ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ukrayna’da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken temaslarda bulunmak üzere Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın başkenti Kiev’de. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Blinken’ın temaslarında ABD’nin "Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve demokrasisine sarsılmaz bağlılığını" göstermesi bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ukrayna’da
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ukrayna'nın başkenti Kiev'e trenle giderken, 6 Eylül 2023

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken temaslarda bulunmak üzere Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın başkenti Kiev’de.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Blinken’ın temaslarında ABD’nin "Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve demokrasisine sarsılmaz bağlılığını" göstermesi bekleniyor.

Bakan Blinken’ın iki gün sürmesi planlanan ziyareti sırasında gündeminde Rusya’ya karşı saldırısında dördüncü ayına giren Ukrayna’nın enerji güvenliği, insani ihtiyaçları ve toparlanma çalışmaları da olacak.

Bu geceyi Ukrayna’da geçirecek olan ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, 1 milyar dolardan fazla yeni bir yardım paketi açıklaması da bekleniyor.

Antony Blinken’ın Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, diğer üst düzey yetkililer ve sivil toplum temsilcileriyle görüşmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin görüşme sonrası kameraların karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi.
İLGİLİ HABERLER

Putin: "Bize verilen sözler yerine getirilirse tahıl koridorunu canlandırırız"

Karşı saldırıda son durum ve enerji güvenliği de gündemde

Ukrayna dört ay önce başlayan karşı saldırısında ondan fazla köyü ve küçük bazı yerleşimleri ele geçirdi ancak Rusya’nın kontrolündeki bölgelerde karşı saldırı mayınlı arazi ve hendekler sebebiyle yavaş ilerliyor.

Amerikalı yetkililer Ukrayna’nın askeri taktiklerini kamuoyu önünde eleştirmeme konusunda dikkatli hareket etmiş ve geçen hafta yapılan açıklamalarda ülkenin güneydoğusunda 72 saatte gözle görülür ilerleme gözlemlediklerini belirtmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ve adını vermeyen Amerikalı bir yetkili Blinken’ın Ukrayna temaslarında karşı saldırının nasıl gittiği, sahadaki ihtiyaçlar ve kış ayları yaklaşırken Ukrayna’nın enerji güvenliğini nasıl destekleyebilecekleri konularını ele almak istediklerini söyledi.

Yetkili, "En önemli şey Ukraynalılar’ın kendilerinden gerçek bir değerlendirme alabilmek. Önümüzdeki haftalarda nasıl ilerleme sağlamaya niyetlendikleri konusunu onlardan dinlemek istiyoruz" dedi.

ABD hükümeti şimdiye kadar Ukrayna’ya 43 milyar dolardan fazla silah yardımı ve askeri yardım sağladı. Kiev ABD yapımı F-16 savaş uçaklarını da almayı umuyor.

Ukrayna'ya kamuoyu desteği ne durumda?

ABD’de Ukrayna’ya kamuoyu desteği güçlü kalmaya devam etse de CNN’in son dönemdeki anketine göre, Amerikalılar’ın yarısından biraz fazlası Kiev için ilave bütçeye karşı çıkıyor.

ABD Başkanı Joe Biden Kongre’den Ağustos ayında Ukrayna için ilave 40 milyar dolarlık bütçeyi onaylamasını talep etmişti.

Ancak bu talep bazı aşırı sağcı Cumhuriyetçiler’in özellikle de eski Başkan Donald Trump’a yakın olan isimlerin Ukrayna’ya yardımın azaltılmasını istediği Kongre’de itirazla karşı karşıya kalabilir.

Reuters’ın konuyla ilgili haberinden yararlanılmıştır.