İsrailli rehinelerin akrabalarından Scholz'a rehinelerin durumunu Erdoğan ile görüşmesi çağrısı

İsrailli rehinelerin akrabalarından Scholz'a rehinelerin durumunu Erdoğan ile görüşmesi çağrısı

Hamas tarafından kaçırılan rehinelerin İsrailli akrabaları, Almanya’nın Münih kentinde basın toplantısı düzenlediği sırada Başbakan Olaf Scholz’dan, rehinelerin durumunu Berlin’i ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesini istedi. Dördü hayatını kaybeden 11 rehine ile akrabalığı olan Şira Havron, "Birkaç gün içinde Erdoğan’ın buraya geleceğini biliyoruz ve Almanya’dan onunla görüşme fırsatını kullanmasını, rehinelerin durumunu konuşmasını istiyoruz.

Durumun kesinlikle karışık olduğunu biliyoruz. Bölgemize müdahil olan birçok siyasi güç var ancak söylediğim gibi bu bir insani kriz ve sona ermesi gerekiyor. (Rehinelerin) Evlerine geri dönmeleri lazım. Almanya’dan elinden geleni yapmasını, tüm kanalları kullanmasını bekliyoruz" diye konuştu. Gazze’deki durum kötüye gittikçe İsrail’e karşı eleştirilerini arttıran Türkiye iki devletli bir çözümü destekliyor ve ABD, İngiltere ve Batı’nın aksine terör örgütü olarak görmediği Hamas üyelerine evsahipliği yapıyor. 7 Ekim’de Gazze’yi kontrol eden Hamas, İsrail topraklarına saldırmış, rastgele ateş açtığı sivil yerleşimlerde 1.400 kişinin ölümüne yol açmıştı. Hamas militanları 200’den fazla kişiyi de rehin almıştı.

Bunun üzerine İsrail, Hamas’ı sona erdirme sözü vermiş ve hava saldırıları ile sınırlı kara harekatı başlatmıştı. Gazze’deki sağlık yetkilileri İsrail’in saldırılarında 11.000’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor.