Gazze'de ateş hattında kalan hastaneler hizmet veremiyor

İsrail’in karadan ve havadan hedef aldığı Hamas’ın yönetimindeki Gazze’de hastanelerdeki durum ağırlaşıyor. Filistinli bir yetkili elektrik ve yakıt olmadığı için yeni doğan üç bebeğin hayatını kaybettiğini belirtti

Gazze'de ateş hattında kalan hastaneler hizmet veremiyor
İsrail’in karadan ve havadan hedef aldığı Hamas’ın yönetimindeki Gazze’de hastanelerdeki durumun ağırlaştığı haberleri geliyor. FOTO: Gazze'deki Şifa Hastanesi, 10 Kasım 2023.

İsrail’in karadan ve havadan hedef aldığı Hamas’ın yönetimindeki Gazze’de hastanelerdeki durum ağırlaşıyor. Filistinli bir yetkili elektrik ve yakıt olmadığı için yeni doğan premature üç bebeğin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda bebeğin benzer tehlikeyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

İsrail’in bir aydır Hamas’a yönelik saldırısında Gazze’nin kuzeyindeki El Şifa Hastanesi ve diğer hastanelerde sağlık hizmeti verilemiyor. Hastaneden Reuters’a konuşan Hamas yönetimindeki Gazze’nin sağlık bakanlığı sözcüsü Eşref El Kidra, 45 bebekten üçünün hayatını kaybettiğini söyledi.

Filistin Kızılay’ı Gazze’nin kuzeyindeki en büyük ikinci hastane olan El Kudüs Hastanesi’nde ilaç, gıda ve su sıkıntısı yaşandığını belirtti. Gazze'nin en büyük ikinci hastanesi olan El Kudüs Hastanesi de hizmetlerin askıya alındığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü de El Şifa Hastanesi ile irtibatının kesildiğini ve hastaneden mahsur kalanlarla ilgili endişe duyduğunu açıkladı.

İsrail Gazze’nin kuzeyinde Şifa Hastanesi dahil üç hastaneden insanların güvenli bir şekilde tahliye edilebileceğini söyledi. Ancak hastane yetkilileri hastaneden güvenli bir çıkışın mümkün olmadığını söylüyor.

UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nden çağrı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bölge direktörleri Gazze’deki hastanelere yönelik saldırıların sona ermesi için acil uluslararası adım atılması çağrısında bulundu.

Yapılan ortak açıklamada Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerin çevresindeki yoğun çatışmaların sağlık personeli, yaralılar ve diğer hastalar için güvenli erişimi engellediği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 36 gün içinde Gazze’de sağlık tesislerine yönelik en az 137 saldırıyı kaydettiği ve bunların 16’sı görevdeki sağlık personeli olmak üzere 500’den fazla can kaybıyla sonuçlandığı ifade edildi.

Açıklamada sağlık tesislerine ve sivillere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğu ve Uluslararası İnsani ve İnsan Hakları Hukuku ve Sözleşmelerin de ihlali olduğu belirtildi.

“Güvenli yerler olması gereken hastaneler ölüm, yıkım ve çaresizlik yerine dönüşürken dünya sessiz kalamaz” denildi.

Netanyahu: “Yakıt göndermeyi teklif ettik ancak Hamas reddetti”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze’de yakıt bittiği için sağlık hizmetlerini askıya alan El Şifa Hastanesi’ne yakıt göndermeyi teklif ettiklerini; ancak Hamas’ın reddettiğini söyledi.

Netanyahu’ya NBC News’un İsrail’in Hamas’ın Gazze’deki ana hastanenin altında komuta merkezinin olduğu yönündeki iddiasının hastaların ve bebeklerin hayatının tehlikeye atılmasını haklı çıkarıp çıkarmayacağı soruldu.

İsrail Başbakanı, “Aksine biz dün gece hastanenin ve küvözlerin çalışması için yakıt vermeyi teklif ettik. Çünkü bizim hastalar ve sivillerle bir savaşımız yok” dedi.

İsrail ordusu da Şifa Hastanesi'nden yeni doğan bebeklerin tahliye edilmesini teklif ettiklerini; hastane girişine 300 litre yakıt bıraktıklarını ancak bunun da reddedildiğini söyledi.

Hamas ise Şifa Hastanesi yönetimiyle bir bağlantısının olmadığını, hastanenin karar alma yapısının bir parçası olmadığını savundu.

Hamas yetkilisi rehinelerle ilgili görüşmeleri askıya aldıklarını açıkladı

Hamas rehinelere ilişkin müzakereleri Gazze'deki El Şifa Hastanesi'ndeki durum sebebiyle askıya aldıklarını söyledi.

Hastane yoğun bombardımanda ateş altında kalmıştı. İsrail Hamas'ı hastaneyi komuta merkezi olarak kullanmakla suçluyor. Hamas ise iddiayı reddediyor.