Karşılıklı füze saldırılarının ardından Pakistan ve İran terörle mücadele işbirliğini genişletme kararı aldı

Pakistan ve İran, bu ayın başlarında birbirlerinin topraklarındaki militan üslerine yönelik füze saldırılarının ardından, terörle mücadelede siyasi ve güvenlik işbirliğini genişletme konusunda bugün anlaştı

Karşılıklı füze saldırılarının ardından Pakistan ve İran terörle mücadele işbirliğini genişletme kararı aldı
Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani İslamabad'da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü.

Pakistan ve İran, bu ayın başlarında birbirlerinin topraklarındaki militan üslerine yönelik füze saldırılarının ardından, terörle mücadelede siyasi ve güvenlik işbirliğini genişletme konusunda bugün anlaştı.

Anlaşma, Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani'nin İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile İslamabad'da gerçekleştirdiği toplantıdan sonra sağlandı.

Ortak basın toplantısında konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı, "Bölgelerimizde terörizmle mücadelede işbirliği yapma konusunda anlaşmaya vardık. Terörizmle ilgili birbirimizin kaygılarını ele alıp gidermemiz gerekiyor" dedi.

Jilani, "süregelen güvenlik ve istihbarat işbirliğini daha da güçlendirmek" amacıyla Pakistan’ın Turbat ve İran’ın Zahidan sınır kentlerinde derhal "irtibat görevlileri" konuşlandırmaya karar verdiklerini söyledi.

Emir Abdullahiyan da İran ve Pakistan'ın birbirlerinin "egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü bir şekilde saygı duyduğunu" kaydetti.

Emir Abdullahiyan, "Tüm teröristlere ortak güvenliğimizi tehlikeye atmalarına fırsat vermeyeceğimizi söyleyeceğiz" dedi.

İran Perşembe günkü saldırılarda kendi topraklarındaki bir sınır köyünde aralarında dört çocuğun da bulunduğu dokuz kişinin öldüğünü açıkladı. Pakistan ise İran'ın Salı günü düzenlediği saldırıda iki çocuğun öldüğünü bildirdi.  
İLGİLİ HABERLER

Karşılıklı saldırılardan sonra Pakistan’dan İran'a “güven inşası” mesajı

İranlı Dışişleri Bakanı ayrıca ayrıntıya girmeden, İran ve Pakistan'ın sınır bölgelerindeki militanları destekleyen "üçüncü ülkeleri" işaret etti.

Emir Abdullahiyan, "İran ve Pakistan'ın ortak sınır bölgelerinde ve alanlarında bulunan teröristlerin üçüncü ülkeler tarafından yönetildiği ve desteklendiği; İran ve Pakistan hükümetlerinin ve uluslarının çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda hiçbir iyi eylemi desteklemedikleri konusunda hiçbir şüphe yok" diye konuştu.

İki dışişleri bakanı, gelecekte herhangi bir "yanlış anlaşılmayı" önlemek için en yüksek bakanlık ve askeri düzeyde düzenli toplantılar yapma konusunda anlaştıklarını da belirtti.

Tahran ve İslamabad arasındaki askeri gerilim, 17 Ocak'ta İran güvenlik güçlerinin Pakistan'ın çalkantılı güneybatı eyaleti Belucistan'da Tahran'ın İran karşıtı Sünni militan grup Ceyş el-Adl'ın (Adalet Ordusu) "kaleleri" olduğunu söylediği yerlere hava saldırısı düzenlemesiyle tırmanmıştı.

Nükleer silahlara sahip Pakistan, sınırötesi saldırıyı kınayarak iki çocuğun öldüğünü ve çok sayıda sivilin de yaralandığını açıklamıştı. Pakistan, Tahran Büyükelçisi'ni geri çağırmış ve İran Büyükelçisi'nden Pakistan'ı terk etmesini isteyerek iki ülke arasında planlanan tüm toplantıları askıya almıştı.

İki gün sonrasında İslamabad, İran'ın güneydoğu sınır eyaleti Sistan-Belucistan'da teröristlere ait olduğunu söylediği sığınaklara benzer hava saldırıları düzenlemişti. İranlı yetkililer saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere dokuz Pakistan vatandaşının öldüğünü bildirmişti.

Ancak iki ülke o zamandan bu yana gerilimi düşürme konusunda anlaştı ve büyükelçilerinin görevlerine devam etmelerine izin vererek İran Dışişleri Bakanı'nın Pazartesi günü İslamabad'ı ziyaret etmesine ön ayak oldu.

900 kilometre uzunluğunda ortak sınıra sahil İran ve Pakistan sık sık birbirlerini, devlet karşıtı kaçak militanların sınırötesi saldırılar düzenlemek amacıyla kendi topraklarını kullanmalarını önlemek için yeterince çaba göstermemekle suçluyor.

Ayaz Gül