"Türkiye'de Köklü Dış Politika Değişiklikleri Yapılmazsa ABD Kongresi’nin Tutumu Değişmez"

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza, cumhurbaşkanlığı koltuğunda kim oturursa otursun, dış politikada köklü değişikliklerin yapılmaması halinde ABD Kongresi’nin tutumunun değişeceğini düşünmediğini söyledi

"Türkiye'de Köklü Dış Politika Değişiklikleri Yapılmazsa ABD Kongresi’nin Tutumu Değişmez"
Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza, cumhurbaşkanlığı koltuğunda kim oturursa otursun, dış politikada köklü değişikliklerin yapılmaması halinde ABD Kongresi’nin tutumunun değişeceğini düşünmediğini söyledi.

Stüdyo VOA yayınında Türkiye’deki seçimlerden sonra Türk-Amerikan ilişkilerinde beklentileri değerlendiren Bülent Alirıza, Washington’dan yapılan açıklamalarda kullanılan yumuşak ve diplomatik dile rağmen Biden yönetiminin, özellikle de Başkan Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında olumlu görüşleri olmadığının bilindiğine dikkat çekti.

Washington’daki beklentinin, bazı anketlerin işaret ettiğinin aksine, Kılıçdaroğlu’nun kazanabileceği yönünde olduğu görüşünü paylaşan Alirıza, Kılıçdaroğlu’nın 2022’deki ABD ziyaretine atıfta bulunarak, buradaki toplantıların iyi geçtiğini söylemenin mümkün olmadığını iddia etti, “O yüzden sonucun pek sürpriz olduğunu sanmıyorum’’ ifadelerini kullandı.

“Mevcut sorunların giderilmesi çok kolay olmayacak”

Bülent Alirıza, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevde kalması halinde, daha önceki görüş ayrılıklarının devam edebileceğini, mevcut sorunların giderilmesinin çok da kolay olmayacağını dile getirdi.

Türk- Amerikan ilişkilerindeki sorunların çözümü açısından Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda beklentilerin daha da düşük olacağını belirten Alirıza, seçimden önceki son birkaç ay içinde ABD’nin Türkiye’yi rahatsız edebilecek icraat veya açıklamalardan kaçınmaya çalıştığına da dikkat çekti.

Bülent Alirıza, ’’Türkiye’nin hem şu anda kapatılmış olan F35 dosyası hem de hala almak istediği F16 konusunda sorun çıkaran baş aktör olarak tanımlayabileceğimiz Menendez, sadece Türkiye'nin dış politikası ile ilgili olarak değil, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alarak birtakım demeçler vermişti. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı koltuğunda Erdoğan yerine başka birisinin oturması durumunda Kongre’deki havanın biraz değişebileceğini söyleyebiliriz ama orada da biraz diyelim’’ ifadelerini kullandı.

Bülent Alirıza, birtakım köklü dış politika değişiklikleri yapılmaması halinde Kongre’nin tutumunun değişeceğini düşünmediğini, en azından kısa bir sürede değişmesini beklemediğini dile getirdi.

“Toplumsal yaraların sarılması gerek”

Alirıza, “katılaşmış ve birbiriyle diyalogu hemen hemen kopmuş” ifadeleriyle nitelediği Türkiye’deki kutuplaşmanın, önümüzdeki dönemde birtakım toplumsal yaralara yol açabileceği öngörüsünde bulundu. Bülent Alirıza, kim seçilirse seçilsin önümüzdeki dönemde bu yarıların sarılması gerektiğini de ekledi.

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza, ekonominin çok zor bir dönemden geçmesine ve deprem sonrasında hala devam eden sorunlara ragmen, 20 yılddır iktidarda olan Ak Parti'nin mecliste hala birinci parti olarak çıkmasının Erdoğan’ın büyük bir başarısı olarak görülmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

“Yatırım düşünenler seçim sonrasını bekliyor’’

Bülent Alirıza, 28 Mayıs’a kadar doların fırlamasını engellemenin, dış dünyadaki değişiklik beklentilerine rağmen mevcut politikayı devam ettirmenin daha da zor olabileceğini kaydetti.

Cari açık ve enflasyonun hala büyük bir problem olmaya devam ettiğine dikkat çeken Alirıza, ’’Dışarıdan doğrudan yatırım gelmiyor. Hatta kısa vadeli yatırımlar da gelmiyor. Yatırım düşünenler seçim sonrasını bekliyor’’ ifadelerini kullandı.

Özlem Tınaz