“ABD, Türk firmalarına yaptırımların İsveç'in NATO hedefini raydan çıkaracağından endişe duymuyor”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Washington'un, Rusya'nın yaptırımları delmesine yardımcı oldukları gerekçesiyle beş Türk firması ve bir Türk vatandaşına getirdiği yaptırımların İsveç'in NATO'ya katılım hedefini raydan çıkarabileceğinden endişe etmediğini söyledi

“ABD, Türk firmalarına yaptırımların İsveç'in NATO hedefini raydan çıkaracağından endişe duymuyor”
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Washington'un, Rusya'nın yaptırımları delmesine yardımcı oldukları ve Moskova'yı Ukrayna'ya karşı savaşta destekledikleri gerekçesiyle beş Türk firması ve bir Türk vatandaşına getirdiği yaptırımların İsveç'in NATO'ya katılım hedefini raydan çıkarabileceğinden endişe etmediğini söyledi.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Miller, "Bunları hiçbir şekilde birbiriyle bağlantılı görmüyoruz ve bu yaptırımların hiçbir şekilde (İsveç’in NATO’ya) katılımı üzerinde herhangi bir etkisi olması gerektiğini de düşünmüyoruz" dedi

Başkan Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa bir süre önce görüştüklerini hatırlatan Miller, ABD’nin NATO üyeliğinin İsveç için önemli olduğunu ve bunun mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğini iletmek için Türkiye’yle çalışmaya devam ettiğinin altını çizdi. Miller bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan güvence aldıklarının da altını çizdi.

Washington'un Ankara ile yapıcı ve sıcak bir ilişkisi olduğunu da ifade eden Miller, yaptırımların açıklanmasından bu yana Türk hükümetinden herhangi bir geri bildirim almadıklarını da sözlerine ekledi.

Biden yönetimi bugün açıkladığı kararla, Rusya'nın yaptırımları delmesine yardımcı oldukları ve Moskova'yı Ukrayna'ya karşı savaşta destekledikleri suçlaması yönelttiği beş Türk firması ve bir Türk vatandaşına yaptırım getirmişti.

Biden yönetimi, Rusya'nın yaptırımları ihlal ettikleri gerekçesiyle beş Türk firması ve bir Türk vatandaşına yaptırım uygulama kararı aldı.
İLGİLİ HABERLER

ABD'den Rusya yaptırımlarını ihlal ettikleri gerekçesiyle beş Türk firmasına ve bir Türk vatandaşına yaptırım kararı

Rusya Savunma Bakanlığı'yla bağlantılı olan ve yaptırım altında bulunan gemilerin tamiratına ve “çift kullanımlı ürünlerin” transferine yardım etmekle suçlanan deniz taşımacılığı ve ticaret firmalarına uygulanacak yaptırımlar, 150'den fazla şirket ve kişiyi kapsayan büyük yaptırım paketinin bir parçası.

ABD’nin bu yaptırım hamlesi, Türk-Amerikan ilişkileri açısından hassas bir döneme denk geliyor. Washington Ekim ayı başında yeni yasama dönemi için açılacak TBMM'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasını umuyor.