Meta'dan yapay zekayla elde edilen siyasi reklamlara ibare konması zorunluluğu

Meta, 2024 başkanlık seçimlerinde reklam firmalarının siyasi ve sosyal temalı ya da seçimlerle ilgili reklam içerikleri üretmek ya da bunların üzerinde değişiklik yapmak için yapay zeka ya da diğer dijital metodlar kullanmaları durumunda bunu beyan etmeleri zorunluluğu getirileceğini açıkladı

Meta'dan yapay zekayla elde edilen siyasi reklamlara ibare konması zorunluluğu

Facebook ve Instagram'ın çatı firması Meta Platforms, 2024 başkanlık seçimlerinde reklam firmalarının siyasi ve sosyal temalı ya da seçimlerle ilgili reklam içerikleri üretmek ya da bunların üzerinde değişiklik yapmak için yapay zeka ya da diğer dijital metodlar kullanmaları durumunda bunu beyan etmeleri zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Dijital reklam alanında dünyanın ikinci en büyük platformu olan Meta, yayınladığı blog paylaşımında, reklamcıların, ürettikleri ya da üzerinde değişiklik yaptıkları reklam içeriklerinin gerçek insanların yapmadıkları ya da söylemedikleri şeyleri yapmış ya da söylemiş gibi göstermesi durumunda bunu beyan etmelerinin zorunlu kılınacağını kaydetti. Reklamcılar, gerçek görünümlü olan ancak aslen varolmayan bir kişinin dijital olarak tasarlanması halinde bunu da beyan etmek zorunda olacak.

Meta, bu reklamların gerçekleşmemiş olayları, gerçek bir olayın üzerinde değişiklik yapılmış görüntülerini ya da gerçek bir olayı, o olaya ilişkin gerçek fotoğraf, video ya da ses kaydı olmaksızın aktarılmasını da beyan etmesini talep edecek.

Meta, daha önce yaptığı açıklamada, siyasi içerikli reklamlarda üretken yapay zeka reklamcılık aygıtları kullanılmasını yasaklayacağını kaydetmişti. Firma, bir ay önce de reklamcıların yapay zeka güdümlü reklamcılık aygıtlarına erişiminin kapsamını genişletmeye başlayacağını, reklamcıların anında arka plan oluşturmak ya da görsel ayarlamaları yapmak için bu aygıtları kullanabileceğini bildirmişti.

Dünyanın en büyük reklam veren şirketleri, üretken yapay zeka yazılımları kullanarak maliyetleri azaltma ve verimi arttırmanın yollarını arıyor.  
İLGİLİ HABERLER

Büyük reklamcılar yapay zekaya yöneliyor

Dünyanın en büyük dijital reklamcılık firması olan Alphabet'in sahibi olduğu Google da geçen hafta görsel içerik üretiminde yapay zeka reklam aygıtlarının piyasaya sürüleceğini açıklamıştı. Ancak Alphabet, “siyasi anahtar kelimelerin” engellenerek siyaseti ürünlerinden uzak tutmayı amaçladığını kaydetmişti.

Meta, yapay zeka sanal asistanının, kamuya malolmuş kişilerin gerçekçi görsellerini üretmesini engelliyor. Meta yetkilisi Nick Clegg, geçen ay üretken yapay zekanın siyasi reklamlarda kullanılmasını, ”kurallarımızı güncellememiz gereken bir alan” olarak tanımlamıştı.