Çevrecilerin İşgal Ettiği Lützerath Köyü Boşaltılıyor

Çevrecilerin İşgal Ettiği Lützerath Köyü Boşaltılıyor
Screenshot VOA

Almanya’da Garzweiler madeninin genişletilmesi için bölgedeki Lützerath Köyü’nün tamamen yok edilmesine yönelik girişimler bir kez daha iklim aktivistleriyle güvenlik güçlerini karşı karşıya getirdi.

Uzun yıllardır protesto ettikleri Garzweiler linyit kömürü madeninin genişletilmesine karşı çıkan bir grup çevreci, bir süredir Lützerath Köyü’nü işgal ederek güvenlik güçlerine karşı barikatlar kurmuştu. Güvenlik ekiplerinin müdahalesiyle protestocuların köyden çıkarılmasına başlandı.

Bazı protestocular tahliye sürecine karşı direnmeye devam ederken, ülkenin diğer bölgelerinden birçok çevreci de protestoculara destek mesajı verdi. Tartışma konusu olan projeyi yürüten RWE şirketinden yapılan açıklamada, köyün yıkımının bir an önce başlatılacağı belirtilirken, olaya müdahele eden emniyet birimi yetkilileri, köyün tamamen boşaltılmasının haftalar alabileceğinin altını çiziyor.

Garzweiler madeninden her yıl 25 milyon ton linyit çıkarıldığına dikkat çeken RWE yetkilileri, enerji üretiminde değişimi desteklediklerini ancak mevcut enerji krizi karşısında linyit kömürünün kullanımının arttırılması gerektiğini söylüyor.