"Von der Leyen’in yerine Baerbock gelecek" iddiası

Berlin’deki siyasi kulislerde Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un siyasi geleceğiyle ilgili söylentiler gündeme damga vuruyor. Baerbock’un, Ursula von der Leyen’in yerine Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı olacağı ileri sürülüyor

"Von der Leyen’in yerine Baerbock gelecek" iddiası
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un geleceğin AB Komisyonu Başkanı olarak Brüksel‘de olabileceği iddia ediliyor.

6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için geri sayım devam ederken, Berlin’deki siyasi kulislerde Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un siyasi geleceğiyle ilgili söylentiler gündeme damga vuruyor. Baerbock’un, 2025 yılında Almanya’da yapılacak genel seçimlerde Yeşiller Partisi’nin başbakan adayı olmak yerine, geleceğin AB Komisyonu Başkanı olarak Brüksel‘de olabileceği iddia ediliyor.

Hem Berlin’de hem de Brüksel’deki AB kulislerinde yapılan analizlere göre, 2019’dan beri AB'nin yürütme organı olan AB Komisyonu‘nun başkanlığını yapan Ursula von der Leyen'in yeniden aynı göreve seçilemeyeceğine dair işaretler giderek artıyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinden, daha önce von der Leyen’i destekleyen Avrupa Halk Partisi (EPP) güçlenerek çıksa bile, Alman Hıristiyan Demokrat CDU‘lu siyasetçinin bu göreve yeniden gelme şansının bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Von der Leyen, EPP'nin baş adayı olduğundan, normal şartlarda önümüzdeki beş yıl boyunca yönetime liderlik edecek ilk sırada yer alıyor. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un, seçimlerden sonra bir kez daha muhafazakar bir komisyon başkanı istemediği, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da AB Komisyonu liderliğinde değişiklikten yana olduğu belirtiliyor.

Scholz ve Macron‘un geçen hafta Berlin’de gerçekleşen görüşmelerinde İtalya’nın eski Başbakanı ve Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi’nin göreve getirilmesine destek verme kararı aldığı haberleri paylaşıldı. Scholz’un partisi sosyal demokrat SPD’nin de, ikinci dönemini güvence altına almak için aşırı sağcı İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve partisi Fratelli d'Italia milletvekillerinin desteğini istemesini neden göstererek, von der Leyen‘in bir kez daha aday olmasına karşı çıktıkları bildiriliyor.

Aday teklif hakkı Yeşiller’de

Öte yandan Berlin‘de SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan hükümetin "Koalisyon Protokolü"ne göre, Almanya’nın AB Komisyonu için yeni bir aday göstermesi halinde ilk söz hakkının Yeşiller Partisi‘ne verilmesi gerekiyor.

Yeşiller’in önümüzdeki yıl Almanya’da yapılacak Federal Meclis seçimlerini de gözönüne alarak, Dışişleri Bakanı Baerbock’u AB’nin en üst düzey görevi için aday göstereceği dile getiriliyor.

Yeşiller’e yakın kaynaklar, Baerbock’un Avrupa Parlamentosu‘nda AB Komisyonu liderliği için yeterli desteği bulamaması halinde, AB’nin 27 komiserliğinden birini üstlenebileceği ifade ediliyor.

Kulislerde, Baerbock’un Brüksel’e geçmesi durumunda, Yeşil Partili Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in 2025 seçimlere başbakan adayı olarak girmesinin yolunun açılmış olacağı da öne sürülüyor.

Von der Leyen eleştirilerin odağı oldu

Son zamanlarda sert eleştirilere neden olan von der Leyen, yeniden seçilmesi durumunda düzensiz göçle mücadeleye ağırlık vereceğini açıklamıştı.

Von der Leyen’in sığınma talebinde bulunan kişilerin üçüncü ülkelere sınırdışı edilmesinden ve AB ülkelerinde koruma alanlar için kota sisteminden yana olduğu biliniyor.

Öte yandan bundan bir süre önce, von der Leyen hakkında Pfizer şirketiyle COVID-19 aşısı temini için yapılan anlaşmalara ilişkin görevi ve unvanı kötüye kullanmak suçundan dava açılmıştı.

Bir başka dava ise, İsviçre merkezli sivil toplum kuruluşu Cenevre Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (GIPRI) tarafından açıldı.

GIPRI, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara askeri, iktisadi, diplomatik ve siyasi destek vermekle suçladığı Ursula von der Leyen hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi‘ne suç duyurusunda bulundu.