Türkiye büyük ve güzel bir ülke

Yapmış olduğum Ege ve Karadeniz seyahatlarımın bu yazı dizisinde Denizli ,Bozkurt'u kaleme aldım.

Türkiye  büyük ve güzel bir ülke
Denizli,Bozkurt'un köylere uzaklığı gösteren tabela
Türkiye  büyük ve güzel bir ülke

Denizli-

Berlin'den İzmir'e inen uçağımız biletlerin  pahalı bir uçuş olması hasebiyle  farklı bir duygu ile başlamıştı seyahat.

İzmir'den transiti özel bir araba ile Denizli  ve ilçesi Bozkurt'da bir süreliğine son bulmuştu.Oniki bin nufüsa sahip  "Bozkurt, Denizli ilinin doğusunda yer alan bir ilçe. Doğusunda Çardak, batısında Honaz, güneyinde Acıpayam, kuzeyinde Baklan, Çal ve kuzeydoğusunda Dazkırı ilçeleri ile komşu. Denizden yüksekliği 866.8 metreye ulaşıyor. Hambat Ovası'nda bulunan ilçenin yüzölçümü 360 km². İklim, Akdeniz ile İç Ege arasında geçiş özellikleri gösteriyor; yazları sıcak ve kuru, kışları soğuk ve yağışlı.
Bozkurt halkının çoğunluğu tarım ile uğraşıyor. Sulama çalışmaları sayesinde sulu tarım gelişmiş, arpa, buğday, kimyon, anason, fasulye, nohut, ayçekirdeği, mısır ve tütün önemli ürünler. Bağcılık, hayvancılık ve alabalık yetiştiriciliği de ekonomiye katkı sağlıyor." 

Bu güzel ilçenin sakinlerinden Davut Demir ,Almanya'ya gelen ilk misafir işçilerden ve uzun yıllar önce Bozkurta yerleşmiş kendiside  aslen Bozkurt Armutalan doğumlu .

Almanyadan uzun yıllar sonra doğduğu topraklara geri dönen  Davut Demir Bozkurt'ta kendisine bir yalancı cennet kurmuş. Eşi ile uzun yıllar Almanya'nın onlardan aldığı yılların acısını çıkartacasına güzel bir hayat kurmuş ailesine. 

Bozkurt ilçe belediyesini uzun bir dönem Akparti  yönetmiş ,son seçimler sonrası ilçe belediyesi CHP'nin yönetimine geçmiş.Bozkurt İlçesi Birsen Çelik Başkanlığında hizmet vermeye devam ediyor.

Belediye Başkanını Berlin'de tanıma fırsatı bulduk.Birsen Çelik Berlin'de bulunduğu iş gezileri sırasında  kendisi ile  kısa bir röportaj yapma imkanı bulmuştuk.

Belediye ziyaretimizde Belediye Başkan yardımcısı Hasan Tunçbilek'in kahvesini içtik sohbette bulunduk. Hasan Tunçbilekte bize babasının Almanya'da misafir işçi olarak bulunduğunu ama kendisinin Almanya'ya gitmediğini Bozkurtta kalarak hizmet vermeyi tercih ettiklerini söyledi.


Bozkurt Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Tunçbilek,Bozkurtta yerleşen Almanya'dan kesin dönüş yapmış Kadir Demir ,Medya.Berlin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Ekşi

Denizli'ye yaklaşık 50 km uzaklıkta olan Bozkurt ilçesi  Türkiye'de büyük şehirlerin kaosundan uzak güzel bir ilçe. 

Kalmış olduğum büyükşehirlerin insanlarının stres içinde olduklarını gözlemlerken,ilçe veya köylerde yaşayan insanların hayatlarının daha sağlıklı ve mutlu olduğunu tespit ettim. 

Büyükşehirlerde yaşanan sıkıntılardan trafik,yeşil alan,beton,pahalılık ve insan ilişkileri  sorunları, doğanın içinde olan ilçe ve köylerde olmadığı görülürken işimkanlarının ise kısıtlı olduğu gerçeğinide ortaya koyuyordu.

Özellikle  Avrupalı Türklerin kesin dönüşlerinde yerleşim tercihlerinin  büyükşehirler olmadığı daha çok küçük ilçe ve köyler olduğu  ve gittikleri yerleri çalışmaları ile canlandırdıkları,katmadeğer kazandırmaları ise başka bir gerçek.