ABD Senatosu sınır anlaşmasını reddetti, ancak Ukrayna ve İsrail'e yardım devam edebilir

ABD’nin Ukrayna ve İsrail’e ek yardımı, Cumhuriyetçiler’in Meksika sınırındaki göçmen sorununu öncelemesi nedeniyle aylardır erteleniyordu. İki parti nihayet bir sınır güvenliği tasarısında mutabık kaldı. Ancak tasarı Senato’ya geldiğinde, Trump’ın baskı kurduğu Cumhuriyetçiler tarafından reddedildi

ABD Senatosu sınır anlaşmasını reddetti, ancak Ukrayna ve İsrail'e yardım devam edebilir
ABD’nin Ukrayna ve İsrail’e ek yardımı, Cumhuriyetçiler’in Meksika sınırındaki göçmen sorununu öncelemesi nedeniyle aylardır erteleniyordu.

ABD Senatosu, müzakereleri aylar süren ve sınır güvenliğini güçlendirmeye yönelik tasarıyı Cumhuriyetçi senatörlerin desteklememesi nedeniyle geçiremedi. Cumhuriyetçiler, tasarı içerisinde yer alan, Ukrayna ve İsrail’e yardım paketini ise hâlâ onaylayabileceklerini söyledi.

İki parti arasında uzun süreli tartışma ve müzakerelere konu olan tasarı, göç yasalarının sıkılaştırılmasına, Ukrayna’nın Rus işgaliyle mücadelesine yardımcı olacak ve İsrail'i Hamas'la savaşında destekleyecek 118 milyar dolarlık bir paketi içeriyordu. Tasarı, her iki tarafın da parti çizgisinde kaldığı oylamada 49’a karşı 50 oyla reddedildi.

ABD Senatosu’nda Demokratlar 51, Cumhuriyetçiler ise 49 sandalyeye sahip. Önerinin kabul edilebilmesi için ise 60 oy gerekiyordu.

Cumhuriyetçiler aylardır, iki müttefiki Ukrayna ve İsrail’e ek yardım göndermeye çalışan ABD'nin, öncelikle ülkenin Meksika sınırındaki yüksek sayıdaki göçmen sorununu ele alması gerektiğinde ısrar ediyordu.

Ancak birçok Cumhuriyetçi, 4 Şubat’ta açıklanan tasarıyı, kendi önceliklerinin birçoğunu içermesine rağmen reddetti.

Herhangi bir uzlaşmayı reddetmeleri için baskı yapan eski Başkan Donald Trump, Kasım’da yapılacak seçimlerinde Demokrat Başkan Joe Biden'ı yenmek için göçmenliğin sıkı kontrol edilmesi çağrılarını kampanyasının bir parçası haline getirdi.

Senato'daki 49 Cumhuriyetçiden sadece dördü tasarı lehinde oy kullandı.

Müzakerecilerden biri olan Cumhuriyetçi Senatör James Lankford, “Bazıları tasarıyla siyasi farklılıkları olduğunu bana açıkça ifade etti.
Sorunu çözmek için yanlış zaman olduğunu söylüyorlar, bırakın sorunu başkanlık seçimleri çözsün" dedi.

Anlaşmanın yazarlarından, bağımsız Senatör Kyrsten Sinema, oyların aniden değişmesine şaşırdığını söyledi. Sinema, "Üç hafta önce herkes sınır krizini çözmek istiyordu. Dün ise kimse çözmedi" ifadelerini kullandı.

Tasarı onaylanmamasına rağmen, Kongre’nin ABD müttefiklerine çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlayabileceği ihtimalini açık bıraktı.

Senato'nun bugün, göçmenlik hükümlerini çıkaran ancak dış yardımı olduğu gibi bırakan 96 milyar dolarlık bir paketi oylaması bekleniyordu. Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker’ın bir yardımcısı, partiler arası desteğin nadir olarak görüldüğü Senato’da dış yardım paketinin 60'ın üzerinde oy alacağını tahmin etmişti.


Eylem ertelendi

Ancak Cumhuriyetçiler kapalı kapılar ardında, sınır tartışmasını yeniden canlandırabilecek ve Ukrayna ve İsrail'e yardım hükümlerini değiştirebilecek bir dizi değişiklik üzerinde anlaşmaya çalışırken, Senato liderleri bunun yerine harekete geçmeyi erteledi.

Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn, parti üyelerinin, sınır güvenliği ve ABD müttefiklerine yardım dağıtımı konularında değişiklik önerileri getirmeyi hedeflediğini söyledi. Teksaslı Cumhuriyetçi gazetecilere verdiği demeçte, "Asıl soru, nihai geçişe gidebilmemiz için insanların başka hangi değişikliklere ihtiyaç duyduğu" dedi.

Cornyn bir anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu söyledi. Ancak dün ilerleyen saatlerde bir anlaşmaya varılabileceğine dair şüphelerini dile getirdi.

Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Cumhuriyetçiler’e partilerinin izleyeceği yolu belirlemeleri için zaman tanımak amacıyla oylamanın en azından bugüne kadar erteleneceğini açıkladı.
Schumer, "Oylamayı perşembe günü yapacağız" dedi.

Tasarı Senato’da kabul edilse bile, Temsilciler Meclisi'ni kontrol eden ve Ukrayna'ya daha fazla destek verilmesine karşı çıkan Cumhuriyetçiler’in engeliyle karşılaşabilir.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson gazetecilere, “Senato'nun ne yapacağını göreceğiz. Sürecin devam etmesine izin veriyoruz" dedi
Johnson, sınır paketinin Temsilciler Meclisi’ne geldiğinde “çoktan ölmüş” olacağını söylemişti.

Johnson ayrıca, 6 Şubat'ta yapılan oylamada görevden azli 214’e karşı 216 oyla reddedilen İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas'ı görevden almak için bir oylama daha yapacağını söyledi. Johnson gazetecilere verdiği demeçte "Burada olanlar bir karmaşaydı, ama bunu temizliyoruz" dedi.