Federal Konsey Başkanı Tschentscher İsrail ve Filistin topraklarını ziyaret ediyor

Federal Konsey Başkanı Peter Tschentscher, 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü İsrail ve Filistin Topraklarına bir ziyaret gerçekleştirecek.

Federal Konsey Başkanı Tschentscher İsrail ve Filistin topraklarını ziyaret ediyor

Berlin-

Federal Konsey Başkanı Peter Tschentscher, 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü İsrail ve Filistin Topraklarına bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaretin vesilesi İsrail Devleti'nin kuruluşunun 75. yıldönümüdür. İsrail Cumhurbaşkanı Yitzchak Herzog ve Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından kabul edileceği Tel Aviv ve Kudüs'te duraklar planlanıyor. Alman-İsrail dostluğuna saygı duruşunun yanı sıra, araştırma ve inovasyon alanında işbirliği konusunda da görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Tschentscher ayrıca Filistin topraklarını da ziyaret ederek Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Muhammed Ştayyeh ile görüşmelerde bulunacak. Tschentscher'e Devlet Bakanı Ute Rettler, Federal Konsey Başkanı, Hamburg Hür ve Hansa Şehri'nin Federasyon, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Tam Yetkili Temsilcisi Almut Möller'in yanı sıra bir iş ve bilim heyeti eşlik edecek.

Federal Konsey Başkanı Peter Tschentscher: "Devletin kuruluşundan 75 yıl sonra İsrail ve Almanya birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Almanya'nın geçmişi göz önüne alındığında, Alman-İsrail dostluğu için minnettarız. Bugün Almanya ve İsrail arasında bilim ve iş dünyası, kültür ve sivil toplum alanlarında çok sayıda işbirliği bulunmaktadır. İsrail'e yaptığım ziyaretle iyi ilişkilerimizi onurlandırmak ve derinleştirmek istiyorum."

Tel Aviv'de araştırma ve yenilikçilik üzerine görüş alışverişi
30 Mayıs Salı günü Başkan Tschentscher ilk olarak Tel Aviv'deki Peres Barış ve İnovasyon Merkezini ziyaret edecek. Heyet daha sonra Tel Aviv Sourasky Tıp Merkezi Ichilov'un araştırma merkezini ve diğer şeylerin yanı sıra hastaların ilk kabulünde robotların ve yapay zekanın kullanıldığı acil servisini ziyaret edecek.

Kudüs'te siyasi görüşmeler ve anma töreni
Salı günü öğleden sonra Kudüs'e gidecek olan Cumhurbaşkanı Tschentscher, burada Knesset Başkanı Amir Ohana ve diğer parlamento üyeleriyle siyasi görüşmelerde bulunacak. Çarşamba ve Perşembe günleri ise Cumhurbaşkanı Tschentscher İsrail Cumhurbaşkanı Yitzchak Herzog ve Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından kabul edilecek. Holokost anıtı Yad Vashem'de Federal Konsey Başkanı, Shoah kurbanlarının anısına Anma Salonu'na çelenk bırakacak. Ayrıca, Hamburg Yahudi Cemaati'nin tarihi arşivlerinin dijital ortama aktarılmasında Hamburg Devlet Arşivi ile işbirliği yapan "Yahudi Halkı Tarihi Merkez Arşivi "ne de bir ziyaret planlanmaktadır.

Filistin Topraklarına Ziyaret
Cumhurbaşkanı Tschentscher Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren Filistin topraklarına gidecek. Ramallah'ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmoud Abbas'ın yanı sıra Başbakan Dr. Mohammed Shtayyeh ve Dışişleri Bakanı Riad al-Malki ile görüşmesi planlanıyor. Cuma günü ise Beytüllahim'e geçilerek belediye başkanı ile bir görüşme yapılması ve Caritas Çocuk Hastanesi'nin ziyaret edilmesi planlanıyor.