CANLI Florida'yı Kategori 3 şiddetinde vuran Idalia Kasırgası Georgia'ya ulaştı Paylaş Florida'yı Kategori 3 şiddetinde vuran Idalia Kasırgası Georgia'ya ulaştı

Idalia Kasırgası, Florida eyaletinin kuzeyinde Big Bend olarak bilinen, eyaletin Meksika Körfezi'nin kuzeyindeki kesiminin Florida Yarımadası'na doğru kıvrıldığı bölgesinde karaya vurdu. Idalia’nın şiddeti bu sabah erken saatlerde bir süre Kategori 4’e yükseldikten sonra Kategori 3’e indirildi

CANLI   Florida'yı Kategori 3 şiddetinde vuran Idalia Kasırgası Georgia'ya ulaştı Paylaş Florida'yı Kategori 3 şiddetinde vuran Idalia Kasırgası Georgia'ya ulaştı
Idalia Kasırgası Georgia eyaleti üzerinde ilerliyor.

Idalia Kasırgası, Florida eyaletinin kuzeyinde Big Bend olarak bilinen, eyaletin Meksika Körfezi'nin kuzeyindeki kesiminin Florida Yarımadası'na doğru kıvrıldığı bölgesinde karaya vurdu. Idalia’nın şiddeti bu sabah erken saatlerde bir süre Kategori 4’e yükseldikten sonra Kategori 3’e indirildi.

Florida’nın Meksika Körfezi kıyıları boyunca birçok yerleşim birimi su baskınına maruz kaldı. Caddeler, evler ve motorlu araçlar sular altında kalırken ağaçlar devrildi, sahil kasabalarının marinalarında demirli çok sayıda tekne zarar gördü. Eyalette 263 bin haneye elektrik verilemiyor.

Florida'daki Steinhatchee kasabasından kasırga sonrası manzarayı yansıtan bir görüntü.
Florida'daki Steinhatchee kasabasından kasırga sonrası manzarayı yansıtan bir görüntü.

Saatte 150 kilometre rüzgar hızıyla halen kasırga şiddetinde olan ve yerel saatle 11.00 sularında Georgia eyaletine ulaşan Idalia’nın meteoroloji yetkililerine göre gece geç saatlerden itibaren tropik fırtına olarak Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde şiddetli yağışa neden olması bekleniyor.

Florida Valisi Ron DeSantis, bu sabah düzenlediği basın toplantısında kasırganın vuracağı bölgelerde yaşayanlara seslenerek, ”Şu aşamada aptalca şeyler yaparak hayatınızı tehlikeye atmayın. Bu güçlü bir kasırga. Eğer iç mekandaysanız kasırga üzerinizden geçene kadar bulunduğunuz yerde kendinizi korumaya alın” demişti.

Florida'nın su baskınlarına maruz kalabilecek kıyı kesimlerinde yaşayanların bölgeden tahliye edilmesi talimatı verilmişti. Kasırganın bu sabah saatlerinde karaya vurmasıyla birlikte yetkililer, ”felaket boyutlarında deniz kabarması ve yıkıcı şiddette rüzgar” beklendiği uyarısında bulunmuştu.

Idalia Kasırgası nedeniyle kabaran deniz sularının yüksekliğinin bazı yerlerde yaklaşık 5 metreye kadar yükselmesi bekleniyor. Idalia, geçen yıl Ian Kasırgası'nın yol açtığı hasar sonrasında toparlanmaya çalışan bölgelere yeni bir darbe indirebilir.

Idalia’nın şiddeti bu sabah erken saatlerde bir süre Kategori 4’e yükseldikten sonra Kategori 3’e indirildi.
Idalia’nın şiddeti bu sabah erken saatlerde bir süre Kategori 4’e yükseldikten sonra Kategori 3’e indirildi.

Florida eyaletinin başkenti Tallahassee'deki Ulusal Meteoroloji Dairesi, Idalia Kasırgası'nın daha önce benzeri görülmemiş bir hava olayı olduğunu kaydetti.

Florida ile özdeşleşen Disney World ve Miami yakınlarındaki South Beach gibi turistlerin uğrak noktaları kadar bilinmeyen ancak eyaletin doğal güzelliklerini barındıran Big Bend bölgesi, Meksika Körfezi'ne özgü büyük bir balık olan tarpon, deniz tarağı ve hatta timsah avcılığı yapılan bir bölge.

Florida'nın başkenti Tallahassee'nin güneydoğusunda, Florida'nın yarımada haline geldiği bölge olan Big Bend'i Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre en son 1950 yılında Easy Kasırgası vurmuştu.

Kasırgaların şiddeti, 5 kategorilik skala üzerinde ölçülüyor. Kategori 3 şiddetindeki bir kasırga ciddi olarak nitelenirken Kategori 4, Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre ”felaket boyutunda hasara” yol açıyor.

Florida'daki tahliyeleri hızlandırmak amacıyla otoyol ücretleri kaldırıldı, evlerini terk edenler için barınaklar açıldı. 30 binden fazla elektrik işçisi kasırga sonrasında meydana gelecek elektrik kesintilerini en kısa zamanda gidermek için hazırlık yaparken 5 bin 500 Ulusal Muhafız teyakkuza geçti.

Florida’daki Tarpon Springs kasabasında yaşayan Ken ve Tina Kruse’un evlerinin önü, Idalia Kasırgası nedeniyle sular altında kaldı.
Florida’daki Tarpon Springs kasabasında yaşayan Ken ve Tina Kruse’un evlerinin önü, Idalia Kasırgası nedeniyle sular altında kaldı.

Tampa kentinin kuzeybatısındaki sahil kasabası Tarpon Springs'de bir hastane, kasırga nedeniyle denizin 2 metreden fazla kabarabileceği olasılığına karşı 60 hastayı tahliye etti.

Idalia'nın Florida'nın kuzeyindeki Big Bend bölgesinde karaya vurduktan sonra Florida Yarımadası'nı geçmesi, yarın da Georgia eyaletinin güneyine ve Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerine şiddetli yağış getirmesi bekleniyor. Hem Georgia Valisi Brian Kemp hem de Güney Carolina Valisi Henry McMaster eyaletlerinde acil durum ilan etti.

Pazartesi ve Salı Küba'ya şiddetli yağışla vuran Idalia, tütün üretimi yapılan Pinar del Rio bölgesinin sular altında kalmasına ve yaygın elektrik kesintilerine neden oldu.

Florida'nın Meksika Körfezi'ndeki batı kıyılarının kasırganın yol açacağı deniz suyu kabarmasına ve sel baskınlarına maruz kalma tehlikesi nedeniyle 22 ilçede tahliye uyarısı yapıldı, bu ilçelerin sekizi için zorunlu tahliye talimatı verildi.

Idalia Kasırgası sonrası Steinhatchee marinası.
Idalia Kasırgası sonrası Steinhatchee marinası.

Bölgede Gainesville'deki Florida Üniversitesi dahil çok sayıda okul kapanırken Tallahassee'deki Florida Eyalet Üniversitesi'nde Cuma gününe kadar derslere ara verildi.

İki ana havalimanı tarifeli uçuşları durdurdu, Tampa Körfezi'ndeki MacDill Hava Kuvvetleri Üssü bazı uçakları daha güvenli bölgelere tahliye etti.

Başkan Joe Biden, Florida Valisi Ron DeSantis ile konuştuğunu ve ”DeSantis'e ihtiyacı olan her şeyi sağladığını” söyledi.

Geçen yıl Kategori 5 şiddetindeki Ian Kasırgası yaklaşık 150 kişinin ölümüne neden olmuş, 52 bin yapı hasar görmüştü.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) kısa süre önce, 2023 kasırga sezonunun daha önce öngörülenden çok daha hareketli geçebileceğini bildirmiş, bunun nedeninin okyanus sularındaki aşırı ısınma olduğunu kaydetmişti. 1 Haziran'dan 30 Kasım'a kadar devam eden kasırga sezonunda Ağustos ve Eylül genellikle en çok sayıda kasırganın meydana geldiği aylar olarak kayda geçiyor.