Ölüm Oranları Geçen Seneye Göre Yüksek Mi?

Berlin-

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile Berlin Eyalet Sağlık, Bakım ve Eşitlik Senatörü Dilek Kalaycı, Almanya'daki Türklerden yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olmalarını istedi. Büyükelçi Şen ve Senatör Kalaycı, Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen  ortak basın toplantısında, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerden aşı olmamışlara aşı olmaları, aşı olanlara da hatırlatma aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu

Ölüm Oranları Geçen Seneye Göre Yüksek mi? Federal İstatistik Dairesi (Destatis) yapılan bir projeksiyona göre, Ekim 2021'de Almanya'da 82 733 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı, bu ay için 2017-2020 yılları için ortalama değerin (medyan) %9 üzerindedir (+6 615 vaka).

Bu, ön ölüm oranının özel bir değerlendirmesinden ortaya çıkar. Eksik raporlar için bir ekstrapolasyon süreci kullanılarak, Almanya için ilk ölüm rakamları yaklaşık bir hafta sonra yayınlanabilir. 43. takvim haftasında (25-31 Ekim arası) rakamlar önceki yılların ortalama değerinin %12 üzerindeydi.(Kaynak Detatis) Basın toplantısında ayrıca sorumuza Berlin Büyükelçisi Ahhmet Başar Şen ve Berlin Eyaleti Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı açıklama getirdi.