Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?

Sağlık, Bakım ve Eşitlik Senatörü Dilek Kalaycı ya sorduk;'' ölüm oranlarının geçen sene 2020 Ekim ayına göre 2021 Ekim ayında %9 artmasının , %70 'lere varan aşılamalara rağmen sebebinin ne olabileceği idi.''

Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?
Sağlık, Bakım ve Eşitlik Senatörü Dilek Kalaycı
Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?
Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?
Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?
Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile Berlin Eyalet Sağlık, Bakım ve Eşitlik Senatörü Dilek Kalaycı, Almanya'daki Türklerden yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olmalarını istedi.

Büyükelçi Şen ve Senatör Kalaycı, Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen  ortak basın toplantısında, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerden aşı olmamışlara aşı olmaları, aşı olanlara da hatırlatma aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu

.

Büyükelçi Şen, Kovid-19 salgınının dördüncü dalgasının Almanya'yı hızla etkisi altına aldığına dikkati çekerek "Türk kökenlilerin yaşadığı eyaletlerde aşı oranı yüksek. Ancak yine de hatırlatma aşısının yapılması gerekiyor.Aşı olanların da virüse yakalandığını ancak bu kişilerin hastaneye yatma oranlarının ya da hastalığı ağır geçirme oranlarının oldukça düşük olduğuna dikkati çeken Şen, "Aşı, yoğun bakıma yatma durumunu yüzde 95 civarında engelliyor." dedi.Şen, Türkiye'de Almanya'daki Türk vatandaşlarının salgındaki durumuyla ilgili "Koordinasyon Merkezi" kurulduğunu anlatarak "Türkiye'de 18 yaş üstü aşılama oranı yüzde 80'i aştı. Ancak Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, aşılar 3-6 ay arasında etkisini kaybediyor. Aşılamanın düşük olduğu eyaletlerde hastalık oranı yüksek." ifadelerini kullandı.Aşı olmanın çok değerli olduğunu kaydeden Şen, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, aşının hastalığa karşı en önemli tek silah olduğunu vurguluyor. Almanya'da yaşayan Türklerden ve Türkiye kökenlilerden aşı olmamışlarsa aşı olmalarını, aşı olmayan yakınlarına aşı olmayı telkin etmelerini bir kez daha kuvvetle rica ediyoruz." diye konuştu.

Şen, aşı konusunda üretilen komplo teorilerinin sorulması üzerine, "Salgın ile başka türlü mücadele edilmesinin mümkün olmadığını iki ülke cumhurbaşkanları vurguluyor. O kadar bilim dışı tartışmalar var ancak bunu tartışmanın sonu yok. Bilimin aklın yolunda ilerlemek istiyoruz." dedi.

Biontech aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den de övgüyle bahseden Şen, Türk Alman bilimsel çalışmalarına güvenilmesi gerektiğini söyledi.Büyükelçi Şen Almanya'da Kovid-19 nedeniyle 2 bin 870 Türk'ün hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek KalaycıBerlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı da salgın konusunda Almanya'da durumun çok vahim olduğunu vurgulayarak "Aşı olmayanları aşı olmaya olanların ise hatırlatma aşılarını yaptırmaya davet ediyorum" dedi.Kış mevsiminin yaklaştığına dikkati çeken Kalaycı zaten vahim olan salgın durumunun daha vahim bir hal alabileceğini belirtti.

Dilek Kalaycı, Almanya'da aşılama oranının yaklaşık yüzde 70'de kaldığına işaret ederek "Almanya başarılı aşı kampanyası yürüttü. Yeterli sayıda aşı imkanı var. Yüzde 70 civarında takılıp kaldık. Bu rakamı yetersiz görüyoruz. Almanya'daki Türkiye kökenlilere aşı olma konusunda çağrı yapıyorum. Ne kadar aşı fazla olursa mücadelemiz o kadar başarılı olur. Bilim adamları pandemiyle mücadele edebilmemiz için bu oranın yüzde 85'e yükselmesini istiyorlar." diye konuştu.Almanya'da hala yüzde 30 oranında bir kesimin aşı olmadığına dikkati çeken Kalaycı, bu nedenle virüsün yayılma imkanı olduğunu ve bu rakamın yüksek bir rakam olduğunu dile getirdi.Kalaycı, aşı olmanın sadece kişiyi ilgilendiren bir konu olmadığını, toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak "Dördüncü dalga aşı olmayanların dalgası. Aşının hızlı yayılmasının sebebi o. Lütfen aşı olunuz. Aşı olmayı ihmal etmeyiniz. Aşı olmamış insanları ikna etmemiz gerekiyor. Her aşı olmayan vatandaş virüsün dağılmasına neden oluyor." ifadelerini kullandı.

Ölüm Oranları Gecen Seneye Göre Yüksek mi?

Açıklamalar Video'nun İçinde Bulabilirsiniz.

''2020 yılı Ekim ayı ölüm oranlarının ,2021 Ekim ayı ölüm oranlarına göre  %9 artışın istatistik bilgisi ''

Medya.Berlin ,Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine dayalı sorusu  üzerine Sağlık, Bakım ve Eşitlik Senatörü Dilek Kalaycı açıklamaları  Federal istatistik kurumun verilerinin ,Berlin Eyaleti Sağlık Senötürün istatistk verilerinden farklı olduğu izlenimi verdi.. 

Sayın Kalaycıya sorduğumuz diğer bir sorunun ise Pfizer’ın, BioNTech’le geliştirdiği COVID-19 aşısının 2021 ve 2022 yılları için beklediği satış miktarları, uzman tahminlerinin üzerinde yer alıyor. Amerikalı ilaç şirketi, ülkelerle daha fazla sayıda aşı anlaşması yapmayı hedeflediğini bildirdiBu beklentinin 65 Milyar Dolarlık aşı satışı olduğudur.

''Almanya sağlık bakanlığının Pfizer’ın, BioNTech’le geliştirdiği COVID-19 aşısından veya  ilaçından nekadar satın alacağıdır?''


Pfizer 65 Milyar Dolarlık Aşı Satışı Bekliyor

Federal İstatistik Dairesi (Destatis) yapılan bir projeksiyona göre, Ekim 2021'de Almanya'da 82 733 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı, bu ay için 2017-2020 yılları için ortalama değerin (medyan) %9 üzerindedir (+6 615 vaka). Bu, ön ölüm oranının özel bir değerlendirmesinden ortaya çıkar. Eksik raporlar için bir ekstrapolasyon süreci kullanılarak, Almanya için ilk ölüm rakamları yaklaşık bir hafta sonra yayınlanabilir. 43. takvim haftasında (25-31 Ekim arası) rakamlar önceki yılların ortalama değerinin %12 üzerindeydi.(Kaynak Detatis)

EkşiHaber