Netanyahu: “Tam ateşkes olmaz, çatışmalara ara verilmesi değerlendirilebilir”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım girişini ve rehinelerin çıkışını kolaylaştırmak için çatışmalarda "taktiksel küçük duraklamaları" değerlendirebileceğini söyledi, ancak uluslararası baskıya rağmen ateşkes çağrılarını yine reddetti

Netanyahu: “Tam ateşkes olmaz, çatışmalara ara verilmesi değerlendirilebilir”
İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze'deki çatışmalara "insani aralar" verilmesini değerlendirebileceğini söyledi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım girişini ve rehinelerin çıkışını kolaylaştırmak için çatışmalarda "taktiksel küçük duraklamaları" değerlendirebileceğini söyledi, ancak uluslararası baskıya rağmen ateşkes çağrılarını yine reddetti.

Netanyahu ABC haber kanalına yaptığı açıklamada, genel bir ateşkesin ülkesinin savaş çabalarını sekteye uğratacağını savunarak, ancak İsrail'in en büyük müttefiki ABD tarafından desteklenen insani nedenlerle savaşa ara verme fikrinin koşullara bağlı olarak değerlendirileceğini dile getirdi.

Netanyahu, "Taktiksel küçük duraklamalara gelince; bir saat burada, bir saat orada; bunları daha önce de yaptık. Sanırım insani yardım malzemelerinin içeri girmesini ya da rehinelerimizin ayrılmasını sağlamak için koşulları kontrol edeceğiz” dedi.

Çatışmalar sonrasını da değerlendiren İsrail Başbakanı, çatışmalar sona erdiğinde "İsrail'in belirsiz bir süre için Gazze'de genel güvenlik sorumluluğuna sahip olacağını düşündüğünü çünkü bu güvenlik sorumluluğuna sahip olunmadığında neler olduğunun görüldüğünü” söyledi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın dün Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde insani duraklamaları ve rehinelerin bırakılmasını ele aldığını, İsrail'e desteğini yinelerken sivilleri koruması gerektiğini vurguladığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da dün Ankara’dan ayrılırken yaptığı açıklamada, “Gazze’ye daha fazla yardım ulaştırılması için somut adımların hayata geçtiğini önümüzdeki günlerde göreceksiniz” demişti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken bugün Ankara'da Dışişleri Bakanı Fidan'la biraraya geldi.
İLGİLİ HABERLER

"Gazze’ye daha fazla yardım için somut adımları önümüzdeki günlerde göreceksiniz"


Uluslararası örgütler, Gazze’de hastanelerin yaralılarla baş edemediğini, gıda ve temiz suyun tükenmekte olduğunu ve yardım sevkiyatının yeterli olmadığını belirtiyor.

"Acil bir insani ateşkese ihtiyacımız var. Otuz gün oldu. Artık yeter. Bu artık sona ermeli" diyen BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve BM yardım şefi Martin Griffiths'in de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler organlarının başkanları dün bir açıklama yaptı.

Bu arada İsrail ordusu, Gazze’nin merkezini kuşattığını ve burada Hamas’a ait bir yerleşkeyi ele geçirdiğini açıkladı. Ordu dün bombalanmış sokaklarda ilerleyen tankların ve yaya olarak ilerleyen asker gruplarının görüntülerini yayınladı.

Hamas’ın 7 Ekim’deki İsrail saldırılarında 1400 kişi öldü, 200’den fazla kişi de rehin alındı. İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı misilleme saldırıları sonucu ise Hamas kontrolündeki Gazze’deki sağlık yetkilileri 4 bini çocuk olmak üzere 10 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Hem İsrail hem de Hamas çatışmaların durdurulması için yapılan çağrıları reddediyor. İsrail önce rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini söylüyor. Hamas ise Gazze saldırı altındayken rehineleri serbest bırakmayacağını ve çatışmaları durdurmayacağını söylüyor.