‘Filistin için Özgürlük Konvoyu’ İncirlik Üssü’ne doğru yola çıktı

İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etmek amacıyla Filistin İçin Özgürlük Konvoyu, Adana’daki İncirlik Üssü’ne gitmek üzere İstanbul’dan yola çıktı. 5 Kasım Pazar günü Adana’ya ulaşması planlanan konvoya Türkiye’nin farklı şehirlerinden de katılımın olması bekleniyor

‘Filistin için Özgürlük Konvoyu’ İncirlik Üssü’ne doğru yola çıktı
İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etmek amacıyla Filistin İçin Özgürlük Konvoyu, İncirlik Üssü yolunda.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etmek amacıyla Filistin İçin Özgürlük Konvoyu, Adana’daki İncirlik Üssü’ne gitmek üzere İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndan yola çıktı. 5 Kasım Pazar günü Adana’ya ulaşması planlanan konvoya Türkiye’nin farklı şehirlerinden de katılımın olması bekleniyor.

İnsani Yardım Vakfı’nın öncülüğünde biraraya gelen STK'lara, ABD'li eski diplomat ve aktivist Ann Wright ile İngiltere, Norveç, Finlandiya ve Kanada gibi ülkelerden gelen aktivistler de destek verdi.

VOA Türkçe’ye konuşan Kanadalı aktivist Wendy Goldsmith, İsrail’in savaş suçu işlediğini belirterek, Kanada hükümetinin de İsrail’e destek vererek suç ortağı olduğunu dile getirdi.

Goldsmith, “Dün gece geldim ve şimdiden kalbim dopdolu. Kanada’ya döndüğümde hükümetimizin bu suça ortaklığını protesto etmek ve ateşkes çağrısı yapmak için sokağa çıktığımda tüm bu duyguları yanımda götüreceğim. İsrail’in kolektif cezalandırma, birçok uluslararası ve insani hukukun ihlali gibi adımlarına karşı daha fazla farkındalık kazanan insan olduğunu gözlemliyoruz. Umarım dünya bunun farkına varır” dedi.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoyu aşmak için kurulan ‘Ship to Gaza’ adlı derneğin Norveç temsilcisi aktivist Herman da konvoya destek vermek için arkadaşlarıyla birlikte alandaydı.

2012 yılından bu yana 3 defa İsrail’den Gazze’ye tıbbi malzeme götürme girişimlerininin İsrail güvenlik güçleri tarafından engellendiğini kaydeden aktivist, mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Herman, “2012'de, 2016'da ve 2018'de Gazze'ye tıbbi yardım götürmeye çalıştık ve her seferinde Gazze'ye girerken İsrail ordusu tarafından yasadışı bir şekilde durdurulduk. İHH ile bir toplantı yapmak ve Gazze'deki dayanılmaz duruma nasıl tıbbi yardım ulaştırabileceğimizi planlamak üzere dün İstanbul'a geldik. Tüm haftasonu toplantılarımız var ve Pazar günü de İncirlik Üssü’ndeki eyleme katılacağız” dedi.

Nezaket Özdemir de, ailesiyle birlikte Adana’ya gitmek için konvoya katılanlardan. Özdemir, “Çok şey söylemek istiyoruz ama kelimeler boğazımıza düğümleniyor. Oradakiler bizim kardeşlerimiz, onların acılarını paylaşıyoruz. Elimizden sadece onlara dua etmek geliyor. Şimdi de tepkimizi göstermek için İncirlik’e doğru yola çıkıyoruz” diye konuştu.