Idalia Kasırgası Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısına doğru ilerlerken güçleniyor

Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısı, bu sabah güçlenen Idalia Kasırgası'nın karaya vurmasına hazırlanıyor. Yetkililerin tahliye talimatı vermesine yol açan ve Kategori 3 şiddetine ulaşması olasılığı bulunan Idalia Kasırgası'nın yarın karaya vurması bekleniyor

Idalia Kasırgası Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısına doğru ilerlerken güçleniyor
Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısı, İdalia Kasırgası'nın karaya vurmasına hazırlanıyor.

Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısı, bu sabah güçlenen Idalia Kasırgası'nın karaya vurmasına hazırlanıyor. Yetkililerin tahliye talimatı vermesine yol açan ve Kategori 3 şiddetine ulaşması olasılığı bulunan Idalia Kasırgası'nın yarın karaya vurması bekleniyor.

Merkezi Miami'de bulunan Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Idalia'nın yarın sabah Florida'nın Meksika Körfezi kıyılarına ulaşmadan önce büyük bir kasırga statüsüne çıkıp saatte en az 179 kilometre rüzgar hızına ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre Idalia Kasırgası, büyük olasılıkla Florida'nın Big Bend olarak bilinen, eyaletin Meksika Körfezi'nin kuzeyindeki kesiminin Florida Yarımadası'na doğru kıvrıldığı bölgesinde karaya vuracak.

Meksika Körfezi'nin sıcak sularının üzerinde güçlenen ve kuzey istikametinde ilerleyen fırtınanın izleyeceği tam rota henüz belli değil.

Idalia Kasırgası nedeniyle Florida'nın 21 milyonluk nüfusunun büyük bölümüyle Georgia ve Güney Carolina eyaletlerinin güney kesimleri kasırga, tropik fırtına ve fırtınaya bağlı deniz suyu yükselmesi uyarısı kapsamına alındı.

Yetkililerin tahliye talimatı vermesine yol açan ve Kategori 3 şiddetine ulaşması olasılığı bulunan Idalia Kasırgası'nın yarın karaya vurması bekleniyor.
Yetkililerin tahliye talimatı vermesine yol açan ve Kategori 3 şiddetine ulaşması olasılığı bulunan Idalia Kasırgası'nın yarın karaya vurması bekleniyor.

Yetkililer, insan hayatına yönelik en ciddi tehdidin kabaran deniz sularının şiddetli rüzgarla iç kesimlere taşınmasından ve kıyıların deniz seviyesi düşük kesimlerindeki sel baskınlarından kaynaklanacağını bildiriyor.

Florida'nın kuzeyde Sarasota'dan Tampa'ya ve Apalachicola Körfezi'nin batı ucundaki spor balıkçılığı merkezi Indian Pass'e yüzlerce kilometrelik kıyı kesimlerinde deniz suyu kabarması uyarıları yapılıyor.

Deniz suyu yaklaşık 4 metre yükselikte kabarabilir

Ulusal Kasırga Merkezi, deniz suyunun bazı bölgelerde 2 buçuk ila 4 metre kabarmasını bekliyor.

Federal Acil Durum Dairesi (FEMA) Başkanı Deanne Criswell, bu sabah CNN televizyonuna verdiği demeçte, deniz suyu yükselmesinin ve kent merkezlerinde aniden meydana gelen sellerin daha önceki kasırgalarda da can kaybına yol açtığını hatırlattı ve “Bu fırtınaların bir numaralı öldürücü etkeni sudur” dedi.

Florida'nın Meksika Körfezi kıyısındaki büyük kentlerden St. Petersburg'un polis şefi Anthony Holloway, CNN'de yaptığı açıklamada, kentin sel baskınlarına maruz kalabilecek bölgelerinde yaşayanların bugün öğleden sonra saatlerine kadar bulundukları yerleri terk etmeleri çağrısında bulundu.

St. Petersburg'un evlerini terk etmek zorunda kalanlar için dört barınak açtığını bildiren Holloway, kentte sel baskınlarından korktuklarını söyledi.

Bu sabah itibarıyla kasırga şiddetine çıkan Idalia'nın yarın sabah saatlerinde Florida'ya ulaştığı sırada, 5 kademeli Saffir-Simpson rüzgar skalasında Kategori 3 seviyesine erişmesi bekleniyor.

Idalia Kasırgası, son 7 yılda Florida eyaletini vuran dördüncü büyük kasırga olacak. 2017'de Irma, 2018'de Michael ve geçen Eylül ayında Kategori 5 seviyesine çıkan Ian kasırgaları, Florida'yı vurmuştu.

Ulusal Kasırga Merkezi, Idalia'nın Tampa kentinin 515 kilometre güneybatısında bulunduğunu, kuzeye doğru ilerlediğini ve azami rüzgar hızının saatte 130 kilometreyi bulduğunu bildirdi.

Önce Küba'ya yaklaştı

Idalia fırtınasının dün Küba'nın batı kesimlerine yaklaşması üzerine sahil kasabalarında yaşayanlar tahliye edildi.

Küba şiddetli yağışa maruz kaldı.
Küba şiddetli yağışa maruz kaldı.

Dün öğleden sonra saatlerinde bulanık sel suları, Havana'dan bir saat uzaklıktaki küçük balıkçılık köyü Guan'ı kapladı.

Şiddetli rüzgarın hakim olduğu bölgede kadınlar ve çocuklar, eski otobüslerle yüksek rakımlı bölgelere taşındı.

Batıdaysa daha şiddetli rüzgar, dünyaca ünlü Küba purolarının hammaddesi olan tütünün üretildiği Pinar del Rio bölgesini etkiledi.

Pinar del Rio ve komşu bölge Artemisa'dan onbinlerce kişi tahliye edilirken başkent Havana da şiddetli yağışa maruz kaldı.

Tahliyeler dün başladı

Florida'nın Meksika Körfezi bölgesindeki bariyer adalarından ve deniz seviyesindeki bölgelerden tahliyeler dün başlatıldı.

Ulusal Kasırga Merkezi, bugünden Perşembe gününe kadar Florida'nın Meksika Körfezi kıyılarına, Georgia eyaletinin güneydoğusuna ve Kuzey ve Güney Carolina'nın doğu kesimlerine 10 ila 20 santimetre yağış düşebileceğini bildirdi.

Dün öğleden sonra saatlerinden itibaren kasırganın etkileyebileceği bölgelerde okullar kapatılırken Tampa Uluslararası Havalimanı bugün gün ortasından itibaren tarifeli uçuşları askıya almayı planlıyor.

Florida Valisi Ron DeSantis, eyaletteki 46 ilçede acil durum ilan etti. 5 bin 500 Ulusal Muhafız askeri ve kasırganın geçmesinden sonra elektrik hizmetini en kısa sürede yeniden sağlamak için binlerce elektrik işçisi seferber edildi.