Merve Dizdar Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı

76'ncısı düzenlenen Uluslararası Cannes Film Festivali'nde Merve Dizdar, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle “en iyi kadın oyuncu” ödülüne layık görüldü

Merve Dizdar Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı
Merve Dizdar, 76'ncı Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Fransa'nın güneyinde bulunan Cannes kentinde bu yıl 76'ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı 'Kuru Otlar Üstüne' filmindeki rolüyle başarılı oyuncu Merve Dizdar 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldı.


“Kuru Otlar Üstüne,” Doğu Anadolu'daki bir köyde zorunlu hizmetini yapan genç öğretmen Samet'in İstanbul'a atanmayı beklemesini, bu bekleyiş sırasında Merve Dizdar'ın canlandırdığı Nuray'la tanışması ve sonrasında yaşadıklarını konu alıyor.

Senaryosu Ebru Ceylan ve Akın Aksu'ya ait olan filmin diğer başrol oyuncuları Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci.


Merve Dizdar yaptığı konuşmada, "Bu ödülü kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum"dedi.

Film, Türkiye'nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan Nuray (Merve Dizdar) ile karşılaşana kadar ayrılabileceğine dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni Samet'i (Deniz Celiloğlu) konu alıyor.