İsveç polisi Kuran yakma protestosunda 2 kişiyi tutukladı

İsveç polisi, Kuran'ın yakıldığı bir protestoda çıkan şiddetli arbedenin ardından iki kişinin tutuklandığını ve yaklaşık 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

İsveç polisi Kuran yakma protestosunda 2 kişiyi tutukladı
İsveç'te bir süredir devam eden Kuran-ı Kerim yakma eylemleri özellikle Müslüman ülkelerde protestolara neden oluyor

İsveç polisi, Kuran'ın yakıldığı bir protestoda çıkan şiddetli arbedenin ardından iki kişinin tutuklandığını ve yaklaşık 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Iraklı mülteci Salvan Momika Pazar günü, İsveç’te Müslüman nüfusun fazla olduğu Malmö kentindeki bir meydanda Kuran-ı Kerim yakmak istedi. Momika’nın Kuran’ı yakmasının ardından olayı bir grup protesto etti ve arbede çıktı.

Arbede yaklaşık 10 kişi kamu düzenini bozmaktan gözaltına alınırken, iki kişi de şiddet kullanarak isyan çıkardıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Yerel medya, bazı izleyicilerin Momika'ya taş attığını ve olay yerinden çekilen videoda bazılarının polis tarafından durdurulmadan önce kordonu aşmaya çalıştığını bildirdi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Adalet Bakanı Peter Hummelgaard ve Başbakan Yardımcısı Jakob Ellemann-Jensen, kamuya açık alanlarda Kuran yakma eylemlerini yasaklamayı amaçlayan yasa tasarısını açıkladı.
İLGİLİ HABERLER

Danimarka hükümetinden Kuran yakma eylemlerini durdurmayı hedefleyen yasa tasarısı

Bir başka videoda ise Momika'yı olay yerinden götüren polis aracının önüne geçerek durdurmaya çalışan bir adam görülüyor.

Momika, düzenlediği bir dizi gösteriyle İsveç'e yönelik öfkeyi ve İsveç ile bazı Ortadoğu ülkeleri arasındaki diplomatik gerilimi tetikledi. İsveç’in NATO üyeliğine henüz yeşil ışık yakmayan Türkiye de tepkisini gösteren ülkeler arasında yer aldı.

İsveç hükümeti Kuran'a yapılan saygısızlıkları kınarken, ülkenin anayasal olarak korunan ifade ve toplanma özgürlüğü yasalarına dikkat çekiyor.

Iraklı protestocular Temmuz ayında Bağdat'taki İsveç Büyükelçiliği'ni iki kez basmış, ikincisinde binayı ateşe vermişlerdi.

İsveç istihbarat teşkilatı geçen ay ülkedeki terör alarm seviyesini beş üzerinden dörde yükselterek, İsveç'in "terör saldırıları için meşru bir hedef olmaktan çıkıp öncelikli bir hedef haline geldiğini" belirtmişti.