sıçrayabileceğine ilişkin kaygılar da artıyor. İsrail'in Lübnan'la olan kuzey sınırında çatışmalar kızışırken Amerika, Suriye'de bulunan İran bağlantılı milis hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

Ürdün devlet medyası, Kral Abdullah'ın krizin kökündeki nedeninin İsrail'in Filistinliler'in “meşru haklarını” çiğnemesinden kaynaklandığını söylediğini bildirdi. Haberlere göre Abdullah, soruna askeri çözüm olmadığını da kaydetti.