Erdoğan: “Başta ABD, Batı hep birlikte Gazze’de yaşananlara sessizler”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de şu ana kadar 11 bin kadın ve çocuğun öldürüldüğünü söyleyerek, “Başta ABD, Batı hep birlikte sessizler” dedi. Özbekistan'da bulunan Erdoğan ayrıca, 15 Kasım'da İstanbul'da Gazze için uluslararası bir toplantının yapılacağını açıkladı

Erdoğan: “Başta ABD, Batı hep birlikte Gazze’de yaşananlara sessizler”
Erdoğan, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen Ekonomik Teşkilatı Liderler Zirvesi’ne katılıyor - 9 Kasım 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’de şu ana kadar 11 bin kadın ve çocuğun öldürüldüğünü söyleyerek, “Başta ABD, Batı hep birlikte sessizler” dedi.

Erdoğan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’nde konuştu.

İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarını ve Batı'yı konuşmasında eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“İsrail tarafından acımasızca öldürülen 11 bine yakın Gazzeli'nin yüzde 73'ü kadın ve çocuklardan oluşuyor. Batılı ülkelerin tam desteğini alan İsrail yönetimi insanlığa dair ne kadar değer varsa hepsini çiğneyerek, okulları, camileri, kiliseleri, hastaneleri, üniversiteleri, sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. Çocukları dahi katletmeyi meşrulaştıran bir fanatizm ile karşı karşıyayız. Sürekli hak ve özgürlükler ile demokrasinden bahseden Batılı ülkeler ise İsrail’in katliamlarını uzaktan seyrediyor. Bu ülkeler ve kuruluşlar, bırakın çocuk katillerini eleştirmeyi, ateşkes çağrısı dahi yapamayacak kadar acziyet içerisindeler. Şu an 11 bin çocuk, kadın öldürüldü dünya sessiz. Başta ABD, Batı hep birlikte sessizler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Filistin'e destek mitinginde konuşurken- 28 Ekim 2023
İLGİLİ HABERLER

“Erdoğan Hamas’a desteğini ifade ederken, İsrail ile ilişkilerini de koruyor”

“İki sivil insani yardım gemisinin bölgeye gönderilmesi hazırlıklarımız sürüyor”

İnsani ateşkesin sağlanması ve çatışmaların genişlemesini önlemek için diplomatik girişimlerin sürdüğünü ifade eden Erdoğan, “Bugüne kadar 230 tonu aşan 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini Mısırlı kardeşlerimizin de desteğiyle El Ariş Havalimanı'na sevk ettik” dedi. Erdoğan, iki sivil insani yardım gemisinin de bölgeye gönderilmesine ilişkin hazırlıklarının sürdüğünü ifade etti.

15 Kasım'da İstanbul'da Gazze için uluslararası toplantı

Eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 15 Kasım’da İstanbul’da devlet ve hükümet başkanlarının eşlerinin katılımıyla uluslararası bir toplantı yapılacağını açıklayan Erdoğan, “Böylece Gazze’li kardeşlerimizin acısının dindirilmesi için güçlü bir dayanışma sergilenecek” dedi.

Konuşmasında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na çağrıda bulunan Erdoğan, “500 milyonluk nüfusu ve 1,5 trilyon doları bulan toplam geliriyle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bu açıdan şüphesiz önemli bir konuma sahip. EİT olarak hep birlikte Müslümanlar olarak sesimizi bugün çıkartmayacaksak, yükseltmeyeceksek, ne zaman yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Reisi ile görüştü

Bu arada Erdoğan zirve çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü.

İletişim Başkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu yaşanan insani krizin ve çözüm için atılması gereken adımlar ile Türkiye-İran ikili ilişkileri ve bölgesel konuların ele alındığı” belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in saldırılarını sonlandırmasının bölge ve dünya barışına hizmet edeceğini belirterek İslam İşbirliği Teşkilatının, düzenlenecek olağanüstü zirvede adil bir çözüme ulaşmak için gayret sarf etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin garantör sorumluluğunu alarak meseleyi çözüme kavuşturmaya hazır olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının ortak tutum alarak İsrail üzerinde baskıyı artırması gerektiğini dile getirdi.”

Koca: “En yakın sürede kanser hastası çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız”

Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın bütçesine ilişkin TBMM'de yaptığı konuşmada Filistin'de tedavisi yarım kalan kanser hastası çocukların Türkiye'ye getirilmesi için hazırlıklar yaptıklarını söyledi.
Şiddetin hiçbir türünün kabul edilemeyeceğini söyleyen Bakan Koca, “İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüm. Sağlık Bakanı ve bir hekim olarak şiddetin hiçbir türünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettim. Sağlık hizmetlerinin sürdürülememesinin açıklanamaz olduğunu konusunda mutabıkız. Türkiye-Filistin dostluk hastanesinin Gazze’de kanser tedavisi veren tek hastane olduğunu ve artık hizmet veremez hale geldiğini ifade ettim. Bu durumun inkar edilecek hiçbir yeri yok” dedi.
Bakan Koca, İsrailli mevkidaşıyla görüşmesine ilişkin ayrıca şu açıklamada bulundu:
“Masum çocukların tedavisinin devamı konusunda üzerimizdeki sorumluluğu hatırlattım. Kendisi de bu konuda haklı olduğumuzu ifade etti. Çocuklar başta olmak üzere hastaların Mısır’a ambulanslarla taşınması ve oradan uçak ambulanslarla Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmesi için hazır beklediğimizi ifade ettim. En yakın sürede kanser hastası çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız.”
Öte yandan Koca, bugün yola çıkması beklenen gemi ile ilaç, tıbbi cihaz, 8 adet sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi sarf malzemeleri dahil yaklaşık 500 ton yardım ekipmanı ulaştıracaklarını belirtti.