Senatör McConnell kameraların karşısında yine donakaldı

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler'in 81 yaşındaki lideri Mitch McConnell, bir etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlarken yine donakaldı. McConnell’in yardımcısı yanına gelerek senatöre soruyu duyup duymadığını sordu ve gazetecilere “Bir dakikaya ihtiyacımız olacak” dedi

Senatör McConnell kameraların karşısında yine donakaldı

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler'in 81 yaşındaki lideri Mitch McConnell, bir etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlarken yine donakaldı.

McConnell benzer bir olayı, 26 Temmuz'da ABD Kongre Binası'nda düzenlediği basın toplantısında da yaşamıştı.

Kentucky’nin Cumhuriyetçi senatörü, eyaletin Covington şehrinde dün gazetecilerin karşısına çıktı. Bir gazetecinin, seçimlerde tekrar aday olup olmayacağını sorduğu sırada McConnell, 30 saniyeden fazla kendisinde değilmişçesine boşluğa bakarak soruya yanıt vermedi.

McConnell’ın yardımcısı yanına gelerek senatöre soruyu duyup duymadığını sordu ve gazetecilere “Bir dakikaya ihtiyacımız olacak” dedi
McConnell’ın yardımcısı yanına gelerek senatöre soruyu duyup duymadığını sordu ve gazetecilere “Bir dakikaya ihtiyacımız olacak” dedi

O sırada McConnell’ın yardımcısı yanına gelerek senatöre soruyu duyup duymadığını sordu ve gazetecilere “Bir dakikaya ihtiyacımız olacak” dedi.

Daha sonra yardımcılarının müdahalesiyle kendine gelen McConnell, titrek bir sesle aldığı birkaç soruya kısa cevaplar vererek basın toplantısından ayrıldı.

2007'den bu yana Senato'da Cumhuriyetçiler'in lideri olan McConnell, Mart ayında Washington'da bir otelde düştükten sonra beyin sarsıntısı ve kırık kaburga tedavisi görmüş, Nisan ayında ise Senato’ya geri dönmüştü.

Yaşlı siyasetçiler tartışması

McConnell'in sağlık durumu Senato'daki görevinden artık emekli olması gerektiği yönünde tartışmalara neden olmuştu.

ABD Senatosu 5 haftalık yaz tatilinin ardından gelecek hafta yeniden toplanacak.

Başkan Joe Biden'ın 80 yaşında yeniden seçilmek için yarıştığı ve Senato'daki ortalama yaşın 64'ün üzerinde olduğu Washington'daki pek çok üst düzey isim ileri yaşta.

Geçen yıl Kasım ayında Reuters/Ipsos tarafından yapılan ankete katılan Amerikalılar'ın yüzde 61’i Kongre üyelerinin Amerikan halkını temsil edemeyecek kadar yaşlı olmalarından çok ya da biraz endişe duyduklarını söyledi.

Cumhuriyetçiler'in 2024 başkanlık adaylığı için en önde koşan ismi olan eski Başkan Donald Trump ise 77 yaşında.