İzmir Kavurucu Sıcaklarla Mücadele Veriyor.

Dünya genelinde görülen mevsim değerleri üzerinde süren hava sıcaklıkları İzmir'de hayatı olumsuz etkiliyor.

İzmir Kavurucu Sıcaklarla Mücadele Veriyor.
İzmir Karşıyaka
İzmir Kavurucu Sıcaklarla Mücadele Veriyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) uzmanlarından John Nairn, sıcak hava dalgalarının Ağustos ayı boyunca dünyanın büyük kısmında etkili olmaya devam edeceğini söylerken  Türkiye'de bu sıcaklardan etkilenen İzmir  sıcaklarla boğuşuyor.

Özellikle İzmir Karşıyaka esnafı sıcaklar  dolayısı ile müişterilerinin evlerinde kaldıklarını bunu anlayabildiklerini söylediler.Esnafın  klimasız dükkanlarında duramadıklarını , sıcaklar sebebiyle Karşıyaka  çarşısının ise boş kaldığını bizlere ilettiler.

Hava değerlerinin aşırı yükselmesinin devam etmesinden tedrrgen olan karşıyaka esnafı en kısa zamanda hava değerlerinin normale dönmesini umduklarını söylediler. Hava sıcaklığının 40 derecelerin üzerinde seyreden İzmir yanısıra dünya'daki diğer şehirlerde de durumun farklı olmadığını gösteriyor.

California sıcaklarla boğuşuyor

California'da dün aşırı sıcaklar nedeniyle klima kullanımı enerji sıkıntısına neden olmuştu. California'da 32 milyon tüketiciye hizmet veren enerji ağı operatörü ISO bugün talebi karşılamaya yetecek kadar rezervinin olduğunu açıkladı.

ISO 2020 yılının Ağustos ayında birkaç gün boyunca dönüşümlü olarak elektrikleri kesmiş ve 800 bin kadar ev ve işyeri bu durumdan etkilenmişti.

Meteorologlar California'nın en büyük kenti Los Angeles'ta sıcaklıkların 21-25 Temmuz arasında her gün en az 32,8 santigrat dereceye çıkmasını bekliyor. Bu da mevsim normallerinin oldukça üzerinde.

Atina çevresindeki yangınlar 5'inci gününde

Avrupa'nın güneyi de turizm mevsiminin zirve yaptığı dönemde rekor hava sıcaklıklarıyla karşı karşıya. Bu da sağlık sorunları ve ölüm riskini arttırıyor.

Yunanistan, Atina'nın batısında 5 gündür devam eden yangınları söndürmek için hala çalışıyor. Ülke bugünden itibaren yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek.

Pazartesi günü Atina çevresinde yayılan yangına müdahale eden itfaiye ekipleri havadan destek alıyor. Kıbrıs, Fransa, İsrail ve İtalya da bölgeye ekipler gönderdi.

Yangın 100'den fazla evin ve işyerinin büyük hasar almasına neden oldu.

Hükümet bugün yangından etkilenen aileler için mali yardım ve kira desteği açıkladı.

Rodos adasındaki ormanlarda ve Yunanistan'ın güneyindeki Lakonya bölgesinde çıkan yangınlar bugün söndürüldü.

Uzmanlar gelecek günlerde hızla geniş alanları etkileyebilecek yeni yangınlar konusunda halkı uyardı.

Cumartesi ve Pazar günleri ülkede sıcaklıkların 45 santigrat dereceyi bulması bekleniyor. Kültür Bakanlığı tüm tarihi binaların öğlen 12 ile akşamüstü 17.30 arası kapalı kalacağını açıkladı.

Çin'de yoğun yağış ve aşırı sıcaklar

İklim olaylarıyla boğuşan bir diğer ülkeyse Çin. Şanghay ve Pekin'in de aralarında olduğu bazı kentler su baskınlarına hazırlanırken iç bölgeler kavurucu sıcaklarla yüz yüze.

Geçmişte Çin'de yağmurların zirve yaptığı mevsim Temmuz sonuydu ancak fırtınalar gittikçe daha yoğun ve öngörülemez hale geldi. Birçok megakent kötü drenaj nedeniyle su baskını tehdidiyle karşı karşıya.

Finans merkezi Şanghay'a bugün saatte 125 milimetre yağmur düşmesi bekleniyor.

Şanghay'da yollar araçların sürüklendiği nehirlere dönüştü, sosyal medya videoları yayaları diz boyuna kadar yükselen suların içinde yürümeye çalışırken gösteriyor.

Başkent Pekin'de yetkililer, onlarca pompa istasyonunu önceden boşaltmak ve yollardaki binlerce su drenaj çıkışını temizlemek için 2.600'den fazla kişiyi görevlendirdi. Banliyölerde ve dağlık bölgelerde çok sayıda otobüs seferi durduruldu.

Jiangxi eyaletinde ise ülkenin en büyük içme suyu kaynaklarından Poyank Gölü'nde su seviyesi 1951'den bu yana en düşük seviyesine indi.

Şincan'da sıcaklıklar 50 Santigrat derecenin üstüne çıkmıştı

35 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar ülkenin birçok bölgesinde etkili oluyor. Şincan'ın kuzeybatısında sıcaklıklar Pazar günü rekor kırarak 52,2 dereceye çıkmasının ardından yüksek seyretmeye devam ediyor. Gansu eyaletinde bazı bölgelerde aşırı sıcaklara karşı uyarı yapılırken bazı yerler ise sel ve toprak kayması tehdidi altında.

Yetkliler Çin'in yoğun nüfusu ve su kaynaklarının eşit dağılmaması nedeniyle iklim değişikliğinin etkilerine çok açık olduğu uyarısında bulunuyor.

VOA’nin haberinin bir bölümünden yararlanılmıştır.