Yeni Vatandaşlık Yasası Tartışmaları Devam Ediyor.

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu sözcüsü Safter Çınar yapmış olduğu konuşmada bu haliyle yasanın bir refom olmadığını söyledi.Mitingte Yeşiller federal vekil Canan Bayram bir konuşma yaptı.

Berlin-

vatandaşlık yasasındaki değişikliklere TBB Sözcücü Safter Çınar ve Yeşiller Federal vekil Canan Bayram'dan  eleştiriler geldi.

Safter Çınar yaptıüı açıklamada;

Vatandaşlık yasası değişimi çok büyük reform gibi hükümet tarafından anlatılmak isteniyor buna kesinlikle katılmıyoruz.TBB  olarak ; bundan sonra vatandaşlığa geçerken özgün vatandaşlığını bırakmak zorunda kalmayacak insanlar yani Çifte vatandaşlık olan hale geliyor iki 2000’den sonra alman vatandaşına geçerken kendi vatandaşlığını bırakmış olanlar tekrar herhangi bir zarar görmeden eski vatandaşlıklarını da geri alabilecek buraya kadar gayet iyi ama vatandaşlığa geçme şartları acayip bir şekilde sertleştiiliyor.

Vatandaşlık testlerinin devam edeceği gibi daha da derinleştiriiliyor. Vatandaşlığa geçecek kişinin alman değerlerine ve kadın haklarına saygılı olup olmadığı araştıralacak.Çok merak ediyorum.Bunu nasıl gerçekleştirecekler belkide sosyal medyalardan incelenecek.

Ayrıca gelirinin iyi olmayanların vatandaş olma ihtimalide azaldı bilgiside verildi.

Diğer bir görüşte ise ''bu tür reformlar genellikle tartışmalı olabilir. Vatandaşlık sürecinin daha sıkı hale getirilmesi ve değerlendirme kriterlerinin artması birçok ülkede benzer şekillerde uygulanabilir.Bu yasanın  uygulanması hükümetlerin güvenlik ve uyum politikalarını güçlendirmeye yönelik olabilir'' denildi.

Videojournalist: Bedii Selvi