Olaf Scholz Ramazan mesajında Ortadoğu'da ateşkes çağrısı yaptı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ramazan vesilesiyle yayınladığı video mesajında, Ortadoğu’da ateşkes çağrısı yaptı. Scholz, göçmen olsun olmasın ülkede yaşayanların tümünün Almanya‘ya ait olduğunu vurguladı

Olaf Scholz Ramazan mesajında Ortadoğu'da ateşkes çağrısı yaptı
Scholz Ramazan mesajında Ortadoğu'da ateşkes çağrısı yaptı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ramazan vesilesiyle yayınladığı video mesajında, Ortadoğu’da ateşkes çağrısı yaptı.

"Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık krizi nedeniyle Müslümanların hissettiklerini ve duygularını çok iyi anlayabiliyorum. Bu duygularınızda yalnız değilsiniz" diyen Scholz, Ramazan’ın savaş ve şiddet mağdurlarını anmak için anlamlı zamanı olduğunu belirterek, Almanya’daki birçok kişinin Orta Doğu’daki durumdan etkilendiğini dile getirdi.

"Almanya’da insanlar, öldürülen ve rehin alınan İsrailliler için olduğu gibi Gazze’de suçsuz yere öldürülen, yaralanan insanlar için de acı çekip etkileniyorlar” diyen Başbakan, "Ortadoğu’daki taraflara ateşkes ve savaşa son vermeleri çağrısında bulunuyorum" dedi.

Göçmen olsun olmasın ülkede yaşayanların tümünün Almanya‘ya ait olduğunu vurgulayan Scholz, Almanya’daki herkesi hoşgörü ve dünyaya açıklık ruhu içinde bir arada yaşamaya davet etti. Scholz, "Kozmopolit, hoşgörülü ve demokratik ülkemiz için bir aradayız" ifadelerini kullandı.

Alman aşırı sağcıların Potsdam’da yaptıkları bir toplantıda göçmenleri sınır dışı etme planlarının deşifre edilmesinin ardından birçok insanın korku içinde yaşadığına dikkati çeken Olaf Scholz, "Aşırı sağcıların ırkçı sınır dışı etme planlarına ilişkin haberlerin ardından, gelecekle ilgili endişeli sorular duymaya devam ediyorum. Bence buna cevabımız çok net olmalı. Hoşgörüsüzlüğün ve aşırıcılığın toplumumuzu bölmesine izin vermeyeceğiz. Ülkemizdeki 84 milyon vatandaşın tamamı güven içinde yaşayabilmeli, kökeni ve dini ne olursa olsun herkes aynı haklara sahip olmalı ve herkes saygıyı hak etmelidir. Bu, Müslümanlar için de Yahudiler, Hıristiyanlar, başka dinlerden ve dünya görüşünden olanlar için de geçerlidir" dedi.

Almanya Başbakanı mesajını, "Ramazan ayınız mübarek olsun! Oruç ayı olan Ramazan için size en içten selamlarımı ve en iyi dileklerimi iletiyorum! Bugünlerin size, ailelerinize ve dostlarınıza hayır ve huzur getirmesini dilerim. Ramazan ayınız mübarek olsun” diyerek tamamladı.

Baerbock ve dini cemaatlerden de Ramazan mesajları geldi

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, Ramazan vesilesiyle bir mesaj yayınladı, "Düşüncelerim, bu yıl Ramazan’ın başladığı bu günleri kaygısız ve keyifli bir şekilde geçiremeyenlerle birlikte" diye Bakan, "Savaş var, insanlar açlık içinde, aileler, kardeşler, çocuklar ölüyor. Hamas’ın terörü ve Gazze’deki savaşın açtığı yara çok derin" dedi. Dışişleri Bakanı Baerbock, Ramazan ayında ailelerin, akrabaların ve dostların aynı masa etrafında bir araya geldiğini anımsatarak, "Ben tüm dünyada insanların bu mesajı özümseyerek, bir araya gelmelerini, diğerlerinin dediklerini dinlemlerini ve karşılıklı anlayışı geliştirmelerini arzuluyorum" şeklinde konuştu.

Almanya’da bazı dini cemaatler de mesajlar yayımladı. Almanya Yahudiler Merkez Konseyi, tüm Müslümanlara mübarek bir Ramazan ayı diledi. Alman Katolik Kilisesi, Ramazan vesilesiyle dinler arasında dayanışma sergileme çağrısında bulundu.

Köln ve Frankfurt’ta Ramazan süslemesi

Bu arada Almanya'nın Frankfurt şehrinden sonra Köln şehrinde de, Türklerin ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bazı caddeler Ramazan ayına özel olarak süslenip aydınlatıldı. Işıklar bir ay boyunca caddede duracak.

Frankfurt’ta Ramazan Projesi Derneği tarafından ilk kez gerçekleştirilen proje çerçevesinde, çeşitli dillerde Ramazan ayına özel kutlama mesajlarına yer verildi. Köln kentinin en işlek alışveriş merkezlerinden Venloer Caddesi de, Ramazan ayına özel hilaller, yıldızlar ve kandillerle ilk kez süslendi.

Ayrıca bir zamanlar Galatasaray’da top koşturan ünlü Alman futbolcu Lucas Podolski’nin Müslüman göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Mülheim semtinde halka açık iftar düzenleneceğini açıklandı.

Cem Dalaman