Kılıçdaroğlu'ndan yurt dışında yaşayan seçmenlere vaatler

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu yurt dışındaki seçmenlere seslendi. “Bu seçim ülkemiz için son çıkış” diyen Kılıçdaroğlu yurt dışındaki seçmeni ilgilendiren bazı vaatlerde bulundu

Kılıçdaroğlu'ndan yurt dışında yaşayan seçmenlere vaatler

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ikinci tur için yarından itibaren sandığa gidecek olan yurt dışındaki seçmenlere seslendi. “Bu seçim ülkemiz için son çıkış” sözleriyle yurt dışındaki seçmenlere oylarını kullanmaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu yurt dışındaki seçmeni ilgilendiren bazı vaatlerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter'dan yayınladığı görüntülü mesajda, "Gurbette olan, sıla hasreti çeken soydaşlarımız ve vatandaşlarımız, dünyanın neresinde oluranız olun bu seçimde sandığa gitmek bir vatan borcudur" sözleriyle yurt dışında yaşayan seçmenlere seslendi.

Kılıçdaroğlu, "Bu mesele artık bir seçimden öte bir referandumdur. Bir önceki referandumun ardından neler yaşadığımızı gördünüz. Bu seferki ülkemiz için son çıkıştır. Sandığa gelin, etrafınızdakileri de sandığa getirin" diye konuştu.

Yurt dışında yaşayan seçmenlere vaatler

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı, "Öyle içi boş bir çağrı değil bu" diyerek yurt dışında yaşayan seçmenlerin sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini bildiğini söyledi.

Yurt dışı seçim çevresi oluşturacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, başka ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlar için çeşitli alanlarda bazı vaatlerde bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tura giderken yurt dışında yaşayan seçmen için vaatlerini şu şekilde sıraladı:

- Türkiyede emekli olup başka bir ülkede çalışırken uygulanan kısıtlamaların kaldırılması ve emekli aylıklarının iyileştirilmesi

- Türkiye'de sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanma imkanı

- Otomatik bilgi paylaşımı anlaşmasının uygulanmasında yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi

- Yurt dışında kullanılan otomobillerin Türkiye'de kalış süresinin uzatılması

- Fahiş uçak biletlerinin makul seviyeye çekilmesi

- Türkiye'ye gelirken getirilen telefonların kullanım sürelerinin uzatılması

- Mavi kartlıların sıkıntılarının çözülmesi

“Oy verme ve oya sahip çıkma” çağrısı

Kemal Kılıçdaroğlu yurt dışında yaşayan seçmene çağrısını, "Bu kez daha emin ve daha kararlıyız. Sizleri önce oy vermeye, sonra da oyunuza sahip çıkmaya çağırıyorum. 28 Mayıs'ta oylarınızı korumak için 1 milyon kişi sandık başında olacağız. Bu demokrasi mücadelesine omuz vereceğinize yürekten inanıyorum" sözleriyle bitirdi.

Erdoğan: “İradenize bir kez daha güçlü şekilde sahip çıkmanızı bekliyorum”

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Twitter’dan paylaştığı yazılı uzun mesajda, seçimin ikinci turu için yurt dışında yaşayan seçmenlere çağrıda bulundu.

Seçmenlerden bulundukları ülkelerdeki seçim tarihlerini yakından takip etmelerini ve demokratik haklarını kullanmalarını isteyen Erdoğan, “Milletimizin yurt dışındaki siz temsilcilerinden iradenize bir kez daha güçlü bir şekilde sahip çıkmanızı bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da Erdoğan ABD’de Kılıçdaroğlu ilk sıradaydı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları 73 ülkede oy kullanmıştı.

Seçimin ilk turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan en fazla Türk seçmenin bulunduğu Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerde Kılıçdaroğlu’nu geride bırakmıştı.

ABD ve Kanada’da ise Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçimin ilk turunu birinci sırada tamamlamıştı.