AB Hamas'a Filistin Yardımı Bitmeyeceğini, Programların Devam Edeceğini Söyledi

AB Hamas'a Filistin Yardımı Gitmeyeceğini, Programların Devam Edeceğini Söyledi

AB Hamas'a Filistin Yardımı Bitmeyeceğini, Programların Devam Edeceğini Söyledi
13 Haziran 2023'te Fransa'nın Strazburg kentinde gösterilen Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, 21 Kasım'da Filistinlilere yapılan kalkınma yardımına ilişkin incelemede paranın Hamas'a gittiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi. militan grup.

Avrupa Birliği Salı günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırının ardından Filistinlilere verilen kalkınma yardımına ilişkin incelemede militan gruba fon gittiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını ve yardımın devam edeceğini söyledi.

AB, Filistinlilere bu tür yardımların en büyük sağlayıcısıdır. 2021-2024 arasındaki dönem için programlarına 1,3 milyar dolar ayırdı.

AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, İsrail'in kayıtlarına göre Hamas militanlarının Gazze'den İsrail'e saldırıp 1.200 kişiyi öldürüp 240 kadar kişiyi rehin almasından iki gün sonra incelemeyi duyurdu.

Yetkililer, incelemenin AB parasının Hamas'a gideceğine dair herhangi bir belirtiye sahip oldukları için değil, önlem amacıyla yapıldığını söyledi.

Komisyon İdari Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, "İncelemede AB parasının terör örgütü Hamas'a doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağladığına dair hiçbir belirti bulunamadı" dedi.

Kalkınma yardımı, Batı Şeria'yı yöneten Filistin Yönetimi yetkililerinin maaşlarının ödenmesi ve BM Filistinli mülteci kuruluşu UNRWA'nın çalışmaları gibi uzun vadeli etki yaratmak üzere tasarlanan projeler için kullanılıyor.

Gıda, su ve barınma gibi acil ihtiyaçlara yönelik insani yardımdan ayrıdır.

Dombrovskis gazetecilere verdiği demeçte, "İnceleme, mevcut kontrol sisteminin işe yaradığını ortaya çıkardı. Sonuç olarak, Filistinli yararlanıcılara ve UNRWA'ya yapılan ödemeler herhangi bir gecikme olmaksızın devam edecek."

Ancak Komisyon, Gazze'deki altyapı projelerine "mevcut bağlamda uygun olmayan" 82,5 milyon dolar sağlama planlarına devam etmeyeceğini söyledi. Bu para artık başka projelere gidecek.

İsrail, Hamas'ı yenilgiye uğratma kampanyası kapsamında 7 Ekim saldırılarının ardından Gazze'ye ağır bombardıman başlattı.

Bölgenin Hamas yönetimindeki hükümeti, İsrail'in hava saldırısı ve işgali sırasında aralarında en az 5.600 çocuğun da bulunduğu en az 13.300 Filistinlinin öldürüldüğünün doğrulandığını söylüyor.