ABD Kongre üyesi Spartz: “Türkiye-ABD ilişkileri seçim sonucundan bağımsız olarak iyi olmalı"

ABD Kongre üyesi ve seçimlerde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) gözlemcisi Victoria Spartz VOA Türkçe'nin sorularını yanıtladı. Spartz, Türkiye'de seçimlere katılımın yüksek olmasının önemini vurguladı, Türk-ABD ilişkilerinin seçimden bağımsız olarak iyi olması gerektiğini belirtti

ABD Kongre üyesi Spartz: “Türkiye-ABD ilişkileri seçim sonucundan bağımsız olarak iyi olmalı"

Türkiye’de seçimi izlemek için birçok uluslararası örgütten gözlemci heyet bulunuyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da bu kuruluşlardan biri.

ABD'de Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi ve AGİT gözlem heyeti üyesi Victoria Spartz gözlemci üye olarak görev yaptığı Ankara’da VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de katılımın çok yüksek olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Spartz, “Bu benim için çok etkileyici. Oy verme hakkı, insanların cumhuriyetlerini güçlendirmek için kullanmaları gereken bir hak. Burada çok kişi gördüğüm için mutluyum” dedi.

Spartz halkın iradesinin seçimlere yansıdığını bilmenin önemini vurgulayarak, “Ne zaman yeni bir hükümet gelse bunu yeniden değerlendirmeli ve gerekli değişiklikleri yapmalı. Ama aynı zamanda her hükümetle birlikte değişmeyen çok güçlü yasal çerçeve ve anayasal çerçeve de olması lazım” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD’nin NATO müttefiki ve bölgesinde önemli bir ülke olduğunu belirten Spartz, şunları söyledi:

“Kimin iktidarda olduğundan bağımsız olarak iyi ilişkilerimiz olmasını umarım. Bizim de Türkiye için önemli bir müttefik olduğumuzu sanıyorum. Her zaman görüş ayrılıkları olacak ancak birlikte durmalıyız ve insanların özgürlüklerine inanmalı ve çok kaotik ve tehlikeli bu dünyaya istikrar getirmeliyiz. Bence Türkiye büyük bir rol oynayabilir ve oynamalı.”