Adrenalin Dolu Antrenman Pistinde Heyecan Dorukta

Berlin'in Güneyinde Motor Sporları Tutkunlarına Heyecan Verici Antrenman Pisti

Berlin-

Ünal Oğuz, Mustafa Ekşi ve Bedii Selvi’ye yarış pistinde arabası ile adrenalini yükselten bir deneyim yaşattı. 

Piste düzenli olarak çıkan Ünal Oğuz, bu pistteki deneyimlerini ve görüşlerini detaylı bir şekilde paylaştı.Ünal Oğuz’“Burası Berlin'in 66 km güneyinde tropical islanda yakın spreewaldring yarış pisti. Yarış pistinden ziyade antrenman pisti olarak kullanılıyor. Lisans sahibi olanlar gelip burada açılış günlerinde kendi sayfalarında bunu beyan ediyorlar ve gelip burada 15 dakikalık bir seans için ödeme yaparak antrenman yapabiliyorlar.

Normalde bu pisti ben yalnız kullandığımda bu arabayla 1:41’de tamamlıyordum. Bugün ise üç kişiydik ve arka tekerim genelde virajlarda iç tarafta kalkardı, ama şimdi kalkmadı. Biraz fazla zorlamak istemedim çünkü ağır olduğumuzdan dolayı. Ancak işin gerçekten garip tarafı, bu arabayı alıyorsun ve arabanın özelliği zaten kayma. Drift yapmada 100'e yakın üyeleri varmış. Her arabayı kaydırıyorlar ve sürekli yarış pistinde drift yapıyorlar. Yanlış algıladıkları bir şey mi var yoksa ben mi yanlış algılıyorum bilmiyorum. Bizim gözümüz kara, pistin özelliği fazla yüksek olmayan, virajları keskin olan, çok virajlı bir pist. Sağ ağırlıklı bir pist ama %60-70 oranında sağ virajları var. Pistin %70’ini genelde 2. viteste kullanıyorsun. En yüksek hızda 165 km'ye çıkıyoruz ama genelde virajlarda kayarak performans sergiliyoruz. Bu özelliği burada arabanın kaydırmak zaten.

Burada en hızlı turum 1:39. Şimdi bir gün daha hızlı olabilir çünkü arabayı modifiye ettik. Arabayı 280 beygirden 360 beygire çıkardık. Yeni lastiklerle belki 1:34 saniyeye ulaşabiliriz.

Bu araba, BMW'den bir mühendis tarafından tasarlandı ve Hyundai'ye geçtikten sonra orada N bölümünü kurdu. Bu N serisi arabalar yarış pistinde tasarlanmış. Hyundai'nin 3 tane benzinli N serisi var: i20N, i30N ve Kona. i30N, Golf klasmanında bir araba. Bu arabalar, legal bir şekilde ehliyetinize zarar vermeden eğlenme imkanı sunuyor. Almanya'da, otomobilin icat edildiği yerde, bu tür imkanlar var. Biz de burada motosiklet yarışları yapıyoruz ve öğrencilerimizle birlikte pistte antrenman yapıyoruz. Karayollarında kaza yapmaktansa burada güvenli bir şekilde yarışmayı tercih ediyoruz.

Bu pistte, sürüş kurallarını anlatıyorlar. Böyle davranılır, viraja girdiğinizde böyle yapmanız gerekir gibi. Bayrakların renklerinin anlamlarını öğreniyoruz ve sonuçta uysal bir şekilde başkalarıyla beraber eğlenebiliyoruz.

Bu arabayı 44.000 euroya verdiler ama biz alırken 10.000 euro indirimle 34.000 euroya aldık. Performans bölümü olarak iki model var: Hyundai i30N ve i30N Performance. Performance modeli, 4.000 euro daha pahalı ama diferansiyel kilidi var. Diferansiyel kilidi olmayan araba virajda kayıyor ve kontrol dışı çıkıyor. Bu araba arka çekişli gibi, ralli arabası gibi.

Almanya'da yaşadığımızdan dolayı burada entegrasyona özen gösteriyoruz. Adamların hızlı yarışları var ve biz de motosiklet sürücüsü olarak deneyim kazandık. Ancak bizim herhangi bir klasmana erişme niyetimiz yok, sadece kendi aramızda zevk için yapıyoruz. Motor sporlarına ilgisi olan kişilere bu pistte antrenman yapmayı tavsiye ederim.”

Almanya'da Motor Sporları Kültürü

Almanya, motor sporları tutkunları için geniş imkanlar sunuyor. 2009'dan beri motosiklet yarışlarına katılan sürücüler, çeşitli pistlerde deneyim kazanabiliyor. Sürücüler, güvenli bir şekilde hız yapabilmek ve yarış tekniklerini geliştirebilmek için bu pistleri tercih ediyor. Berlin çevresinde 45'ten fazla yarış pisti bulunuyor ve bu pistler, hem motosiklet hem de otomobil tutkunlarına hitap ediyor.

Eğitim ve Uyum

Pistte sürüş kurallarına uyulması büyük önem taşıyor. Eğitim programları kapsamında, sürücülere pistte nasıl davranmaları gerektiği, bayrak renklerinin anlamları gibi konular anlatılıyor. Böylece, sürücüler hem güvenli hem de eğlenceli bir deneyim yaşayabiliyor.

Berlin'in güneyindeki bu heyecan verici pist, motor sporları tutkunlarına keyifli ve öğretici bir ortam sunuyor. Yarış pistlerinde deneyim kazanmak ve araçlarının sınırlarını zorlamak isteyen sürücüler için ideal bir mekan.

SürücüKursu sahibi Ünal Oğuz yarış pisti hakkında şu teknik bilgileri mikrofonlarımıza verdi;Berlin'in 66 km güneyinde bulunan Tropical Island yakınlarındaki spreewaldring yarış pisti, lisans sahibi sürücülerin kendi araçlarıyla antrenman yapabildikleri popüler bir mekan olarak dikkat çekiyor. Pistin özellikleri ve sürüş deneyimi hakkında bilgiler veren sürücüler, burada çeşitli antrenman seansları düzenliyor.

Pistin Teknik Özellikleri

Pist, genellikle antrenman amaçlı kullanılıyor ve lisans sahibi sürücüler 15 dakikalık seanslar için burada eğitim alabiliyor. Yarış pisti olarak kullanılmasa da, birçok sürücü burayı tercih ediyor. Özellikle sağ ağırlıklı virajların bulunduğu pistte, araçların kayma ve drift yapma özellikleri test edilebiliyor.

Araç ve Lastik Performansı

Piste çıkan sürücüler, lastiklerin ve aracın performansını sıkça değerlendirme fırsatı buluyor. Örneğin, bir sürücü, pistte en hızlı turunu 1:39 dakikada tamamladığını, ancak aracını modifiye ettikten sonra bu sürenin daha da kısalabileceğini belirtti. Yeni lastiklerle 1:34 dakikaya ulaşmayı hedeflediğini ifade etti.

Araç Özellikleri ve Modifikasyonlar

Yarış pistine çıkan araçlar arasında özellikle Hyundai'nin N serisi dikkat çekiyor. Hyundai i30N, diferansiyel kilidi ve spor modları gibi özelliklerle sürücülere yüksek performans sunuyor. Sürücüler, aracın motor, şanzıman ve süspansiyon gibi özelliklerini ayarlayarak yarış pisti için optimize edebiliyor.

Videojournalist; Bedii Selvi